reklama

Zmarł Kazimierz Jończy [AKTUALIZACJA]

Wiadomości, Ostatnie pożegnanie, 20.06.2022 13:35, DK
Ogromna strata dla andrychowskiej kultury. W wieku 90 lat zmarł Kazimierz Jończy z Andrychowa.
Zmarł Kazimierz Jończy [AKTUALIZACJA]

Kazimierz Jończy urodził się w 19 stycznia 1932 roku w Andrychowie. Malarstwem zainteresował się już jako mały chłopiec, od czasu kiedy zobaczył na ulicy artystę z rozłożoną sztalugą postanowił, że sam będzie malował.

Przez wiele lat pracował w WSW Andoria. Ponad 20 lat był prezesem Grupy Twórców „My”, członkiem Towarzystwa Miłośników Andrychowa i Robotniczego Stowarzyszenia Twórców Kultury.

Malował obrazy, które były doceniane w galeriach na całym świecie. Przez całe życie dużo podróżował. Jego malarstwo prezentowane było na 150 zbiorowych i 15 indywidualnych wystawach. Wydawał także tomiki poezji.

Niedawno został nagrodzony medalem Zasłużony Kulturze - Gloria Artis. nadawany jest osobom szczególnie wyróżniającym się w dziedzinie twórczości artystycznej, działalności kulturalnej lub ochronie kultury i dziedzictwa narodowego.

Pogrzeb odbędzie się w środę 22 czerwca.


Kilka lat temu nasz reporter przeprowadził wywiad z Kazimierzem Jończym: https://www.youtube.com/watch?v=lpHBe9WWTzM


Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Zibi33, 19.06.2022 17:27

Ha ha ha Radio.Ma.Ryja wnioskuję że do orłów z matematyki nie należałeś. Nie demonizował bym znów tych nauczycieli różni bywali jedni mieli kontakt z młodymi inni stawiali na co innego no takie życie nie zawsze spotykasz sympatycznych i dobrodusznych ludzi. Tu akurat artykuł o bardziej artystycznej duszy widać barwna ciekawa postać ktoś z pasją.

Radio.Ma.Ryja, 19.06.2022 14:24

Nie znam człowieka, natomiast uczyła mnie w technikum pewna Otylia o tym nazwisku. Koszmar. Pseudo pedagog. Hetera!

Zmartwiony, 19.06.2022 13:26

Wspaniały człowiek. Wyrazy współczucia dla Rodziny.

jaskinek, 19.06.2022 13:18

Wyrazy współczucia dla Rodziny!P.Kaziu dołączył do grona swoich znajomych,Olka,Adama i innych... .