reklama

Zaproszenie na majowe Święto Kwitnących Azalii. 12-27 maja

, Wiadomości, 11.05.2018 10:00, ARTYKUŁ SPONSOROWANY
Zaproszenie na majowe Święto Kwitnących Azalii. 12-27 maja

Coraz więcej właścicieli ogrodów pragnie sobie w nich stworzyć prywatny raj. W tym celu poszukują coraz ciekawszych, bardziej dekoracyjnych gatunków i odmian roślin. Zmieniająca się moda lansuje coraz to nowe, dotąd egzotyczne, nieznane rośliny. Ale jedną z ponadczasowych „gwiazd ogrodowego teatru” jest rodzaj Rhododendron.

Z praktycznego punktu widzenia rodzaj ten możemy podzielić na zimozielone różaneczniki właściwe i azalie o liściach opadających na zimę. Rośliny należące do obu grup to obok róż jedne z najpiękniejszych krzewów ozdobnych.


Szkółka Krzewów Ozdobnych Eugeniusz Pudełek

w Pisarzowicach

zaprasza na Święto Kwitnących Azalii

dniach 12-27 maja.


W tym czasie przygotowaliśmy dla Państwa wiele atrakcji, m.in.:

  • zwiedzanie prywatnych ogrodów z kolekcją różaneczników i azalii (wstęp 3 zł)
  • bogata oferta roślin
  • wiosenna kuchnia w Cafe Kogucik
  • nowy plac zabaw dla dzieci
  • w weekendy piknik na łące!

Podczas Święta nasza Szkółka czynna:

od poniedziałku do soboty w godz. 8.00 - 19.00

w niedziele - 9.00 - 18.00.

ZAPRASZAMY!!


Szkółka Krzewów Ozdobnych Eugeniusz Pudełek

Pisarzowice, ul. Pańska 40

www.azalia.pl

Tel.: 33 845 74 15Czy azalie są trudne w uprawie?

Katarzyna Pudełek: Przede wszystkim są częścią rodzaju rododendron, w skład którego wchodzą rośliny zimozielone, nazwane po polsku różanecznikami, i rośliny o opadających na zimę liściach, czyli azalie. Można powiedzieć, że oba są gwiazdami ogrodów, bo to bardzo dekoracyjne rośliny. I dlatego warte sadzenia. Różaneczniki należą do tych trudniejszych: nie mogą rosnąć w zbyt mokrym miejscu, muszą mieć bardzo kwaśne podłoże, trapią je liczne choroby. Są to rośliny dla bardziej zaprawionych w bojach ogrodników. Azalie, wyjątkowo piękne, są dużo łatwiejsze w utrzymaniu – są dużo bardziej odporne na mróz, a ich głównym wymaganiem jest odpowiednia gleba. Czasem dopadają je choroby, ale nie takie które je zabijają, lecz bardziej szpecą, np. mączniak, który pod koniec sezonu, czyli na przełomie sierpnia i września, niszczy liście. Warto więc swoją przygodę z tym rodzajem roślin zacząć od azalii.

Czym się kierować przy wyborze? Odmian jest bardzo wiele

Wiadomo że najbardziej dekoracyjną częścią tych roślin są kwiaty, więc można kierować się kolorem. Poszczególne odmiany dodatkowo delikatnie różnią się odcieniami czy kształtem płatków - każdy znajdzie coś dla siebie. Warto też zwrócić uwagę na woń: są odmiany azalii, które bardzo mocno pachną i może nie są one wyjątkowo dekoracyjne, ale warto je umieścić w rabacie dla chmury zapachu w ogrodzie. Jeszcze inną dekoracyjną cechą są przebarwiające się na jesień liście. Przybierają różne odcienie: od typowo jesiennych czerwieni i złota, aż po zielonkawo-niebieskie.

W jakim momencie najlepiej sadzić i kupić azalie?

Klienci utrwalili sobie w głowach przekonanie z dawnych czasów, mówiące, że rośliny sadzi się jesienią i wiosną. Wynika to z faktu, iż kiedyś nie sprzedawano roślin w pojemnikach, tylko wykopywało się je w szkółce i handlowało nimi z korzeniem na wierzchu. Teraz rośliny ogrodowe są dostępne w doniczkach, jak kwiaty domowe – sadzenie ich jest dużo prostsze, bo wyjmuje się je z pojemnika i wsadza do ziemi bez uszkadzania korzeni. Sadzić można więc przez cały rok, nawet w grudniu, jeśli tylko ziemia nie jest zmarznięta.

Klienci lubią kupować azalie wiosną, kiedy kwitną, z dwóch powodów: widzą, co biorą i mają więcej zapału do pracy w związku z ładną pogodą. Ale dla rośliny lepszym okresem jest wczesna jesień, czyli przełom sierpnia i września – wtedy nie wysila się już na kwitnienie i wzrost, tylko wsadzona w ziemię skupiają się na tym, żeby się ukorzenić, przyjąć w nowym miejscu, zrzuca liście i kwitnie w nowym sezonie.

Jak duża może urosnąć?

Rośliny rosną przez całe życie, więc trudno określić ich ostateczną wielkość - kilkudziesięcioletnie okazy azalii mogą mieć nawet cztery metry wysokości. Zwykle wielkość roślin podaje się w wieku 10 lat – w tym czasie azalie, w zależności od odmiany, są wysokie na 1-1,5 metra.

Można ją posadzić na balkonie?

Można, z tym, że jeśli ktoś sadzi roślinę na balkonie, to zazwyczaj chce, żeby kwitła jak najdłużej i to zadanie najczęściej spełniają rośliny jednoroczne. Kwitnienie azalii trwa około 3 tygodni, a później zostaje krzew, więc jest mniej atrakcyjna. Jeśli ktoś jednak się zdecyduje, musi pamiętać o tym, by donica była odpowiednio duża i wypełniona ziemią tak, by zimą nie przymarzły jej korzenie.

Na co jeszcze powinniśmy zwrócić uwagę przy sadzeniu azalii? Miejsce w ogrodzie, sąsiedztwo innych roślin?

Najważniejszą rzeczą, o jakiej trzeba pamiętać, jest kwaśne podłoże, bo takie jest naturalne środowisko azalii. To podstawowy warunek. Warto wiedzieć, że bardziej, niż cień, pasuje im półcień i słońce. Nie przeszkadza im obecność innych roślin, tylko ciężko może być z nimi pogodzić ich wymagania odnośnie podłoża.

Co oznacza to kwaśne podłoże?

Najprościej mówiąc to wartość Ph, zmierzona w podłożu specjalistycznym sprzętem. Ale ktoś, kto nie jest specjalistą, łatwo może zorientować się, czy ziemia w jego ogródku ma kwaśny charakter. Jeżeli ma podłoże piaszczyste, leśne, pełne igliwa lub torfowe, to będzie odpowiednie dla roślin z rodziny wrzosowatych, w tym azalii. Nawet w takim wypadku warto jednak dołożyć trochę torfu przy sadzeniu.

Jeśli z kolei ktoś mieszka na terenie, gdzie występują skały wapienne, gliny lub inne, ciężkie podłoże, to od razu wiadomo, że nie będzie ono odpowiednie dla azalii. Wtedy trzeba specjalnie przygotować rabatę pod rośliny, czyli wykopać fragment ziemi i nawieźć tam bardzo dużo torfu. Dodatkowym zabezpieczeniem będzie też drenaż takiej powierzchni, żwirem lub rurkami drenarskimi – po to, żeby w tym miejscu nie gromadziła się woda, gdyż np. glina może stworzyć nieprzepuszczalną warstwę.

Generalnie im więcej będzie kwaśnej ziemi, tym lepiej, bo rośliny rozrastać się będą tylko w tym podłożu. Jeśli damy go zbyt mało, to po jakimś czasie korzenie nie będą już mogły migrować dalej, rozwijać się i roślina stanie w miejscu. Aby ułatwić sobie sprawę, zamiast wykopywać rabatę, można z torfu zrobić nasyp – wtedy wiadomo, że nie będzie gromadzić się woda, a ziemi będzie dużo.

Ogólnie mówiąc – warto do sadzenia azalii w ogrodzie dobrze się przygotować.

Na pewno dobrze jest rozeznać temat i poczytać, a przy planowaniu ogrodu pamiętać, by azalie sadzić w jednym miejscu, w grupie, a nie pojedynczo. Chciałabym jednak zaznaczyć, że z tymi przygotowaniami poradzi sobie każdy i mimo, że pracy jest nieco więcej, niż przy innych roślinach, a efekt w postaci pięknych kwiatów rekompensuje wszystko.Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Brak komentarzy