reklama

Wielopokoleniowy zespół w firmie - jak dobrze nim zarządzać?

, Wiadomości, 23.01.2023 07:27, ARTYKUŁ SPONSOROWANY
Czy szkolenia managerskie pomagają zarządzać zespołami, w których pracują przedstawiciele wielu pokoleń? W Akademii Rozwoju Kompetencji w Poznaniu znamy odpowiedź na to pytanie, ponieważ od lat wspieramy wielopokoleniowe zespoły i ich liderów.
Wielopokoleniowy zespół w firmie - jak dobrze nim zarządzać?

Budowanie teamów zróżnicowanych pod względem wieku obliguje firmy i managerów do dużego wkładu i uważności. Jest to zadanie, które wymaga skupienia na tworzeniu akceptującego środowiska pracy, wyrównywaniu szans, a także dostosowywaniu firmowej komunikacji i procesów pracy do potrzeb każdego pokolenia. Właśnie dlatego liderzy zgłaszający się na nasze szkolenia managerskie w Poznaniu, podkreślają dużą potrzebę rozwoju swoich kompetencji w tych obszarach.

Zespoły wielopokoleniowe - korzyść dla organizacji

I choć wyżej wypisane aspekty mogą zniechęcać pracodawców do tworzenia wielopokoleniowych zespołów, to należy pamiętać, że są one również źródłem wielu korzyści dla organizacji. Specjaliści rozwoju kompetencji i szkoleń managerskich zwracają uwagę, na najważniejsze z nich:

  • Dostęp do wielu perspektyw, talentów i łączenie ich. Pracownicy starszych pokoleń dysponują dużym doświadczeniem i wynikającą z niego wiedzą. Z kolei młode pokolenia cechuje wysoka innowacyjność oraz znajomość nowych narzędzi, rozwiązań i technologii.
  • Większa różnorodność pomysłów podczas rozwiązywania trudności i konfliktów. Wielopokoleniowe zespołu generują innowacyjne sposoby rozwiązywania problemów.
  • Możliwość uczenia się od innych i mentoringu. W wielopokoleniowych zespołach pracownicy mają więcej okazji do uczenia się od siebie, ponieważ ich doświadczenia są dużo bardziej zróżnicowane, niż w zespołach jednorodnych pod względem wieku.
  • Lepszy transfer wiedzy i zatrzymywanie jej wewnątrz organizacji. Mocne strony oferowane przez przedstawicieli każdego pokolenia, lepiej przygotowują firmę do zmagania się ze zmiennym i kapryśnym rynkiem. Podobną funkcję w organizacji pełnią szkolenia managerskie, które realizujemy na terenie Poznania i innych miast.
  • Tworzenie wyjątkowych relacji. Różne grupy wiekowe w organizacji w pewien sposób odzwierciedlają strukturę rodziny i stwarzają okazję do nawiązywania kontaktów z osobami spoza własnego pokolenia.

Jak zarządzać zespołem wielopokoleniowym?

  • Niweluj stereotypy - Gdy nie możemy się z kimś porozumieć ze względu na różnice pokoleniowe, często pojawiają się uprzedzenia i ogólniki, które nas dzielą. W rezultacie negatywnie wpływa to na naszą komunikację, wydajność pracy i produktywność. Umiejętność niwelowania stereotypów można rozwijać podczas naszych szkoleń managerskich w Poznaniu i innych miastach z zakresu komunikacji, mediacji i umiejętności rozwiązywania konfliktów.
  • Stwórz możliwości uczenia się - rozwój to nie tylko formalne szkolenia. To też dzielenie się wiedzą między pokoleniami poprzez rówieśniczy mentoring. Środowisko pracy, w którym zachęca się do zadawania pytań, sprzyja atmosferze uczenia się.
  • Szanuj granice - największym wyzwaniem, przed którym staniesz jako menedżer zarówno starszych, jak i młodszych pokoleń pracowników, będzie respektowanie indywidualnych granic każdego członka zespołu przy jednoczesnym przestrzeganiu własnych wartości i zasad.
  • Dostosuj się do różnych stylów komunikacji - pamiętaj, że na przestrzeni pokoleń ludzie mają inne podejście do nowych technologii, a także odmienne potrzeby względem organizacyjnej komunikacji. Aby rozwijać ten obszar, zapoznaj się z teorią komunikacji bez przemocy, a także z Analizą transakcyjną, z której szkolenia managerskie prowadzimy na terenie Poznania oraz online.

Manager powinien wspierać zespoły wielopokoleniowe

Przeprowadzone badania wykazały, że pracownicy zagrożeni stereotypami związanymi z wiekiem (np. dotyczącymi ich wydajności w pracy lub stylu komunikacji), są mniej zdolni do zaangażowania się w swoją obecną pracę, a także mniej zorientowani na długoterminowe cele zawodowe. Jeżeli Twój zespół jest zagrożony taką sytuacją, umów się na bezpłatną konsultację i rozwijaj się na szkoleniach managerskich w Akademii Rozwoju Kompetencji w Poznaniu.


- ARTYKUŁ SPONSOROWANY -

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Brak komentarzy