Kontrole Straży Miejskiej i drony nad kominami. Co ujawniono?

, Wiadomości, 23.12.2018 20:30, PG
Jak się okazuje andrychowianie wcale nie palą zakazanym miałem.
Kontrole Straży Miejskiej i drony nad kominami. Co ujawniono?

Sezon grzewczy to wzmożony czas pracy dla straży miejskiej. Na wnioski mieszkańców są zobowiązani do kontroli pieców w gospodarstwach domowych.

Zapytaliśmy komendanta straży miejskiej w Andrychowie Krzysztofa Tokarza czy przeprowadzono już w tym sezonie zimowym jakieś kontrole dotyczące niewłaściwego spalania.

Okazuje się, że takie kontrole trwają od października i było ich już 69.

- Wzmożone kontrole w gospodarstwach domowych w tym sezonie grzewczym rozpoczęliśmy od 4 października 2018. Do dnia dzisiejszego takich kontroli odbyło się 69. Podczas kontroli strażnicy ujawnili 6 przypadków termicznego przekształcania odpadów (potocznie mówiąc spalanie odpadów) które zakończyły się nałożeniem mandatów karnych. Z tych sześciu przypadków trzy miały miejsce w kotle centralnego ogrzewania a trzy na powierzchni gruntu. - powiadamia nas komendant.

- Pobraliśmy do badania 9 próbek popiołów i aktualnie czekamy na ich analizę. W trakcie kontroli nie ujawniliśmy sytuacji w której właściciel nieruchomości spalałby węgle oznaczone jako miały, muły węglowe czy też flotokoncentraty, naruszając uchwałę tzw. „antysmogową dla małopolski”. - dodaje K. Tokarz.

Co ciekawe, w planach jest także zakup drona z kamerą do sprawdzania kominów. Obecnie straż miejska analizuje oferty, które do nich spływają.

- Jeżeli oferty spełnią nasze oczekiwania to możemy się spodziewać, że któregoś dnia nad naszym kominem pojawi się dron, który pobierze próbkę naszych spalin. – informuje nas K. Tokarz.

- Według naszych założeń platforma pomiarowa powinna umożliwić zdalny pomiar zanieczyszczeń typu PM 10, PM 2,5 PM1 z wykorzystaniem laserowego licznika rozsianych cząstek stałych dla substancji takich jak Etanol, Amoniak, Chlorek wodoru, Formaldehyd. Taki zestaw sensorów pozwala na wskazanie spalania m.in. produktów z tworzyw sztucznych, butelek typy PET, emaliowanego drewna.- wyjaśnia komendant.

W wielu miejscowościach regionu działa aplikacja airly.eu, dzięki której na bieżąco można sprawdzać jakość powietrza . Zobacz: https://airly.eu/map

W ciągu dnia powietrze jest całkiem dobre ale jeśli wyjdziemy na zewnątrz po południu lub wieczorem jakoś powietrza drastycznie się pogarsza. Nie potrzeba nawet do tego czujników, bo sami możemy to wyczuć. Smród jest przeogromny.


Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

`, 25.12.2018 12:00

Lecz się Psikuta na nogi :-0 i przestań wkładać głowę do komina :-0

xpek, 25.12.2018 06:19

a kto rządzi.i ma wpływ na tzw politykę energetyczną kraju i w tym przypadku zatruwanie ludzi smogiem - partia PIS

kukus, 25.12.2018 00:46

To nie chodzi o PiS co ma wspólnego partia,ludzie opamietajcie się w tych komentarzach to ludzie są winii nie zatym kto jest ......... Nie jestem za PIS ani PO koniec.....

`, 24.12.2018 09:55

"Psiory" nie bronią ci "zarobić" ........... sam się ograniczasz :-0

lojzek, 24.12.2018 08:42

Niech Psiory dadzą zarobić i niech obniżą cenę gazu to ludzie sami odejdą o węgla i innych badziewi!A ludzie muszą się jakoś za najniższą ogrzać!

janosik72, 24.12.2018 06:10

A może szanowna władza sprawdzi z jakiego źródła węgiel kupujemy ???? ps jak czytam że pis i pis to już zaczynam rozumieć dla czego ten Andrychów tak upadł najechało się tu trzody za komuny bo gdzie mieszkali tam życia nie mieli i teraz brużdżą bo im się wydaje że z Andrychowa są cepry głupie zdrowych świąt a jeszcze jedno oświetlenie na pasach jak robili drogę to nie wiedzieli że to konieczne może inżynier w eu pojechał i zobaczył a kasę drugi raz za projekt wzioł

`, 23.12.2018 22:54

Po przeanalizowaniu kilku twoich komentarzy pod różnymi nickami uważam że to "Najprawdopodobniej" jest zbędne :-0 OOOOOOOOOO HAAAAAAAAAAAAAA HAAAAAAAAAAAAAAA HAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA

`, 23.12.2018 22:50

Nie wiem Psikuta po co opisujesz mi swoją osobę, ale szanuje twoją samokrytykę :-0 OOOOOOOOOOOO HAAAAAAAAAAAAAA HAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA HAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA

manchi, 23.12.2018 22:43

@ `, Najprawdopodobniej najgłupszy, najbardziej ograniczony komentator w całym internecie. Wszystkie wpisy na tą samą nutę- żałosne.

manchi, 23.12.2018 22:40

@ `, Najprawdopodobniej najgłupszy, najbardziej ograniczony komentator w całym internecie. Wszystkie wpisy na tą samą nutę- żałosne.

`, 23.12.2018 21:37

Lecz się Psikuta na nogi :-0

xpek, 23.12.2018 21:25

dopóki pisowski rząd będzie rządził będzie syf i trucie ludzi