reklama
reklama

Jaka pomoc dla powodzian?

Wiadomości, 26.05.2010 07:00, ks
W rejonie Wadowic i Suchej Beskidzkiej z powodu powodzi ucierpiały setki mieszkańców. Na jaką pomoc ze strony gmin i państwa mogą liczyć?
Jaka pomoc dla powodzian?

 

Dla najbardziej poszkodowanych - zasiłki
W urzędach gmin można już zgłaszać szkody powodziowe. To ważne, ponieważ są na to (albo będą) pieniądze w kasach gmin. Osoby, które ucierpiały w wyniku powodzi, mogą zgłaszać się o pomoc w formie zasiłku celowego w gminnych Ośrodkach Pomocy Społecznej. Trzeba wypełnić specjalną ankietę, a później czekać na wizytę komisji, która zweryfikuje straty. Jest to bezzwrotna pomoc. Maksymalnie można otrzymać do 6 tysięcy zł, ale wszystko zależy od wielkości strat. W niektórych gminach zasiłki już są wypłacane

- Taki zasiłek przysługuje osobom, które straciły swój dobytek, straciły swój dom, ten dom został zalany, czy które mają po prostu straty. a wystarczy na sfinansowanie najpilniejszych potrzeb - informuje ministerstwo spraw wewnętrznych i administracji.

 

Najbardziej poszkodowani będą mogli później liczyć na inną pomoc ze strony gmin.



Pomoc za straty w rolnictwie

Rekompensaty finansowe (ale później) będą też dla rolników za zniszczone przez powódź uprawy rolne. Po stwierdzeniu szkód w gospodarstwie rolnym w wyniku powodzi rolnik powinien poinformować pisemnie o wystąpieniu szkód urząd gminy (miasta), właściwy ze względu na położenie swoich gruntów.

 

W przypadku, gdy rolnik posiada grunty rolne na terenie kilku gmin, o wystąpieniu szkód musi powiadomić wszystkie, właściwe ze względu na położenie gruntów, urzędy gmin (miast). Zgłoszenie o wystąpieniu szkód rolnik powinien złożyć w urzędzie gminy (miasta) na obowiązującym wniosku o szacowanie szkód, dostępnym również w urzędach gmin (miast). Szkody w uprawach musi to zweryfikować urzędowa komisja.


Polisy ubezpieczeniowe
Jeżeli ktoś poniósł straty w mieniu, a miał polisę ubezpieczeniową – powinien wystąpić do ubezpieczyciela po odszkodowanie.



Zalane studnie
Właściciele studni, które zostały zalane przez falę powodziową, powinni je zdezynfekować. Mogą zgłaszać się po bezpłatne preparaty do oczyszczenia wody. Dostaną też ulotkę, jak takie oczyszczenie przeprowadzić. Ale uwaga – preparaty są bezpłatne w pierwszej kolejności dla osób, dla których studnia to jedyne źródło wody pitnej.

W Wadowicach środki do dezynfekcji studni wydawane są przez Powiatową Stację Sanitarno – Epidemiologiczną w Wadowicach na ulicy Teatralnej 2.Informacje udzielane są pod numerem telefonu: (33) 823-46-58 / Fax (33) 823-35-11

W Suchej Beskidzkiej środki do dezynfekcji studni można pobrać w Komendzie Powiatowej PSP w Suchej Beskidzkiej, ul. Makowska 23.



Jak osuszyć budynek
W Suchej Beskidzkiej można też wypożyczyć osuszacze do budynków. W tej sprawie trzeba się zwrócić do Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Starostwa Powiatowego w Suchej Beskidzkiej tel. 33/ 874 27 33 (siedziba - budynek Komendy Powiatowej PSP w Suchej Beskidzkiej, ul. Makowska 23)



Można starać się o zaświadczenie
Jeżeli ktoś ratował swój dobytek, nie było go w pracy, albo z powodu utrudnień na drogach nie dotarł do pracy, może zwrócić się do urzędu gminy lub komendy powiatowej PSP o zaświadczenia potwierdzające udział w akcji powodziowej. Takie zaświadczenie może się przydać np. w zakładzie pracy


oprac. na podst. danych urzędów gmin

 

[email protected]

reklama
News will be here

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Brak komentarzy