reklama
reklama

Co dalej z andrychowskimi szkołami?

Wiadomości, 19.01.2017 13:00, (red)
Sprawa planowanych zmian w andrychowskich szkołach omawiana była w czwartek podczas sesji Rady Miejskiej w Andrychowie. Emocji jest sporo.
Co dalej z andrychowskimi szkołami?

Szkoły miejskie

Tutaj zmiany wynikają z decyzji rządzących krajem, którzy zdecydowali o likwidacji gimnazjów. Pytanie, jak będzie wyglądała nowa sieć szkół w gminie Andrychów? Do końca marca decyzje w tej sprawie muszą podjąć radni Rady Miejskiej w Andrychowie.

 

Jak informował w czwartek (19.01) radnych burmistrz Tomasz Żak, w ostatnich tygodniach wypracowano dwa warianty. Jeden zakłada powstanie czterech szkół podstawowych w Andrychowie, a drugi dwóch szkół podstawowych, które będą działać w czterech budynkach (w budynkach obecnych gimnazjów uczyli by się uczniowie klas 6-8).

Te propozycje zostaną przedstawione kuratorowi oświaty. Kurator musi wyrazić swoją opinię, która będzie decydująca.

 

Szkoły powiatowe

Spore emocje wśród radnych wywołała także informacja o reformie planowanej przez władze powiatu wadowickiego w szkołach ponadgimnazjalnych. W Andrychowie ma powstać Centrum Kształcenia Zawodowego w oparciu o dwie dzisiejsze szkoły – Technikum i „Bawełniankę”. Starostwo stara się o dotację na ten cel, a wiele wskazuje na to, że już w lutym Rada Powiatu Wadowickiego zdecyduje o tej reformie.

 

Wszyscy andrychowscy radni są zaniepokojeni, a nawet oburzeni tymi planami. Zdecydowano o wystosowaniu apelu do powiatowych władz o „zachowanie autonomiczności obu szkół”. Delegacja andrychowskich radnych wybiera się w lutym na sesję Rady Powiatu Wadowickiego, aby bronić andrychowskich szkół.

 

Podczas obrad wystąpienie miała przedstawicielka rodziców z „Bawełnianki”. Mówiła, że rodzice absolutnie nie zgadzają się na zapowiadana przez władze powiatu zmiany. Uważa także, że urzędnicy najwyraźniej zapominają, że do społeczeństwo ich zatrudnia. - Dla mnie cały ten pomysł jest absurdalny. To tak jakby budować dom od dachu lub od środka – mówiła mieszkanka. Podkreślała, że w efekcie działań starostwa z połączenia dwóch szkół powstanie jeden wielki szkolny moloch.

Więcej o planowanej przez starostwo reformie pisaliśmy w środę:

A taki apel w tej sprawie został przyjęty w czwartek przez Radę Miejską

 

APEL  Rady Miejskiej w Andrychowie
z dnia 19 stycznia 2017 r.
w sprawie utrzymania autonomii szkół.


    Na podstawie art. 18 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym
(Dz. U. z 2016r., poz. 446 z późn. zm.) w związku z § 98 ust. 2 lit. f) Uchwały Nr XXXIX-351-13 Rady Miejskiej w Andrychowie z dnia 24 października 2013 r. w sprawie uchwalenia Statutu Gminy Andrychów (Dz. Urz. Woj. Małop. z 2013 r., poz. 6287), 


Rada Miejska w Andrychowie 
postanawia, co następuje:

§ 1. 

Wystąpić z apelem do Zarządu i Rady Powiatu w Wadowicach w sprawie powołania do życia Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Andrychowie, w następującym brzmieniu:
Rada Miejska w Andrychowie zwraca się do Zarządu i Rady Powiatu w Wadowicach z apelem 
o utrzymanie autonomii istniejących w Andrychowie Szkół, tj. Zespołu Szkół nr 1 im. Tadeusza Kotarbińskiego i Zespołu Szkół nr 2 im. św. Jadwigi Królowej.
Przepisy art. 62 ust. 1 i 3 oraz art. 62a ust.1 ustawy z dn. 7 września 1991 r. o systemie oświaty dają możliwość połączenia szkół w zespół – centrum kształcenia zawodowego i ustawicznego przy zachowaniu odrębności rad pedagogicznych, rad rodziców, rad szkół i samorządów uczniowskich – o ile statut zespołu nie stanowi inaczej. 
Projekt uchwały Rady Powiatu w Wadowicach, dotyczący utworzenia zespołu pod nazwą Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Andrychowie przewiduje likwidację dotychczasowych Zespołów Szkół (nr 1 i 2) i utworzenie nowej jednostki oświatowej, zarządzanej przez wspólnych: Dyrektora, Radę Pedagogiczną, Samorząd Uczniowski i Słuchaczy oraz Radę Rodziców. 
Biorąc pod uwagę potrzeby lokalnego środowiska oraz zakorzenione tradycje, planowane rozwiązanie budzi nasz sprzeciw, świadczy także o nierównym traktowaniu Gmin Powiatu Wadowickiego, gdyż z uzyskanych informacji wynika, że autonomia ma zostać zachowana              w odniesieniu do szkół funkcjonujących w Gminach Wadowice i Kalwaria Zebrzydowska. 
Dlatego apelujemy o utrzymanie autonomii naszych Szkół.

§ 2. 

Zobowiązać Przewodniczącego Rady Miejskiej w Andrychowie do przekazania niniejszego apelu Zarządowi Powiatu w Wadowicach oraz Radzie Powiatu w Wadowicach.

 

reklama

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Wryz, 20.01.2017 23:45

W oparciu o suche dane liczbowe, proszę bardzo prosto z GUS imagizer.imageshack.us/a/img923/6402/pWEJFm.png Gdzie tu jest więcej dzieci? We wcześniejszych latach był wyż więc dzieci było jeszcze więcej. Chętnie poznam inne suche dane wskazujące że było ich mniej.

Quattro, 20.01.2017 22:28

Wryz- To o czym mówisz to nie jest matematyka tylko czysta logika. Jedyną liczbą definiującą twoją matematykę jest ilość szkół czyli "4". Nie posiadasz żadnych wierzytelnych danych, na których jesteś w stanie oprzeć tezę, że dzieci jest mniej. Możesz tak tylko przypuszczać. Zapraszam na stronę GUS-u (rozwinę dla ciebie ten skrót- Główny Urząd Statystyczny) i w oparciu o suche dane liczbowe spróbuj zaprzeczyć faktom, że dzieci w wieku szkolnym jest więcej. Zacznij od zdefiniowania czego będziesz w ogóle szukał. Jak już skończysz i zinterpretujesz wyniki to daj znać. Masz rację- strach czytać komentarze takie jak twoje matematyczny geniuszu :)

mocarz, 20.01.2017 22:23

a Ty @Wryz widzisz "matematyku" różnicę klasa 35 osób a klasa 20 ? zapewne potrafisz postawić znaczek >, ale do tego trzeba jeszcze dołożyć pojecie JAKOŚĆ z tym widzę masz problem . no i proszę Zdzisław przyciśnięty od razu posłuszny :) biznes kolegi po fachu TW ( tajny współpracownik SB ) na dalszy plan

Wryz, 20.01.2017 21:09

Strach czytać tutejsze komentarze, czy ktoś przyswoił sobie matematykę w chociażby najmniejszym zakresie i jest w stanie policzyć, że kilkanaście lat temu owszem były 4 szkoły podstawowe ale było znacznie więcej dzieci? Proste, mam więc dzieci - jest potrzebnych więcej szkół, dzieci mniej - szkół mniej? Co w tym takiego trudnego do zrozumienia? A o utrzymywaniu szkół ponadgimnazjalnych z absolutnego końca rankingu wojewódzkiego i produkującego w 90% idiotów to już szkoda się nawet wypowiadać.

TTTT, 20.01.2017 16:48

Bardzo głupi pomysł. Po pierwsze Kotarbin będzie chciał wygryźć Bawełnianke i de facto zlikwidować te szkołę. Po drugie poziom nauczanie obniży się w takim wielkim molochu. Po trzecie starają się o fundusze unijne a co zrobią jak im odmówią. Zostaniemy z jedną szkołą zawodową ( nie licząc ZDZ) w Andrychowie. A po czwarta ANI RODZICE ANI UCZNIOWIE NIE APROBUJĄ TAKIEGO ROZWIĄZANIA ŻE O NAUCZYCIELACH NIE WSPOMNĘ. Pan starosta zapomina kto dla kogo tu jest!

McThomas, 20.01.2017 12:20

Mareczek macie rację, dla Żakogrodu każdy głupkowaty pomysł Żaka jest święty. Ale to raczej pomysł jego wychowanka Szafrańskiego. Pachnie zakłamaniem. Tak czy siak jeżeli PIS dopnie swego to ich ostatnie decyzje w tej smutnej kadencji. Będzie trzeba się pożegnać z Panami.

AntyLeming, 20.01.2017 12:20

Komentarz usunięty przez autora.

AntyLeming, 20.01.2017 12:10

Komentarz usunięty przez autora.

Zakolog, 20.01.2017 11:21

Brawo ! Antylemingu, jest coraz lepiej, jeszcze kilka moich komentarzy i zostaniesz mistrzem wertowania Wikipedii i może nawet pokonasz, w tej dziedzinie Bronka Bula Prezydenta. Już wiesz, że amerykańskie uniwersytety posiadają zasoby środków finansowych, które w języku angielskim są nazywane funduszami, ponieważ słowo kapitał, w tym języku ma wiele znaczeń i nie nadaje się specjalnie do opisu tego zasobu. I przy okazji, staraj się unikać w jednym zdaniu powtórzeń, takich jak słowo utworzyć, ponieważ Twoja wypowiedź traci rytm i staje się mało elegancka – następnym razem zamień drugie „utworzyć” na zbudować. Ale ogólnie jest nieźle, zaczynasz świecić na tym forum. Powodzenia !

mareczek, 20.01.2017 11:02

Nawiasem mówiąc mam nadzieję że kuratorium i radni nie zgodzą się z propozycją ekipy Żaka na robienie w budynku SP5 filii SP4 Mam nadzieję, że radni nie zgodzą się na pomysł starostwa Oba niech upadną.

mareczek, 20.01.2017 11:00

100 na 100 kaczor. Na mamnewsa pisało że ekipa Żaka przedstawi kuratorium m.in. propozycję żeby na osiedlu była SP4 a w szkole na Lenartowicza filia. Jak starosta proponuje coś podobnego w przypadku szkół średnich (jeden zarząd ale róźne profile) ta sama ekipa Żaka oburza się??? Jeszcze trochę i napiszą sami na siebie protest??:) A klakierzy zalkolandii zaczną obrzucać Żaka pomyjami i zaczną oburzać się na radnych od Żaka?:) No bez jaj. Przecież ten starosta to jakby trochę od ekipy Żaka ściągnął pomysł. Tak to wygląda.

kaczor, 20.01.2017 10:51

Wypowiedź Żaka jaka niedawno cytował mamnewsa: "Dwa duże gimnazja są również w Andrychowie. Przekształcenie obu w podstawówki nie jest opłacalne, bo uczniów jest zbyt mało. Chcemy, by nadal prowadzona tam była działalność edukacyjna, zainteresowane tym także są prywatne podmioty. Niewykluczone, że pójdziemy w tę stronę" Rozumiem z innego artykułu że teraz po protestach rodziców mówi się o innym wariancie: jest SP 4 a w budynku na Lenartowicza filia. Czyli jeden dyrektor etc. Żywcem przypomina to propozycję starosty co do szkół średnich. Czyli dla klakierów zalkolandii: jak coś proponuje Żak jest super:) Jak coś podobnego po Żaku proponuje starosta be:)

AntyLeming, 20.01.2017 09:28

Komentarz usunięty przez autora.

awea, 20.01.2017 09:09

to jest skandal co pan starosta chce zrobić w Andrychowie a radni powiatowi nic nie robią żeby uratować nasze szkoły Za co pan Penkala, Małecki Kubik biorą pieniądze w tych Wadowicach?????

AntyLeming, 20.01.2017 08:59

Komentarz usunięty przez autora.

aleocochodzi, 19.01.2017 21:02

W sekcie smoleńskiej wyznającej jedyną prawdę o pancernej brzozie nie ma Polaków. Jedynie ruskie kacapstwo i folksdeutsche.

baby, 19.01.2017 19:46

abcabc...nawet Służba Bezpieczeństwa w swoich dokumentach starała się pisać pseudonimy czy nazwiska poprawnie... . nie pisali tw zdzisław tylko TW Zdzisław....

abcabc, 19.01.2017 19:33

@ aleocochodzi hahahaha chodzi o "polaków" z sekty smoleńskiej?

abcabc, 19.01.2017 19:32

co na temat likwidacji bawełnianki i technikum mają do powiedzenia radni powiatowi PIS z Andrychowa: pękala i małecki?

aleocochodzi, 19.01.2017 19:18

Nie ma mowy askłicie o likwidacji 2 szkół w Andrychowie. Prawidłowo przeprowadzony konkurs na dyrektorów jest gwarancją że prawdziwi Polacy będą kierować tymi placówkami.

rafi, 19.01.2017 17:45

Komentarz usunięty przez autora.

asquit, 19.01.2017 16:59

ej pisiorki co tak nie ujadacie że pisowski starosta próbuje zlikwidować 2 szkoły w Andrychowie? to jest okej?

specnarz, 19.01.2017 14:49

Wystarczy wrócic do tego co było przed gimnazjami i po sprawie.

McThomas, 19.01.2017 14:30

Wariant, dwóch szkół podstawowych, które będą działać w czterech budynkach raczej nie przejdzie. Skoro i tak mamy do dyspozycji fizycznie 4 placówki, które niegdyś działały jako szkoły podstawowe to jaki jest sens się rozdrabniać i separować uczniów od siebie. Zresztą dzieci w Gminie jest wystarczająco do powstania nawet pięciu szkół podstawowych więc z drugiej strony po cóż je upychać na zasadzie- tu troszkę, tam troszkę. Korzystajmy z tego co już mamy- 4 obiekty, 4 pełne szkoły podstawowe i 4 dyrektorów.

Zakolog, 19.01.2017 14:20

Nie zgadzającym się rodzicom, absolutnie proponuję założyć fundusz szkolny na wzór amerykańskich funduszy żelaznych, i wpłacać co miesiąc 500+, którymi to pieniędzmi ich pociechy zostały hojnie obdarowane. Przecież inwestycja w naukę i dobro dzieci jest najważniejsze.