reklama

Lider Rajdu z Energylandia Rally Team wykluczony z Dakaru!

Sport, Wiadomości, 14.01.2024 00:00,
Niespodzianka na Rajdzie Dakar. Lider rajdu w klasie challenger Eryk Goczał został wykluczony z dalszej rywalizacji.
Lider Rajdu z Energylandia Rally Team wykluczony z Dakaru!
Eryk Goczał z Energylandia Rally Team, który przed rokiem jako 18-latek został najmłodszym zwycięzcą Rajdu Dakar, był po 6 etapach tegorocznego Dakaru zdecydowanym liderem klasy challenger, z przewagą ponad godziny nad kolejnym zawodnikiem.

W sobotę (13.01) został niespodziewanie wykluczony z dalszej rywalizacji. W jego pojeździe stwierdzono sprzęgła niezgodne z homologacją. To samo dotyczy Michała Goczała.

Od decyzji organzatorów przysłuje co prawda odwołanie, ale to i tak nic nie da w tej chwili.

Poniżej zamieszczamy komunikat Energylandia Rally Team:

Wykluczenie lidera rajdu Eryka Goczała, który prowadził ze zdecydowaną przewagą oraz Michała Goczała z powodu rzekomych niezgodności karbonowych elementów sprzęgła z warunkami technicznymi FIA.

W związku z informacją w przedmiocie dyskwalifikacji Eryka oraz Michała – wskazujemy, iż faktycznie w dniu 13 stycznia 2024 r. – po dokonanej weryfikacji sprzęgieł znajdujących się w samochodach Eryka oraz Michała – organizator podjął decyzję o dyskwalifikacji obu drużyn. Podkreślamy jednak, że nie zgadzamy się z tą decyzją i uważamy, że jest ona błędna.
Zgodnie z dochodzącymi do nas informacjami, których potwierdzić nie możemy – weryfikacja mogła zostać dokonana na zlecenie jednego z pozostałych teamów biorących udział w rajdzie z nastawieniem na eliminację kluczowych zawodników z rajdu (przypomnieć należy, iż Eryk po 6 etapie wypracował przewagę nad drugim teamem do ponad 1h, co jest na tym rajdzie wartością ponadprzeciętną).

Odnosząc się do ujawnionych rzekomych nieprawidłowości w konstrukcji pojazdów – z oceny organizatora wynika, iż powodem dyskwalifikacji jest w obu przypadkach użycie elementów sprzęgła stworzonych z karbonu.
W celu ucięcia jakichkolwiek domysłów:
1. Regulamin został przez Energylandia Rally Team oraz wszystkie osoby wchodzące w skład teamu w pełni przestudiowany i nie ma mowy o pomyłce lub niedopatrzeniu po stronie Energylandia Rally Team,
2. Energylandia Rally Team otrzymała zapewnienie osób technicznych związanych z organizatorami, że elementy sprzęgła stworzone z karbonu są dozwolone, w szczególności jako niedające jakichkolwiek przewag ani wpływu na wydajność pojazdu.

Podkreślamy, że taka konstrukcja nie miała wpływu na osiągi pojazdu. Zwracamy uwagę, iż już sama literalna treść części technicznej regulaminu wprowadza regulację szczególną
w zakresie braku ograniczeń materiałowych w konstrukcji i materiałach sprzęgła:

Nie zgadzamy się w całej rozciągłości z decyzją organizatorów. Podkreślamy w tym momencie, iż Eryk oraz Michał zadeklarowali chęć złożenia odwołania w sprawie, aczkolwiek z uwagi na uregulowania mające zastosowanie do rajdu Dakar – odwołanie może zostać rozpoznane w czasie do 30 dni, a co faktycznie pozbawia Eryka oraz Michała możliwości osiągnięcia wysokiej pozycji (lub wygranej) w tej edycji rajdu – nawet gdy odwołanie to zostanie uwzględnione (z powodu złożenia odwołania tegoroczna edycja rajdu nie będzie oczekiwała na rozstrzygnięcie).

Na marginesie zauważyć należy, iż dzień wcześniej organizatorzy odebrali akredytację Agacie Goczał – mamie Eryka i żonie Marka i pozbawili ją możliwości przebywania na terenie biwaku uczestników. Pozostawiamy powyższe informacje do osobistego przeanalizowania przez odbiorców tegoż przekazu medialnego.

- informuje Energylandia Rally Team.

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

cath, 14.01.2024 13:20

Niestety zapewne coś musiało być na rzeczy jak to zwykle.Sędziowie musieli coś znaleźć nieregulaminowego. Daleki byłbym od szukania drugiego dna.Zapewne rzeczywiście któryś team zgłosił że mogą coś mieć zmodyfikowanego i okazało się że rzeczywiście mają.

buli, 14.01.2024 10:27

"jank chanowski" jesteś tu po to żeby krytykować każdy komentarz? Właśnie że jest porównanie... Suma, sumarum tu chodzi o sukcesy Polaków... Specjalnie nie piszę wszystkiego bo się nie da z wiadomych powodów. Jak nie masz na tyle wiedzy to nie nie krytykuj.....

tomekх, 14.01.2024 08:42

Jedyne wyjście: Bodnar musi przejąć rajd Dakar.

Jank Chanowski, 14.01.2024 04:28

Co za porównanie do skoczków narciarskich, słabo sobie radzą bo są kiepskiej formie, akurat Panowie Goczał sobie bardzo dobrze radzą jako kierowcy jak i cały team, wydaje się mało prawdopodobne żeby korzystali z podzespołów niezgodnych z regulaminem wiedząc co za to grozi. Jak kolwiwk wielka szkoda niech to szlak....

buli, 14.01.2024 01:35

"Jaja" się w ostatnim czasie dzieją..... Polscy skoczkowie w tym sezonie też jakoś sobie słabo radzą.... Poczekajmy, zobaczymy czy Energylandia Rally Team jest całkowicie niewinna, jeżeli tak będzie to ktoś ewidentnie zadecydował o tym żeby wykluczyć cały zespół Energylandia Rally Team z DAKARU....

reklama
reklama
pełne wyniki i terminarz ›
reklama
reklama
reklama
reklama