reklama
reklama

Wadowice bez szans w sporze z TVN24?

Polityka, Wiadomości, 07.05.2023 09:20, red
Pojawia się coraz więcej wątpliwości, czy to w ogóle wszystko ma sens i jest zgodne z prawem.
Wadowice bez szans w sporze z TVN24?
W kwietniu na wniosek radnych PiS Rada Miejska w Wadowicach przyjęła uchwałę w sprawie zobowiązania burmistrza Wadowic Bartosza Kalińskiego do pozwania autorów materiału telewizyjnego pt. "Franciszkańska 3" wyemitowanego przez stację TVN24 "za naruszenie kultu pamięci osoby zmarłej urodzonego 20 maja 1920 roku w Wadowicach Karola Józefa Wojtyły - świętego Jana Pawła II Patrona miasta i jego Honorowego Obywatela".

Na razie żaden pozew nie został złożony, a pojawia się coraz więcej wątpliwości, czy to w ogóle wszystko ma sens i jest zgodne z prawem.

Były burmistrz a obecnie rady Mateusz Klinowski złożył do wojewody małopolskiego wniosek o unieważnienie uchwały.

- Argumentacja jest prosta: pomijając kwestie wolności prasy i naruszenie europejskich standardów prawnych w tym zakresie, skarżenie dziennikarzy za naruszenie kultu pamięci o Janie Pawle II nie jest kompetencją gminy. Nawet TEJ gminy. Ochrona pamięci o zmarłym to prawo najbliższych osób. A Gmina Wadowice najbliższą osobą dla Karola Wojtyły nie jest. Przeciwnie, patrząc na jej niemądrych i niespecjalnie moralnych przedstawicieli, odnoszę raczej wrażenie, że gmina Wadowice jest obecnie czymś najdalszym Karolowi Wojtyle – twierdzi Mateusz Klinowski.

Podobną tezę prezentuje dziennik „Rzeczpospolita”. Cytowany w artykule „Miasto Wadowice nie może bronić dobrego imienia Jana Pawła II” radca prawny dowodzi, że według prawa tylko najbliżsi zmarłego mają narzędzia do walki o jego dobre imię.

Radca prawny Michał Sobierajski uważa, że "uchwałę radnych zobowiązującą burmistrza Wadowic do wystąpienia z powództwem przeciwko autorom reportażu, należy oceniać przede wszystkim w kategoriach politycznego manifestu".


Na razie nie ma jeszcze odpowiedzi na pytanie, kto za ten ewentualny spor zapłaci. Burmistrz z kasy gminy czy z własnej kieszeni?
reklama
News will be here

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

ѕzαℓσиу ∂ιαвєłєк.! , 07.05.2023 15:45

@budyn77 dla mnie sądy czy PIS czy PO czy to co będzie po wyborach są identyczne. LATAMI czeka się na wyroki, pierdoły po kilka lat, komornik 10 lat a ile jest spraw o których ludzie nie wiedzą. Mam sąsiada co prawie 15 lat sądził i nawet nie wiem czy to się już skończyło. Nawet w EU szybciej załatwiają sprawy, a szkoda pisać

bot, 07.05.2023 14:11

https://wadowiceonline.pl/polityka/14446-klinowski-o-biedroniu-usunal-mnie-zeby-ulatwic-zdobycie-mandatu-przez-swojego-chlopaka

bot, 07.05.2023 14:07

https://www.tvp.info/69692167/niemcy-chca-miec-wplyw-na-wynik-wyborow-w-polsce-kto-stoi-za-przejeciem-rzeczpospolitej-cezary-gmyz-o-ideologicznym-rodowodzie-gls-bank

tomekх, 07.05.2023 13:28

"Pojawia się coraz więcej wątpliwości" i gdzie te "coraz więcej" ?

budyn77, 07.05.2023 11:15

@szalony - Przecież są "wolny sądy" które wolno działają i popierają PO więc o co chodzi?

ѕzαℓσиу ∂ιαвєłєк.! , 07.05.2023 09:45

PIS i sądy hahahahahhaha 10LAT komornika sądzili za kradzież mienia (traktor za chyba 100k PLN) i teraz jest wyrok, że winny (w USA Proces Madofa 3 miesiące wartość 65 miliardów USD). Karzełek do dzisiaj co chyba miesiąc robi akcje w Warszawie a wrak ciągle w Moskwie. Zajęli by się dziurą w chodniku i więcej ludzi było by zadowolonych.