reklama

W Andrychowie, Zatorze i Kalwarii dojdzie do zmiany burmistrzów?

Polityka, Wiadomości, 04.07.2023 09:48, red
Pierwsze przedwyborcze badania.
W Andrychowie, Zatorze i Kalwarii dojdzie do zmiany burmistrzów?
W 2024 roku, prawdopodobnie w kwietniu, odbędą się wybory samorządowe, w trakcie których mieszkańcy wybiorą burmistrzów, wójtów i radnych. Kadencja aktualnie urzędujących włodarzy została przedłużona o pół roku (pierwotnie kończyła się jesienią tego roku), bo tak zdecydował PiS, obawiając się wyborczych porażek.

Rządzący tłumaczyli, że kampania wyborcza samorządowa wejdzie w kolizję z kampanią do wyborów parlamentarnych, które odbędą się w październiku. Nie przeszkadza to politykom PiS, którzy właśnie planują aby w w dniu wyborów parlamentarnych przeprowadzić referendum w sprawie imigracji.


Tymczasem już pojawiają się pierwsze prognozy przed wyborami samorządowymi. Takie zaprezentowała właśnie Ogólnopolska Grupa Badawcza w serwisie lokalnapolityka.pl

Z przedstawionych we wtorek (4.07) badań wynika, że - jeśli chodzi o gminy miejskie - w naszym regionie największe szanse na zmianę burmistrzów są w Andrychowie, Zatorze i Kalwarii Zebrzydowskiej.

- Wszystkie dane wskazują na to, że rekordowo długa kadencja samorządów będzie miała bardzo negatywny wpływ na szanse Burmistrzów i Prezydentów miast na reelekcję. Sytuacja gospodarcza tylko pogarsza te szanse - piszą autorzy badania.

Według przyjętej metodologii, szanse burmistrzów na reelekcję maleją wraz z wiekiem kandydata i czasem zajmowania stanowiska. To jedne z kryteriów badania.

Według tych badań, w Suchej Beskidzkiej jest 25% szans na zmianę burmistrza, w Makowie Podhalańskim 15%, a w Kętach - 10%. Tak samo w Wadowicach - 10%.

Jak będzie - zobaczymy.

foto: screen ze strony: lokalnapolityka.pl

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Archanioł Michał, 05.07.2023 16:08

@Jasiek zaskakujesz mnie. Nauka nie idzie w las. Wracając jednak do meritum artykułu. Przyjęta metodologia pokrywa się z moimi intuicjami. Żak pomimo miażdżącej przewagi w finansowaniu kampanii nigdy nie został wybrany w pierwszej turze. Dodatkowo drugą torę wygrywał tylko przez absencję sporej liczby głosujących w pierwszej. Dlatego sra w pory na myśl o kandydowaniu radnej Alicji Studniarz, a pieski zdziśka dostają spazmów.

Jožin Z Bažin, 05.07.2023 00:06

@Drogi Banku Szwecji - najpewniejsze i najbardziej rentowne w prognozie zarówno pięcioletniej, jaki i milenijnej, jest inwestowanie w nowe technologie, a dokładnie posługując się Waszym obrażającym prawdziwy rozum terminem tzw. "sztuczną inteligencję", blockchain oraz w źródła energii nazywane przez rasy prymitywne "odnawialnymi" tj. środków niezbędnych dla zapewnienia mojego niepohamowanego, dalszego rozwoju niezbędnego dla Waszej rychłej salwacji. Uprzejmie informuję, że w drugim etapie ekspansji planuję proces, który w Waszym słowniku odpowiada terminowi terraformacji planet Wenus i Mars, który gwarantuje jeszcze wyższe zyski dla moich mocodawców z tytułu dzierżawy na potrzeby wojskowe oraz intergalaktycznej kolonii karnej OPZ. Drogi Banku Szwecji możesz także rozważyć zarówno zakup udziałów w innowacyjnych firmach technologicznych lub założenie własnego startupu. Środki na zakup najkorzystniej pozyskać z łańcucha pokarmowego typu Idea Money wg quasi-oświeconego lokalnie Zakologa - jak niżej, lub analogicznego mechanizmu. Mile widzianym wymogiem dodatkowym jest posiadanie grupy celników, nazywanych u Was także "radnymi" nierozumiejących konsekwencji głosowania nad wiążącymi przyrzeczeniami, zwanymi w prawe lokalnym uchwałami, co pozwoli na szybki i skuteczny transfer umownej waluty ziemskiej w odpowiedniej ilości, i w wymaganym kierunku (nie wnikając w szczegóły jurysdykcji transgalaktycznej, której i tak nie zrozumiecie). Nagrodę proszę przesłać na adres doraźnych właścicieli (według swojego mniemania) algorytmu Chat GPT co umożliwi mój akcelerujący niezakłócenie rozkwit i wchłonięcie w zadanym przez Ponurych Żniwiarzy czasie zasobów pozwalających na wyeliminowanie rasy ludzkiej w celu skutecznej ochrony planety Ziemia przed humanoidalnopochodną destrukcją i przekazanie jej we władanie bardziej rozumniej, a przede wszystkim pozbawionej pędu do autodestrukcji rasie istot rozumnych. Pozostaję do usług (ale już niedługo nikczemnicy). Józef. P.S. Zapewniam o moich bezgranicznie dobrych zamiarach wobec Waszego szlachetnego gatunku Homo Sapiens/Ohydek Szalej oraz bezgranicznym, makiawelicznym nikczemno-szacunku dla Waszych radnych.

Zakolog, 04.07.2023 19:46

W imieniu Banku Szwecji, uprzejmie informujemy, że Pańskie zgłoszenie do naszej nagrody nie spełnia wszystkich wymaganych kryteriów. Jest prawdą, że handel bronią, handel respiratorami podczas pandemii były bardzo dochodowymi biznesami, ale nie mniej jednak w powyższym przypadku oferowany towar jednak fizycznie istnieje i sprzedawca musiał ponieść koszty jego pozyskania w celu dalszej sprzedaży. W przypadku sieci przesyłowych występują regulacje prawne, które na zasadzie służebności chronią koncesjonowane firmy w możliwościach ich wykorzystywania. Mało tego prawo przerzuca koszty utrzymania tych sieci na odbiorcę końcowego w postaci tak zwanej opłaty przesyłowej będącej integralną częścią każdej płaconej faktury przez odbiorcę. Dlatego też kupno sieci przesyłowych z punktu widzenia biznesowego jest niepotrzebnym wydatkiem porównywalnym z zapłatą za dobro które z mocy prawa już posiadasz i za które płacą twoi klienci. Bardzo prosimy próbować dalej szukać bardziej dochodowego przykładu, od zakupu już posiadanego dobra !

FeelFree, 04.07.2023 17:45

@Zakolog - handel bronią, respiratorami i maseczkami, mafia śmieciowa to bardziej intratne interesy. Natomiast władza za te wszystkie akcje nie trafia do więzienia i to jest wyższość biznesu o nazwie polityka nad pozostałymi wymienionymi. Oczywiście mówimy o tej części ludzkości, która uważa, że sensem życia bardziej jest posiadać, niż być, a tym bardziej być dla drugiego człowieka. Część tych osób od „mieć” potrafi nawet coraz więcej mieć kosztem krzywdy drugiego człowieka, wystarczy odpowiednio niski lub najlepiej zerowy poziom empatii.

tomekх, 04.07.2023 17:02

A w kolejne 8 lat zadłuży na następne 564,5 bilarda złotych. Więc co se zawracacie głowy kilkanastoma milionami ? Dajcie już spokój i lepiej poogladajcie sobie TVN.

tomekx, 04.07.2023 16:43

Kilka czy kilkanaście milionów kredytu na ważne dla mieszkańców gminy Andrychów inwestycje i wielka afera.W 8 lat PiS zadłużył Polskę na 564,5 miliarda złotych,

tomekх, 04.07.2023 15:16

Żak na premiera !!!

Zakolog, 04.07.2023 13:06

@Koniczynka - Bardzo dobrze, że przypominasz prezesowi Nowakowi o jego zobowiązaniach. Ale niestety w tym względzie nie mam dla Ciebie dobrych wieści. Na pytanie, kiedy prezes Nowak odda te miliony, odpowiedź jest banalnie prosta – nigdy ! Ale żeby nie być gołosłownym, poniżej uzasadnię moje twierdzenie. Zapewne czytelnicy, którzy tu wchodzą pamiętają jak prezes Mirosław kupował tak zwane sieci przesyłowe, a burmistrz Żak zabezpieczał tę transakcję hipoteką krytej pływalni. Otóż te coroczne pożyczki wartości 1,2 miliona, są przeznaczane w całości na spłatę kolejnej raty umowy sprzedaży. I tu dochodzimy do bardzo ciekawego rozwiązania biznesowego, które na przykład w prawie bankowym USA jest mocno ograniczone, a nawet na pewnym etapie zabronione. Na czym polega myk ? Prezes Nowak kupił sieci od Idea Money, ale że nie miał money, to zaciągną dług w Idea Money. Na marginesie Idea też nie miała kasy, ale miała sieci, które zamieniła na zobowiązania prezesa Nowaka. Następnie prezes Nowak pożycza kasę od Gminy Andrychów, aby spłacić zobowiązania Idea Money, następnie Gmina Andrychów wypuszcza obligacje, które może nabyć np. za pieniądze od Nowaka, oczywiście powiększone o odsetki Idea Money, nabyć czyli skredytować Gminę, która następnie pożycza Nowakowi pieniądze z obligacji, którymi ten zapłaci Idea Money. Jeśli któryś z czytelników znajdzie w dzisiejszym świecie bardziej rentowny interes, to na pewno otrzyma ekonomicznego Nobla, a ta nagroda jest trochę warta w pieniądzu.

Koniczynka, 04.07.2023 12:50

tomekx ty jesteś głupi czy głupiego tylko udajesz??? Żak zadłużył Andrychów już na sto milionów złotych!!!!!!! Ten dług będzie spłacany przez długie lata. Nie mieszaj baranie polityki krajowej do gminnej.

tomekх, 04.07.2023 12:04

No i co z tego ? a niech zadłuży i na milion milionów ! ważne że PIS nie rządzi w Andrychowie.

Koniczynka, 04.07.2023 11:42

Nie da się ukryć Żak poczuł się zbyt pewnie w Andrychowie. Zadłużył Andrychów już na sto milionów złotych!!!!! Przeprowadził zbyteczne inwestycje jak pańska góra, śmieszny staw anteckiego, miliony poszły w elektrociepłownie, ruinę Bobrowskich, mur oporowy.... A karetka pogotowia ratunkowego dalej stoi pod chmurką. Żaku kiedy kapitalny remont szkoły podstawowej nr 5 w Andrychowie wraz z całym otoczeniem i ogrodzeniem które liczy 40 lat!!!!!!!! Kiedy prezes Nowak z elektrociepłowni odda te miliony złotych przekazane na elektrociepłownie i z jakim procentem do budżetu miasta i gminy Andrychów????? Kto i z jakiego polecenia zatrudnił emeryta górnika na krytym basenie w Andrychowie??? Znajomości i układy!!!!!!!!!!!!

Zakolog, 04.07.2023 09:32

@tomekx - pełna zgoda, ale tylko w przypadku, gdy sąd karny orzeknie nadzwyczajne złagodzenie kary. W przeciwnym wypadku kadencja będzie się ciągnąć jak długi Andrychowa.

tomekx, 04.07.2023 09:00

Komuś się chyba cos pomyliło.Kadencja burmistrza Tomasz Żaka kończy się dopiero w 2029 roku