reklama
reklama

Kolejny niekorzystny wyrok dla wójt Wieprza w sprawie 32 - osobowej klasy

Polityka, Wiadomości, 29.07.2021 17:45, PG
Minister Edukacji zdecydował. Wójt musi usunąć uchybienia. Jest zatem szansa na podział licznej klasy czwartej w ZSP nr 1 w Wieprzu. Co stoi na przeszkodzie?
Kolejny niekorzystny wyrok dla wójt Wieprza w sprawie 32 - osobowej klasy

Ponad rok trwa już walka rodziców uczniów klasy IV Zespołu Szkolno - Przedszkolnego nr 1 w Wieprzu o podział 32-osobowej klasy na dwie mniejsze. Rodzice prosili o pomoc wiele instytucji i wielu radnych. Wójt Wieprza Małgorzata Chrapek była jednak nieugięta w swojej decyzji i nie chciała i nadal nie chce wyrazić na to zgody. Koszt utrzymania całego oddziału w skali roku to kwota: 310 tys. zł.

We wrześniu 2020 roku Małopolska Kurator Oświaty nakazała usunąć uchybienia wójt, polegające na wydaniu władczych i wiążących wytycznych dyrektorowi szkoły w kwestii połączenia dwóch klas w jedną – 32 osobową oraz zakazała wójt wkraczania w kompetencje dyrektora.

Jednak Małgorzata Chrapek odwołała się od tego zalecenia do Ministra Edukacji w październiku 2020 roku.

Na odpowiedź Ministra trzeba było czekać aż 9 miesięcy! Jego decyzja jest jednak jednoznaczna: postanawia utrzymać w mocy zaskarżoną decyzję Małopolskiego Kuratora Oświaty.

Minister Edukacji i Nauki nie znalazł podstaw do uchylenia decyzji Kuratora Oświaty i podzielił jego argumenty. Swoją decyzję szeroko uzasadnia w 12 stronnicowym piśmie, w pełni popierając rodziców i podział klasy na dwa oddziały.

Minister stwierdził też, że brak jest podstaw do uznania, że dyrektor Szkoły Podstawowej nr 1 decyzję o połączeniu oddziałów klasy czwartej podjął z własnej inicjatywy (wójt broniła się przed Ministrem, że nie dawała wytycznych dyrektorowi). Decyzję z upoważnienia Ministra przekazał Tomasz Rzymkowski, sekretarz stanu.

Decyzja jest ostateczna ale wójt może ją zaskarżyć do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie w terminie 30 dni, co jak się dowiadujemy Małgorzata Chrapek zamierza uczynić. Zapytaliśmy o stanowisko w tej sprawie wójt, która odpowiedziała: sprawa jest w toku.

Za decyzją ministra nie płyną jednak finanse, to nadal gmina musi wygospodarować na to pieniądze.

Dyrektor ZSP nr 1 w Wieprzu Zdzisław Stańczak przekazał nam, że w związku z decyzją Ministra Edukacji poprosił wójt o zmianę organizacji szkoły i znalezienie finansowania dla dwóch klas. Szkoła czeka na odpowiedź. Jeśli będzie pozytywna, od września czwarta klasa (już piąta) będzie podzielona na dwie części.

Decyzja Ministra Edukacji z lipca 2021 roku:


Decyzja Małopolskiej Kurator Oświaty z września 2020 roku:


reklama
News will be here

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

FeelFree, 29.07.2021 20:36

"Ze wzrostem poczucia władzy rośnie poczucie własności, a maleje poczucie rzeczywistości." Antoni Kępiński

fiku_miku, 29.07.2021 18:53

Dokładnie, byle postawić na swoim, bo "tylko ja mam rację", a tu pstryczek w nos Pani Wójt... zamiast wydawać kasę na marniejący "wieprzowski amfiteatr" ,lepiej było zainwestować w NASZE dzieci, ale przecież kasa musi się zgadzać i gdzieś trzeba zaoszczędzić, szkoda, że na dzieciach...

FeelFree, 29.07.2021 18:36

Kolejna -tym razem "Pani Władza", która nie spocznie, póki nie postawi na swoim... i znowu w kwestii tak zasadniczo ważnej jak edukacja i wychowanie naszych dzieci. Przyszłości tego społeczeństwa i świata. Odpowiadając na pytanie z podtytułu: "Co stoi na przeszkodzie?" - na przeszkodzie stoi zwykle przyjemność z pławienia się w posiadanej władzy... póki tej władzy tłum nie odbierze. Do zobaczenia przy urnach wyborczych....