reklama
reklama

Kłótnia o emisję obligacji. Radni wyzywali się od tubylców i wypominali machanie maczugami

Polityka, Wiadomości, 29.06.2021 18:00, PG
Gmina Andrychów wyemituje obligację na kwotę 27 mln zł. Ich wykup potrwa do 2031 roku.
Kłótnia o emisję obligacji. Radni wyzywali się od tubylców i wypominali machanie maczugami

Podczas wtorkowej (29.06.) sesji Rady Miejskiej w Andrychowie, radni głosowali nad uchwałą dotyczącą emisji obligacji przez gminę. Jest to formalny początek uruchomienia emisji obligacji komunalnych w trybie emisji niepublicznej. Gmina Andrychów wyemituje 27 tys. obligacji o wartości 1000 zł każda na łączną kwotę 27 mln zł. W 2021 roku – za 17 mln zł, a w 2022 roku – 10 mln zł. Emisja obligacji ma na celu pozyskanie środków pieniężnych na spłatę zobowiązań i pokrycie deficytu budżetowego w 2021 i 2022 roku.

Wykupywanie obligacji rozpocznie się w 2025 roku i potrwa do 2031 roku.

Obligacje komunalne to papiery wartościowe emitowane przez gminę. Gmina otrzymuje od nabywców obligacji pieniądze, natomiast sama jest zobowiązana wykupić obligację w określonym terminie oraz zapłacić odsetki. Jest to taki kredyt dla gminy, tylko że bardziej korzystny niż w tradycyjnym banku. Takie działania od dawna prowadzi już np. gmina Kęty i wiele innych w Polsce.

Podczas obrad radnych wywiązała się w tej kwestii dyskusja. Na sesję zaproszono eksperta z firmy Aesco Group Huberta Olbrychta, który opowiedział radnym czym są obligacje, zapewniając słuchaczy, że jest to nowoczesna forma kredytu dla samorządów. Zgodnie z jego informacjami proces podpisania umowy emisyjnej trwa zwykle około 2 miesięcy.

Radna Alicja Studniarz dopytywała na co dokładnie zostaną przeznaczone te pieniądze, bo jej zdaniem 17 mln zł wykorzystane zostanie na spłatę kredytu a 10 mln zł na strefę ekonomiczną. Jednak nie uzyskała konkretnej odpowiedzi. Ekspert Hubert Olbrycht w odpowiedzi na pytania radnej A. Studniarz stwierdził, że gmina Andrychów od dawna jest „zapętlona” w zadłużeniu, cokolwiek miałoby to oznaczać.

Radni opozycyjni zastanawiali się też, czy jest w porządku do przyszłych władz i mieszkańców zaciąganie takich zadłużeń? W 2029 planowany jest wykup 8,5 mln zł obligacji, w 2030 roku – 9 mln zł i 2031 – 5 mln zł. Skarbnik gminy Dorota Żywioł oraz ekspert przypomnieli jednak, że gmina już wcześniej zaciągała kredyty, które przejmowały kolejne władze.

Pytanie do eksperta chciał zadać także radny Krzysztof Kubień, ale po tym jak rozpoczął swoją wypowiedź skierowaną do Romana Babskiego -To że kiedyś machałeś maczugami na spektaklu… - przewodniczący odebrał mu głos. Radny nawiązał do kontrowersyjnego spektaklu "Król Ubu" jaki w 2015 roku został wystawiony na placu Mickiewicza w Andrychowie, i na którym pojawili się wtedy włodarze miasta oraz radni.

- No widzisz, tak się nas traktuje. A wy głosujecie wszystko co oni proponują. To jest żenada. To, że machał maczugami i się z tego cieszył to jest prawda. – kontynuował radny K. Kubień.

Po przerwie radny K. Kubień powiedział, że pod koniec tego roku gmina Andrychów na liczniku budżetowym będzie posiadała 100 mln zł zadłużenia.

Ostatecznie 11 głosami "za" przegłosowano uchwałę. Przeciw było 8 radnych a 2 wstrzymało się od głosu.

Pod koniec sesji przewodniczący Roman Babski powiedział, że nie pozwoli na to, aby na sesji „prymitywni tubylcy” obrażali gości oraz urzędników, którzy swoją drogę zawodową związali z Andrychowem. - Takie wycieczki osobiste świadczą o kalectwie ducha, na które więcej nie pozwolę – stwierdził kategorycznie przewodniczący.


reklama

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

FeelFree, 03.07.2021 18:16

"Ten, kto obwinia innych, ma długą drogę do przejścia w swojej podróży. Ten, który obwinia siebie jest w połowie drogi. Ten, który nie obwinia nikogo, przybył."

FeelFree, 03.07.2021 18:15

@Archanioł Michał - w większości już wiedzą i czują, ale to nie jest takie proste zmienić "wyznanie", zwłaszcza jeśli do tej pory się miało z tego jakieś korzyści (poczucie władzy, sprawstwa, ważności, adoracji itd.). To może nie być łatwe rezygnować z tego, mimo zauważanych już coraz bardziej szkodliwych następstw swoich działań. Dochodzi kwestia zmierzenia się w pewnym momencie z przyznaniem się przed samym sobą i innymi do błędów, i idącym za tym poczuciem winy, wstydu itd. dlatego czasem trwa to tak długo. "Tłum" w ujęciu Gustawa le Bon, też nie zawsze jest gotowy na dziecięcą szczerość, że "król jest nagi". W pewnym momencie radni zaczną dbać o swój interes, a jak sprawcę kłopotów wskażą wójta. Ciekawe co zrobią... Poza tym ja się na tym nie znam, tak sobie tylko dywaguję. Ale wkleję cytat kogoś, kto żył dawno temu i musiał być bardzo mądry i doświadczony życiowo. A więc z ulubionego cyklu beskidamalego "Bajki dla radnych", cytat, aby się nie rozpisywać.

Archanioł Michał, 03.07.2021 14:34

@Turboplazmatron no właśnie. Oni wszyscy są pod destrukcyjnym wpływem. Czy wiedza co się dzieje?

Archanioł Michał, 03.07.2021 14:30

@FeelFree łysy ucieka przed odpowiedzialności. Boi się spotkania z WARTOŚCIĄ. Zatracił się chłop. pozwolił na destrukcyjny wpływ TW. Niestety! Czy on to wie ? Czy czuje? Chyba zaczyna :) Romek trzymaj się . Pamiętaj KAŻDA CHWILA JEST DOBRA ... DO NAWRÓCENIA.

Turboplazmotron, 03.07.2021 14:14

Niedopuszczanie od ponad roku do głosu mieszkańców gminy na sesjach jest skandalem i łamaniem zasad społecznych, którego twarzą jest Roman Babski. Pomimo żadnych przeciwskazań technicznych Roman nie dopuszcza do głosu osób, które mogą mieć inne zdanie niż burmistrz. I to ma być demokracja panie Babski? Ogólne widzę, że część radnych od burmistrza i Kobielusa za parę złotych odsunęli na bok honor i zasady .

Archanioł Michał, 03.07.2021 13:31

@beskidmaly podaj algorytm z jakiego wyliczyłeś ten swój , jakże KOCHANY współczynnik - wozokilometra . Skoryguje Ci go. Byś chłopie pisząc te bzdury nie ośmieszał się.

FeelFree, 03.07.2021 13:15

@KWA, @Andrychowianie - akolita wójta Żaka beskidmaly z całej listy konkretnych zarzutów wobec władzy wyliczonej przez Zakologa wybrał jeden wątek, jak się okazuje usiłując go ratować nielogicznymi niby-sprostowaniami. To pokazuje w jak dramatycznym braku krytycyzmu wobec własnych poczynań na wniosek blaknącego oblicza władzy znajduje się obecna część rady miejskiej. Chociaż w ostatnim głosowaniu widać już przejawy rozpaczliwego sprzeciwu i rozłamu wobec kolejnych uchwał pisanych przez wójtostwo. Obecność protestujących i niezadowolonych mieszkańców podczas sesji zmieniłoby ten tragiczny trend głosowania na tak, co popadnie. To dlatego p.Babski forsuje zdalne sesje, do czego nie było już żadnych racjonalnych przesłanek! Poza oczywiście obawą o dyskusją z udziałem wszystkich radnych, ekspertów i Mieszkańców. Faktycznie jak to już napisano: bardzo się boją, czują zbliżające się zmiany...

beskidmaly, 03.07.2021 12:42

Zakolog dalej nie mozesz zrozumiec ze w MZK za darmo mogli jezdzić tylko osoby ktore ukonczyły 75 lat , pozostali mieli ulgi ogolnokrajowe a bilet do Rzyk kosztowal od 3.70 do 4.50 . Teraz wszystkie bilety kosztuja 2.50 . Dalej bede powtarzal ze wozokilometr w MZK do ktorego doplacal gmina kosztowal 3.20 a teraz ten sam wozokolometr obecniekosztuje 20 gr. i tyle gmina doplaca do komunikacji gminnej.

Archanioł Michał, 03.07.2021 12:04

@Zakolog za dwie linie do Kęt dopłacamy podajże ponad 700 tyś ( całkiem prawdopodobne , że to 900 tyś). Tak, ze bilans jak to u Zdziska rośnie i rośnie oczywiście z wektorem wstecznym, czyli na MINUS ! @beskidmały wyznawca Tomusia. Nawet zwykłe pierwszoklasowe wyliczenia ma w głowie poprzestawiane, tak by Zdzisiek był uwielbiany.

Zakolog, 03.07.2021 10:59

@beskidmaly - jesteś naszym forumowym mistrzem dramatycznej subwersji, niestety Twoje ostatnie przesunięcie semantyczne, jest kulą w płot. Jeśli za cały miejski transport plus dwie linie do Kęt, przed reformą Żaka, Gmina płaciła 1,2 milina, a po 10 milionowej reformie, dopłaca 2,5 miliona i to bez połączenia do Kęt, to oznacza, że inwestując w to przedsięwzięcie straciliśmy z budżetu miasta grubo ponad 1,5 miliona w każdym kolejnym roku. Aż tak krytyczny w stosunku do tej ekipy, to nawet ja nie jestem! Czyżby w łonie żakoizmu, rodziła się żakologiczna opozycja, w której Ty jesteś jej zawoalowanym liderem ?

FeelFree, 03.07.2021 01:49

@Andrychowianie: Gandhi wymieniał jako jeden z "grzechów" czy błędów społecznych: POLITYKĘ BEZ ZASAD. Komentarz znaleziony w sieci: "W dzisiejszych czasach widzimy to na każdym kroku. Możni tego świata dysponują ogromną władzą. Ich możliwości są większe, niż były kiedykolwiek przedtem. Politycy potrafią manipulować społeczeństwami na niespotykaną skalę, kontrolują przepływ informacji i wpływają na najbardziej intymne sfery życia obywateli. Przy tym zazwyczaj brakuje im moralności i zasad, na których mogliby oprzeć swoje postępowanie. Nie dbają o nikogo poza sobą. Zamiast pracować dla dobra społecznego, wykorzystują swoją pozycję i gnębią narody. Nie chcę w tym miejscu nikogo wytykać palcami, ale wystarczy włączyć wieczorne wiadomości, by samemu się przekonać. Jeśli rządzącym brakuje zasad, nie są ludźmi, na których możemy polegać. Żyjemy w społeczeństwach, w których wszystko może się nagle wywrócić do góry nogami. Politycy pracują nad swoimi wizerunkami, tworząc powierzchowne iluzje mające im zapewnić odpowiednio wysokie zyski ze sprawowanej funkcji. W ten sposób dochodzimy do systemu politycznego funkcjonującego odrębnie od praw naturalnych. Zamiast się na nich opierać, system ten zaprzecza im coraz bardziej. Równość, sprawiedliwość, poszanowanie prawa – to wszystko przestaje mieć znaczenie. Antidotum: wystarczy, jeśli wbijemy sobie wszyscy (łącznie z politykami) do głowy jedną zasadę: rolą urzędnika państwowego jest służenie, a nie rządzenie. Kto tego nie rozumie, nie powinien pełnić żadnej funkcji publicznej." Autor: Wojciech Zieliński. I pytanie do każdego z nas: z czy burmistrzowie i radni moim zdaniem służą każdemu Obywatelowi Gminy Andrychów? od najmłodszego do najstarszego mieszkańca? i temu z osiedla, centrum i z wiejskich granic gminy? czy też może napawają się posiadaną władzą, nie liczą ze zdaniem słabszych, biedniejszych, nie posiadających fabryki, firmy? zaspokajają potrzeby nielicznych? wpływowych, lobbujących, znajomych? budują pokazowe inwestycje dla zachowania władzy? składają obietnice bez pokrycia?Nie wiem, ale każdy ma pewnie swoje zdanie, myślmy i wybierajmy więc tak, żeby kiedyś nie żałować swoich decyzji lub ich braku; swoje bierności... To my będziemy za ileś lat odpowiadać na różne pytania swoim dzieciom, nie Ci, którzy na zadłużają; ich już tu nie będzie, znikną z przestrzeni publicznej szybciej niż im i nam się wydaje. Pozdrawiam.

FeelFree, 03.07.2021 01:34

@rumcajs - finalnie może i nawet ryzykujemy, że będziemy drugą Grecją ? a nie drugą Japonią ? Tylko nam już unia na pewno pomoże, oj pomoże jasne... Natomiast jeśli ktoś osobiście wybiera zadłużanie się, żeby jeździć największym istniejącym np. SUV-em bo bez tego jego życie jest nie zniesienia, to OK jego sprawa, byle potem ładnie spłacał kredyt ze swoich, uczciwie zarobionych pieniędzy, a jeśli nie będzie w stanie to niech ponosi sam konsekwencje swoich wyborów. Natomiast zupełnie co innego jeśli ktoś zaciąga kredyt, którego sobie ktoś nie życzy w jego imieniu... W dodatku te pożyczone pieniądze nadal topić chce np. w osuwisku, czy innej elektrociepłowni potrzebnej NIEKTÓRYM. zamiast WSZYSTKIM dzieciom zapewnić dobre warunki w szkołach, lub WSZYSTKIM domostwom drogi, które nie pływają przy opadach i nie są wykonana z kamieni i dziur, lub WSZYSTKIM dostęp do wody, lub WSZYSTKIM przystanek z wiatą itd. Jeśli chodzi o moje prywatne zdanie to wójt Żak powinien już dawno temu, ewentualnie dzisiaj pożegnać się ze swoją funkcją z powodu licznych kompromitujących decyzji podejmowanych mimo sprzeciwu rozsądniejszej części radnych i opinii WIELU mieszkańców, a przed odejściem przeprosić WSZYSTKICH Mieszkańców za swoje błędne decyzje i za to, że odchodząc zostawi nas z tymi długami dekady, blokując prawdziwie konieczne wydatki w najbliższych latach. Wracając natomiast do porównania Wadowice/Andrychów, to słowo klucz brzmi (między innymi) SKARBNIK gminy, bo gdyby wójtowie spod Krakowa, z Oświęcimia i z Sułkowic mieli na pokładzie gminy panią skarbnik z Wadowic, to musieliby zrezygnować ze swoich FANABERII !!! albo sobie poszukać innego skarbnika gminy, lub innej gminy do takiego rządzenia jak by chcieli. P.S.

rumcajs, 02.07.2021 22:51

@woj00 Super, że są ludzie interesujący się takimi sprawami i mający tyle energii w sobie. Ja mam proste pytanie: jeżeli większość gmin będzie nadal się zadłużała , czym to grozi dla przeciętnego Polaka? Jest tutaj niestety sporo osób , które są zwolennikami zadłużania stąd moje pytanie. @FeelFree Masz rację, przyznaję się, że nie jestem kompetentny do analizy aktów prawnych i umów w Wadowicach, zresztą napisałem że nie są podparte faktami, jedynie obserwacją i logiką: mając dostęp do Rządu można robić kreatywną księgowość na multum sposobów.

Skalpel, 02.07.2021 21:45

@beskidmaly .Jakie za darmo? Raczej to 70% jeździ za kasę złupioną tym 30 procentom pracujących.

FeelFree, 02.07.2021 21:43

@woj00 - racja, racja, racja! Brawo! Andrychowianie mają to co mają w wyniku tego, że nie podejmują żadnych działań, są bierni, nie interesują się tym co robią wybrani przez nich radni i wójt. Wybierają życie w niezrozumiałym dla mnie przeświadczeniu, że to co te osoby robią, jakie podejmują decyzje ich nie dotyczy i jest zawsze dobre lub obojętne dla nich. Władzy zapewnia to poczucie bezkarności i rozzuchwala w podejmowaniu kolejnych niekorzystnych dla przyszłości Mieszkańców decyzji. Tak jak napisano z kilkudziesięciu tysięcy mieszkańców obrad i głosowanie nad kredytem, lub lokalizacją spalarni ogląda kilkadziesiąt osób ! Dramat. Tak jakby ich to nie dotyczyło; ich i ich dzieci. Demokracja się nie kończy na pójściu do wyborów! Co najwyżej od tego się zaczyna! Jeśli się zaś na tym kończy to potem powstają różnego kalibru i rodzaju kartele, układy powiązań, niesprawiedliwości społeczne, nepotyzm, marnotrawstwo naszych wspólnych dóbr, a później ustrój zmierza w stronę przeciwną do demokracji, tylko stwarzając jej pozory. Każdy obywatel ma prawo udziału w sesji rady miejskiej, zabrania głosu ! Każdy ma prawo do wnoszenia petycji, wniosków, skarg! Tylko cóż nam z prawa, z którego nie korzystamy. Naprawdę Andrychowianie uważają, że ktoś zadba o ich interes lepiej niż oni sami? Uchwałę o zadłużeniu się na kolejne 27 milionów przegłosowano jednym głosem. Sesja się odbyła bez głosu mieszkańców!!! A wystarczyło być może przyjść na sesję, zadać pytania, zabrać głos, wyrazić sprzeciw. W obecność dwustu mieszkańców wyrażających sprzeciw wobec zadłużania miasta na fanaberie wójta Żaka, który nie raczy nawet brać później udziału w sesjach wynik głosowania mógłby być całkiem inny! W kwestii spalarni nie dopuszczono do głosu eksperta w tej sprawie ! To nie jest demokracja!!! To co robi przewodniczący to skandal! Proszę, niech każdy z nas zastanowi się nad takimi słowami: "Pierwszym krokiem w każdej zmianie jest przyjęcie odpowiedzialności za swoje życie. Jak bowiem możemy je zmieniać jeśli nie czujemy się za nie odpowiedzialni?" Pozdrawiam. Irv

woj00, 02.07.2021 20:17

@rumcajs Odbijanie gmin ma jak najbardziej sens bo można realizować samodzielną politykę nie przejmując się Warszawą.Gdy masa krytyczna zostanie przekroczona Warszawa również ulegnie. Wybieranie tych samych ludzi i oczekiwanie zmian to szaleństwo. Tylko w sposób oddolny można pokojowo coś coś zmienić w Polsce. Zobacz sobie ile ludzi ogląda stream z obrad. Obrady nie są tajne, gdyby ludzie masowo je oglądali, a nawet zaczęli chodzić na obrady, to radni zaczęli by się zachowywać w sposób godny , a przede wszystkim przestali by być anonimowi. Ci ludzie przecież żyją wokół nas.

beskidmaly, 02.07.2021 17:18

Zakolog dlaczego nie napiszesz ze miasto dopłacało do MZK 1.2 miliona a po zakupie swoich autobusow 2.5 mnl. Tylko ze 1.2miliona placili za 2 linie wewnętrzna czyli Rzyki i Zagornik oraz dwie międzymiastowe Kety- Andrychow a teraz za 9 płaci 2.5 miliona i 70 procent społeczeństwa jezdzi za darmo . Pozdrawiam!

Zakolog, 02.07.2021 15:20

Nieszczęściem naszego miasta nie jest dług 100 milionów, tylko fakt, iż te miliony zostały roztrwonione, kapitał ten nie posłużył do zwiększenia produktywności, rozszerzenia bazy podatkowej czy choćby modernizacji przestrzeni miejskiej. Każda milionowa inwestycja burmistrza Żaka ekonomicznie jest lotem szaleńca i do każdej po jej zakończeniu miasto musi dopłacać więcej niż przed jej wdrożeniem. Do transportu miejskiego realizowanego przez MZK i prywatnych przewoźników miasto dopłacało 1,2 miliona, a po zakupie andrychowskich żakowozów, dopłaca już 2,5 miliona i to nawet, gdy te stoją w hangarze ZGK. Do elektrociepłowni podatnik co roku dokłada kilka milionów, które muszą być gwarantowane majątkiem gminnym ( weksel,basen), do funkcjonowania którego również mieszkańcy ponad standard dopłacają. Do tak zwanej strefy ekonomicznej społeczeństwo jeszcze długo będzie się dorzucało, bez dających się przewidzieć zysków podatkowych w dalekiej przyszłości. Pałac Bobrowskich, przyszły symbol megalomani naszego Wójta, będzie kosztownym wyobrażeniem w grze statusowej naszych radnych i luksusową siedzibą Koła Gospodyń Wiejskich. Usługi miejskie są realizowane, aby Polska nie zginęła, miasto jest brudne a do sprzątania zwołuje się pospolite ruszenie, którego jedynym efektem jest poprawa samopoczucia jego uczestników. A na dorżnięcie nasi zarządzający chcą uruchomić spalarnię śmieci jako prywatny biznes, którego koszty społeczne i zdrowotne będą ponosić wszyscy mieszkańcy. Jeszcze kilka pomysłów naszych burmistrzów, a te 100 milionów to będzie pikuś przy bieżących kosztach funkcjonowania miasta. Spijcie dalej mieszkańcy, bo na jawie już tylko pot i łzy.

Turboplazmotron, 02.07.2021 07:49

Istnieje jeszcze coś takiego jak odpowiedzialność za przyszłe pokolenia czego obecnie rządzący starają się nie zauważać. Dla nich liczy się tylko żeby za wszelką cenę zostać "przy korycie". Podejście "byle do emerytury" donikąd nas nie zaprowadzi.

FeelFree, 02.07.2021 01:29

@rumcajs - 1. skoro "gdzieś jest haczyk, ale pewnie sprytnie ukryty" - teza, to bardzo proszę o wskazanie dowodów i "haczyka" - inaczej będziemy się poruszać w sferze niczym niepopartej niewiary, że ktoś, a w tym wypadku gmina może po prostu nie wydawać więcej niż ma przychodów. 2. oczywiście, że drukują z powietrza, oczywiście, że Warszawa, Bruksela, Chińczycy, inflacja, spekulacje itd. tylko pytanie: czy jeśli wszyscy sąsiedzi dookoła kupią na kredyt, samochody zasilane prądem pochodzącym ze spalania węgla to czy my musimy się pozbywać starego Fiata, na którego nas stać, lub czy nie wystarczy nam używany Civic. I to wiedząc o trwającym, choćby w wyniku epidemii kryzysie. Kredyty zaciągane przez władze Andrychowa nie obciążają Warszawy tylko realnie nas. Poza tym chyba co innego wziąć kredyt na inwestycje przynoszące w perspektywie pewne zyski, lub istotną redukcję stałych kosztów lub na zakup czegoś co jest niezbędne, a co innego kredyt na 10 lat, aby spłacać inny kredyt, albo na kupno czegoś co służy nam wyłącznie do zaspokojenia potrzeb dalszego rzędu, lub tylko do zaspokojenie potrzeby pokazania się?

rumcajs, 01.07.2021 23:52

@woj00 Ale gmina nie ma nic do gadania, zobacz sobie ile centrala drukuje obligacji rocznie. Drukują pieniądze z powietrza. Nawet jakby gminy miały zrównoważone budżety , to zostaje najważniejszy problem: Warszawa.

woj00, 01.07.2021 20:36

Masakra. Oni prowadzą nas na dno. Nabudowali basenów fontann i zadłużyli miasto na pokolenia bez szans na spłacenie. Młodzi interesować polityką się, odbijać gminy od dołu, chodzić na obrady. Jeszcze kilka lat i nie będzie czego ratować. Jedynym ratunkiem dla Was będzie emigracja. Porównajcie sobie rozbudowę Andrychowa po wojnie, gdy Polacy sami wybudowali kilka osiedli, zakładów przemysłowych, szkół podstawowych i średnich, całą infrastrukturę która nas otacza, z tym co zrobiono po 1989 roku mając do dyspozycji dotacje unijne. Idźcie sobie nad Wieprzówkę i podumajcie , tak przypadkiem prócz ton śmieci zobaczycie rozwalające się umocnienia koryta rzeki, murki itp To też wybudowano od zera za obrzydliwej „komuy”, dzisiejszych władz nie stać nawet na remont. Czy taka polityka to efekt nieudolności czy celowe działanie ?

Turboplazmotron, 30.06.2021 12:19

@rumcajs pewnie masz rację ale to i tak nieźle wygląda przy prawie 100 milionach Kęt i Andrychowa. W przypadku Andrychowa to jeszcze nie koniec zadłużania(np.Hala Sportowa , niekończące się dokapitalizowanie AEC,naprawa strefy,remont Osiedla Olszyny przed wyborami)

rumcajs, 30.06.2021 11:56

@Turboplazmotron Musiałby ktoś zweryfikować, raczej wydaje mi się to grą słów, pewnie zadłużenie jest gdzieś przesunięte np. do organów centralnych. Jest mało prawdopodobne żeby Wadowice wyszły na zero, gdzieś jest haczyk, ale pewnie sprytnie ukryty.

Turboplazmotron, 30.06.2021 10:13

Dla porównania Wadowice "Przy 15 głosach za i 5 głosach przeciw, Rada Miejska w Wadowicach podczas środowej sesji (23.06) udzieliła burmistrzowi Wadowic Bartoszowi Kalińskiemu wotum zaufania oraz absolutorium z tytułu wykonania budżetu za 2020 rok. Nietypowy, pełen wyzwań i zwrotów akcji, a nade wszystko pracowity, tak możemy w skrócie określić ostatni rok! Najważniejsze liczby to: 30 milionów złotych pozyskanych na inwestycje, 27 milionów złotych wydanych na inwestycje i zero złotych zadłużenia."

FeelFree, 30.06.2021 09:17

W Oświęcimiu jak dobrze pójdzie i Synthos dopnie swego będzie produkowana energia pochodząca z kontrolowanej energii łańcuchowej. W Andrychowie, jeśli nie przeszkodzimy tej ekipie będziemy mieć prąd ze spalania śmieci kosztem niszczenia cennych surowców, które inni przetwarzają i kosztem zanieczyszczenia środowiska oraz zdrowia ludzi. Nawet nie mam już siły tego komentować...

FeelFree, 30.06.2021 09:14

https://www.money.pl/gospodarka/orlen-i-synthos-podpisaly-umowe-koncern-naftowy-wchodzi-w-energetyke-jadrowa-6655847735667232a.html

Zakolog, 30.06.2021 09:08

On jest głupi jak but. Jak but z lewej nogi – tymi słowami wybitny polski intelektualista określił policyjnego konfidenta, ikonę wszystkich prostaczków. Ten cytat wygłoszony ponad czterdzieści lat temu jest ponad czasowy i jak ulał pasuje do naszej jedenastki, wystarczy tylko nieznacznie rozszerzyć podmiot liryczny na słowo Oni i mamy gotowy obraz dziejów głupoty w Andrychowie. Droga Alu, te pieniądze nie będą przeznaczone na strefę, Tomuś całą tę strefę ma dokładnie tam, gdzie jego radni rozum i wisi mu ona i powiewa. To jest bardzo sprytna inżyniera finansowa i przyznaje jestem pod wrażeniem jej konstrukcji. Niestety nie autorstwa Tomusia i Mirusia, oni są za ciency między uszami, przez to niezdolni do tak wyrafinowanych gier finansowych. Zadaniem naszych Bolków jest tylko wprowadzić w życie jej założenia, co jak widać skutecznie robią przy użyciu jedenastu młotków.

django, 30.06.2021 09:00

Kredyty sie zaciąga pod inwestycje. W tym wypadku ta forma kredytu jest na spłate zadłużenia... dramat. Zostaną już tylko parabanki niebawem. Świadczy to o katastrofalnej kondycji finansowej gminy. Odkujemy się jak zaczniemy skupowac śmieci do spalarni..to jest gra na czas.

rumcajs, 29.06.2021 23:28

Takie dyskusje na poziomie gminnym nie mają sensu, ponieważ przykład idzie z góry - PO czy PiS zapożyczały się na potęgę, chociaż PiS przez Covid-19 w tym rankingu prowadzi. @FeelFree Tak masz rację, warto zapamiętać nazwiska tych którzy zaciągnęli na wniosek wójta Żaka zobowiązanie finansowe na 27 mln PLN-ów. Koniec spłaty za 10 lat. Warto również zapamiętać nazwiska osób szczebel wyżej, które tę politykę prowadzą. Należy również wspomnieć, że nauczyciel WF-u (Pan Kubień) zrobiłby to samo, ewentualnie przerzuciłby do Warszawy te zobowiązania, żeby nie było ich widać w ewidencji. O czym to świadczy? Moim zdaniem ludzie tego chcą (niestety). Brawa dla @FeelFree za spostrzegawczość, mało kto tym tematem jest w ogóle zainteresowany pomimo, że wpływa na jego życie dosyć znacząco. Ja tylko apeluję żeby zapisywać ceny produktów które kupujecie oraz nazwiska osób, które biorą kredyty w Waszym imieniu, bo pamięć czasami zawodzi.

Skalpel, 29.06.2021 22:55

Nauczyciel - czy to brzmi dumnie?

FeelFree, 29.06.2021 20:55

@Archanioł Michał - swoje cechy i wady, których nie akceptujemy często u siebie samych dostrzegamy, aż nadto dobrze i wyraźnie u innych. Posiłkując się estetyką Lema, obaj panowie stanowią dla siebie lustra, w których się przeglądają na każdej sesji. Nawet zdalnej. Ze szkodą dla nas wszystkich. Wielką. Bo trzeba długich i trudnych rozmów na tym co się dzieje w gminie i co robią z nią wójtowie, a nie "swarów głupich" z wykorzystaniem i nadużyciem posiadanej chwilowo władzy. Mam prośbę: pisz dalej, człowiek potrzebuje usłyszeć, czy przeczytać prawdę; usłyszeć, co jest dobre, a co złe. Czy to przyjmie, czy nie to inna i jego sprawa, ale warto próbować. Pamiętaj o przypowieści o meduzach. Warto, mimo wszystko. Ale nadto pamiętajmy, że człowiek nie może zmieniać świata, nie zmieniając samego siebie... Większość z nas jest skutecznie bombardowana informacjami ze świata konsumpcjonizmu, sławy, bogactwa, komfortu, zysku, biznesu wieloma kanałami. Ten medialny bełkot, śmietnik informacyjny płynący zewsząd zagłusza sumienia wielu ludzi. Ilu mamy dzisiaj Herodów, którzy dla pieniędzy i sławy zabili własne sumienia? Być może wołasz na pustyni? Może za mało osób woła? Oby nie, czego nam wszystkim życzę. Powodzenia i wszystkiego dobrego. Pozdrawiam serdecznie.

Archanioł Michał, 29.06.2021 19:38

Czy przypomnieć Panu "Takie wycieczki osobiste" w pana wykonaniu, do kobiety również, a może przede wszystkim. Mam nadzieje nie muszę.

Archanioł Michał, 29.06.2021 19:30

Szanowny Panie przewodniczący łysy Romanie. Z jakąż radością usłyszałem te słowa: "Takie wycieczki osobiste świadczą o kalectwie ducha, na które więcej nie pozwolę ". I słyszę w pamięci swej te słowa czytane przez pana ubranego całego na biało i kierującego je do pełnej sali : "Jezus opowiedział uczniom przypowieść: Czy może niewidomy prowadzić niewidomego? Czy nie wpadną w dół obydwaj? Uczeń nie przewyższa nauczyciela. Lecz każdy, dopiero w pełni wykształcony, będzie jak jego nauczyciel. Czemu to widzisz drzazgę w oku swego brata, a belki we własnym oku nie dostrzegasz? Jak możesz mówić swemu bratu: Bracie, pozwól, że usunę drzazgę, która jest w twoim oku, gdy sam belki w swoim oku nie widzisz? Obłudniku, wyrzuć najpierw belkę ze swego oka, a wtedy przejrzysz, ażeby usunąć drzazgę z oka swego brata."(Łk 6,39-42). Na prawdę Pan to zrobi? Nie POZWOLI PAN NA UBOGOŚĆ DUCHA SWEGO ? Trzymam kciuki. Szefowi lecę raportować: tą nadzieję głosić? A cha : koleś który zachwala towar na którym zarobi jest AKWIZYTOREM, nie specjalistą.

FeelFree, 29.06.2021 19:29

@Andrychowianie - właśnie 11 radnych - warto zapamiętać ich imiona i nazwiska- zaciągnęło w Waszym imieniu na wniosek wójta Żaka zobowiązanie finansowe na 27 mln PLN-ów. Koniec spłaty za 10 lat. Powodzenia. P.S. Powodzenia oczywiście w rozwiązywaniu "zapętlenia" w zadłużeniu za pomocą kolejnego de facto kredytu... A wystarczyłoby, gdyby 1 rozsądny radny zastanowił się co robi i przestał realizować za nasze wspólne pieniądze potrzeby wójta Żaka, potrzeby życia ponad stan - stan naszej gminy w tym wypadku.