reklama
reklama

Flaga Ukrainy zniknęła z magistratu w Andrychowie

Polityka, Wiadomości, 10.06.2024 21:12, NEWSY CZYTELNIKÓW
Nowe władze, nowe zwyczaje?
Flaga Ukrainy zniknęła z magistratu w Andrychowie
Po napaści Rosji na Ukrainę w lutym 2022 roku, ukraińskie flagi zostały zawieszone na wielu instytucjach i urzędach w Polsce na znak solidarności z Ukrainą.

I wiszą tam do dziś. Już jednak nie w Andrychowie, ponieważ kilka dni temu ukraińska flaga została zdjęta z budynku magistratu. Eksponowane są tam obecnie flagi Polski i Unii Europejskiej.

O powody zniknięcia flagi będziemy dopytywać w urzędzie

reklama
News will be here

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

andrychowianka, 17.06.2024 07:15

Ciekawe ile osób czyta te komentarze... Również dziękuję i pozdrawiam serdecznie wszystkich piszących.

Feel Free, 16.06.2024 12:38

Dokładnie tak. Celowo przerysowałem w komentarzach pewne kwestie, aby przypomnieć gdzie mogą prowadzić w społeczeństwach takie zjawiska jak nadmierne uogólnianie, czy poddawanie się manipulacjom różnych osób/instytucji/środowisk mających na celu polaryzowanie naszych podglądów. I to niezależnie od tego, w jakim kierunku... bo w kierunku niezgodnym ze złożoną naturą rzeczywistości i historii, i z próbą naruszenia naszego prawa do indywidualnego spojrzenia na poruszane kwestie. Indywidualnego bo wynikającego z unikalnej i nieprzekazywalnej innym historii życia każdego z nas. Dziękuję za ciekawą dyskusję.

andrychowianka, 16.06.2024 09:09

Nie chodzi o to, aby wytykać każdemu Ukraińcowi co zrobili jego przodkowie, ani też żywić nienawiści, pragnąc zemsty - oj nie. Chodzi tylko o świadomość wśród społeczeństw, a nie o bierność, o dialog, a nie o przemilczanie. Ten wyższy szczebel, o którym pisałam to właśnie m.in. politycy. Co do solidarności i pomocy Ukrainie , to nie uważam, aby zbrodnia wołyńska miała definiować, czy tej pomocy udzielimy bądź nie. Nie zauważyłam zresztą ani jednego komentarza, mówiącego o tym, aby tej pomocy odmawiać, ale żeby robić to z głową owszem i z takim stanowiskiem się jak najbardziej zgadzam.

bot, 15.06.2024 17:36

https://niezalezna.pl/polska/koszmar-podlaskiej-wsi-ludzie-boja-sie-wyjsc-z-domu-bo-przystanek-okupuja-nielegalni-migranci/520222

Feel Free, 15.06.2024 16:06

Sprawa zbrodni wołyńskiej może i powinna być wielokrotnie wypowiadana, omawiana, wyjaśniana i przypominana, najlepiej na poziomie władz obu państw. Tak jak temat niemieckich obozów koncentracyjnych na terenie okupowanej Polski. Do tego trzeba więc też naszych polityków i naszych władz, które będą zdeterminowane to zrobić, i zrobią to w sposób należyty, konsekwentny. Czyli zgodny z faktami historycznymi, nazywający po imieniu wydarzenia, postawy, zachowania osób, a jednocześnie nie podsycający antagonizmów między narodami, tylko zmierzających do zgodnej współpracy - jeśli to możliwe. Krajów, które z racji położenia geograficznego i wspólnej historii żyją blisko siebie, a coraz bardzie ze sobą. Od nas wszystkich z kolei zależy jakich wybierzemy w przyszłości polityków. A to zależy m.in. od tego na ile będą świadomi historii swojego narodu wyborcy. I tu jest pole do działania dla każdego, komu zależy na zmianie życia społeczeństw w korzystnym dla nas kierunku. Nie będzie natomiast dla nikogo dobre wytykanie każdemu Ukraińcowi, że to w jego kraju żył kiedyś morderca Polek i Polaków, w tym dzieci. Nieświadomi historii powtarzają ją niestety, więc warto ją przypominać i jej uczyć. Ale pielęgnowanie krzywdy i czynienie celem życia społeczeństw zemsty prowadzi tam gdzie zaprowadził Izrael, a nawet dalej. Nie potrafię tego napisać krócej. Zgadzam się z treścią książki, gdzie jest to przedstawione szerzej: "Zrozumieć zagładę". Ponadto, każdy dzień wojny na Ukrainie osłabia Rosję, która była i jest zagrożeniem dla Polski. Jeśli ktoś nie jest więc w stanie pomagać z pobudek altruistycznych, współczucia, solidarności z zaatakowanymi, bo pamięta cały czas o zbrodni wołyńskiej, to po prostu może to zrobić w celu zadbania o interes swojego kraju i siebie.

andrychowianka, 15.06.2024 10:11

Czy ktoś wie na czym dokładnie będzie polegać przygotowany przez rząd Ukrainy "komponent ukraiński "dla Ukraińskich dzieci w.... polskich szkołach? Mają realizować we własnym zakresie historię, literaturę i geografię. Myślę, że to temat wart uwagi.

andrychowianka, 15.06.2024 10:08

Powinniśmy głośno mówić o tym co myślimy w temacie m.in kultu Bandery na Ukrainie, ale kiedy tylko o tym mówimy zostajemy zasypywani hasłami typu - "co nam daje rozpamiętywanie przeszłości?" albo "prawda jest tylko jedna, a reszta to tylko złośliwość lub efekt prania mózgu...." @Wakefield dziękuję za Twoje komentarze, w których zwracasz uwagę na bardzo wiele istotnych dla Nas Polaków kwestii, a nie tylko bezkrytycznie godzisz się, aby to - oczywiście w imię pokoju!- najlepiej Polacy nie poruszali pewnych tematów, jednocześnie widząc, jaką biernością w owych kwestiach wykazuje się większość Ukraińców .To już z Twojej strony jest podejmowanie działań w tej sprawie choćby na niewielkim szczeblu - tak uważam, a równolegle życzę sobie i innym, aby i na wyższych szczeblach ktoś wreszcie -na poważnie- zajął się tymi problemami.

Feel Free, 13.06.2024 20:47

@Wakefield - przyjmijmy, że jestem wyłącznie od snucia niesłusznych teorii. Mam więc pytanie do człowieka czynu: co zamierzasz zrobić ? jakie podejmiesz działanie w tak bardzo poruszającej Cię sprawie, jako prawdziwie wolny człowiek ? P.S. Ataku na Polskę nie będzie, a jeśli, przepraszam za słowo -teoretycznie- teki atak by nastąpił to nie otrzymamy pomocy od Ukrainy. Otrzymamy ją natomiast bez wątpienia od NATO. Czy od NATO też wg Ciebie nie otrzymamy ?

cath, 13.06.2024 17:03

Mnie akurat flaga ukraińska wisząca na magistracie zupełnie nie przeszkadzała tym bardziej ze trochę Ukraińców u nas przebywa. Bardziej dziwi mnie że organizuje się konkursy języka rosyjskiego w LO.Chyba że zgodnie ze starą maksymą że należy znać język wroga …

Wakefield , 13.06.2024 16:27

Cieszę się, że w sprawie Ukrainy większość społeczeństwa porzuciło chocholi taniec i widzi, że Ukraińcy pilnują tylko swojego interesu. Jesteśmy dla nich przyjaciółmi tylko wtedy, kiedy odpowiadamy na ich wieczne "daj". Przyjaźń się kończy, kiedy od nich czegoś oczekujemy. Przyklad z ostatnich godzin, chęć odebrania Polsce baterii patriot, która chroni polski hub w Rzeszowie- jeden z największych węzłów przerzutu broni na Ukrainę. Dobrze, że mówi się teraz o patologiach pomocy Ukraińcom, gdzie całe autobusy jeden za drugim przyjeżdżały załatwić pomoc socjalną. Nadmierne finansowanie ukraińskiej wojny spowodowało znaczące osłabienie zdolności obronnych Polski. Cieszę się, że wreszcie można mówić o tym otwarcie, bez szczucia społeczeństwa, że jest się anty ukraińskim. Błędną i bardzo szkodliwą była postawa bezwarunkowego wsparcia Ukrainy. Wsparcie tak, ale rozsądne i pragmatyczne, ze świadomością, że w razie konfliktu zbrojnego z Ukrainy znaczącego wsparcia nie otrzymamy. Feel Free prawdziwe wolny człowiek potrafi się domagać godnego pochowania przodków i zaprzestania czczenia najgorszych ze zwyrodnialców, jakim był Bandera. Twoje rozważania, czysto teoretyczne są czczą gadaniną

Feel Free, 12.06.2024 18:09

@Konkret - powiedzmy, że miałem/mam alergię na osobę Żaka. Miałem na myśli jego zamiłowanie do podkreślania europejskości, światowości; zapatrzenie na Kraków, UE, stąd te flagi z gwiazdkami, elementy wizerunkowe, natomiast dopełnieniem i podsumowaniem tych właściwości była myśl wygłoszona po przegranych wyborach o zaściankowości Andrychowa. To miałem na myśli. Nie pisałem, że "za nasze"? to bodaj pan Wasztyl podkreślał ile to różnych instalacji w Europie zwizytowano. Nie znam wyczynów poprzedników, nie było mnie przy tym.

Konkret, 12.06.2024 16:35

@Fell Free. Generalnie zgadzam sie z Tobą, ale w jednym przypadku wyłapałem nieścisłość, może drobne przekłamanie. Nazwałeś ironicznie Żaka światowcem co to bujał się "za nasze" po Europie. Po części zgoda, ale gdzie tam Żakowi do praktyk stosowanych przez ekipę Jaśka i Krzyśka. Wtedy do bratnich miast gnały 2 wypełnione autobusy. Z opowiadań wiem, ze jak wizyta, wycieczka zahaczała o niedzielę, to była msza odprawiana przez własnego księdza który zawsze był w wycieczce, w kościele waliło gorzałą bo w większości byli tam nasi w wiekszości wczorajsi. Śmiałem się z krytyki Żaka kiedy to "za nasze" z ekipą 6-cio osobową pojechali do Estonii, uczestnicy sami zapłacili sobie za paliwo a miasto tylko poniosło koszty zapłacenia kierowcy i amortyzacji miejskiego busa. Wyżerkę fundowali gospodarze.

Feel Free, 12.06.2024 16:23

@Wakefield - A propos ( fr. odnośnie do ) istnienia kultu Bandery w Ukrainie - to fakt, smutny i nie do zaakceptowania dla Polaków znających historię, ( jest już kilka rzetelnie napisanych książek w temacie, tylko kto by je czytał). Nie wierzę, że to się szybko zmieni, niestety, zwłaszcza podczas trwającej wojny. Dla mnie zrozumiałe jest natomiast dlaczego nadal on trwa; bo stoją za nim podobne mechanizmy jak te, o których piszemy odnośnie innych zjawisk. Ukraińcy niesłusznie widzą w tym zbrodniarzu wyłącznie bojownika o wolność Ukrainy, potrzebują takiej postaci (idola, bohatera, zbawcę, symbol) pewnie zwłaszcza teraz. Ignorują fakt zbrodni przez niego popełnionych... i na to nie powinno być naszego milczącego przyzwolenia. To kolejny przykład jak działa, i gdzie prowadzi spolaryzowane myślenie, czasem części lub całych społeczeństw. I próbuję przestrzegać nas przed tą samą pułapką. Oczywiście rolą polskich polityków powinno być odkłamywanie kreowanej politycznie "prawdy" i tak jak nasze władze i media zwracają uwagą gdy Niemcy próbują mówić o polskich, zamiast o niemieckich obozach koncentracyjnych, tak powinny reagować za każdym razem na idealizowanie osoby stojącej za czystkami Polaków - niestety tego nie robią. To złożony problem i w samej Ukrainie jest to osoba postrzegana różnie, tam też w tej kwestii społeczeństwo jest z tego co wiem podzielone. Nie zmienimy tego pewnie przez komentarza na mamNewsa, ale i tak warto i trzeba o tym mówić/pisać. Kult Bandery obraca się przeciw samej Ukrainie, wykorzystuje go przecież nawet propaganda rosyjska i jest niewątpliwie podłożem dużych napięć z Polakami i nie tylko. My tego problemu nie rozwiążemy za nich, ale powinniśmy głośno go nazywać i mówić co o tym myślimy. Politycy niestety zajmują się polityką i używają do niej też historii, to już nasz polski problem. Myślę, że Polska będzie coraz mniej jednorodna narodowościowo, i chyba koncepcją naszych polityków było akceptowanie migracji z Ukrainy, a niekoniecznie z innych kierunków, więc napięcia wokół takich niezałatwionych spraw będą raczej narastały. Założenie, domyślam się jest takie, że z uwagi na mniejsze różnice kulturowe, religijne itd. obywatele Ukrainy będą łatwiej się asymilować w Polsce, niż dajmy na to Syryjczycy. Czytałem wyliczenia, że wg Zakładu Ubezpieczeń Społecznych "brakuje" nam 2 mln imigrantów, najchętniej z Ukrainy. To koncepcje wybieranych i realizowane przez naszych, polskich polityków. A multi-kulti nigdy i nigdzie nie było proste i bezbolesne. Gdyby było, świat dawno wyglądałby jak w tekście J. Lennona. Chciałbym również przypomnieć, że nie jestem za przewlekłym wiszeniem flagi ukraińskiej na UM Andrychowa, zwłaszcza gdyby polska flaga nie była na wyróżnionym miejscu. I proszę o nie wyrywanie z całego kontekstu moich komentarzy pojedynczych stwierdzeń, czy sądów. Po prostu głośno myślę licząc na dyskusję, bo dla mnie temat jest kontrowersyjny, ciekawy oraz niejasny; nie posiadam w tym temacie dogmatów. P.S. Mam nadzieję, że pani Smolec nie wpadnie na pomysł wieszania flagi palestyńskiej lub izraelskiej. Na urzędzie miasta powinna wisieć flaga Polski i flaga Andrychowa. To Tomasz był takim światowcem od euro-gwiazdek i wojaży do różnych krajów w poszukiwaniu cudownej instalacji do przemiany śmieci w złoto... A zawsze można przeprowadzić głosowanie, ankietę zamiast jednoosobowo decydować za wszystkich Mieszkańców gminy.

Wakefield , 12.06.2024 14:51

Wszystkim bezkrytycznym wielbicielom Ukrainy dedykuję przemówienie Zeleńskiego na forum ONZ, gdzie nazwał Polskę, krajem wpisujacym się w politykę prowadzoną przez Rosję. To podziękowanie na forum międzynarodowym za udzieloną pomoc....

Feel Free, 12.06.2024 14:42

@Wakefield - rozumiem, w większości się zgadzam z tym co piszesz, na spokojnie odpiszę co miałem na myśli; w skrócie to nie tylko problem polsko-ukraiński zaprząta moje myśli, stąd wrażenie nadinterpretacji, zamiarem była przeciwwaga do Twojej wypowiedzi i zamiar poszerzenia tematu. Chęć zobaczenia czegoś więcej niż flaga na UM i zbrodnie wołyńskie.

Wakefield , 12.06.2024 14:16

Feel Free nadinterpretowujesz to co mówię i radzilbym ci trzymać się tematu - Ad rem ( łac. Do rzeczy) Mój sprzeciw wywieszaniu na budynkach administracji państwowej w Polsce ukraińskiej flagi nie jest jakaś zemstą ( oko za oko, ząb za ząb - z prawa Hammurabiego) ale moim zdaniem, szeroko uzasadnionym argumentami o jakich wcześniej pisałem. Wielu z tu piszących traktuje naród ukrainski, jako mentalnie przynależący do zachodniego kręgu kulturowego. A jest to mentalność wschodnia, gdzie życzliwość i współczucie jest traktowane jako słabość. Do wszyskich moich krytyków kieruję pytanie: Ktory ze współczesnych narodów europejskich zabrania godnego pochowania swoich przodków? Ukraina nie wyraża zgody na ekshumacje ofiar bestialskich mordów i godne ich pochowanie. Na symbolu Ukrainy w Kijowie niedawno na pomniku Matki Ojczyzny zostal zmieniony sierp i młot na trójząb. Nota bene na trójzębne widły byly nabijane polskie noworodki i dzieci żywcem wyrywane z brzuchów matek. To jest cześć bolesnej historii Ukrainy i Polski. Nie jest to wolanie o zemstę, ale jest asertywnym podejściem i sprzeciwem wieszania ukraińskich flag w Polsce. I na koniec chyba najważniejsze. Za kogo was mają Ukraińcy, skoro wstydzicie się wspominać o bestialsko pomordowanych przodkach. Wstydzicie się żądać potępienia Zbrodni Wołyńskiej i domagania się przeprosin oraz sprawiedliwego zadoscuczynienia za nią. Kim jesteście, skoro wstydzicie się domagania zaprzestania kultu bandery ( oprawca nie zasluguje na wielką literę) na Ukrainie? Tak widzą was Ukraińcy, jako tych którzy nie potrafią się upomnieć o godne pochowanie ofiar, zadośćuczynienie ( w pojeciu prawnym), domaganie sie zaprzestania powszechnego na Ukrainie kultu bandery. Moje zdanie nie jest żądzą odwetu, ale stanowczym domaganiem się zadośćuczynienia za Wołyń i sprzeciwem wieszania w Polsce ukraińskich flag.

buli, 12.06.2024 07:50

Super, dziękuję nowej Pani burmistrz :) . Stop ukrainizacji ! ! ! ! ! Brawo Pani Beato :)

Feel Free, 12.06.2024 01:03

https://wiadomosci.wp.pl/zazadal-usuniecia-flagi-tu-jest-polska-7037111113452320a

Feel Free, 12.06.2024 01:03

Dwa lata eksponowania flagi ukraińskiej uważam za oczywistą przesadę, przez jakiś czas był to moim zdaniem zrozumiały i uzasadniony gest wobec kraju zaatakowanego przez putinowską Rosję i obywateli, którzy z powodu wojny uciekli do Polski. Ciekawe, czy pan Krzysztof Klęczar zarządzi ponowne powieszenie flagi, jak zrobił to w Krakowie. Polityka, polityka, polityka... stała walka o władzę, wpływy i poklask.

suchy, 11.06.2024 22:27

Ściągnięcie ukraińskiej flagi z budynku magistratu to nic innego, jak powrót do normalności, naprawienie błędu i wyjście z pewnego obłędu. Nie ma tu kompletnie znaczenia czy była to flaga kraju z haniebną historią wobec Narodu Polskiego, neutrealną czy przyjazną. Wywieszenie flagi powiedzmy Urugwaju jest dla mnie tak samo nieakceptowalne, jak wywieszenie flagi Ukrainy. Przy okazji chciałbym wszytkich zachęcić do stałego eksponowania polskiej flagi przy domach czy na balkonach (nie musi to być przecież flaga 4x2m).

Feel Free, 11.06.2024 21:19

@Wakefield - moim zamiarem nie jest wybielanie sprawców jakiejkolwiek zbrodni, lecz przestrzeganie przed upraszczaniem, przed spolaryzowanym widzeniem świata, przed dzieleniem ludzi na dobrych i złych, na ofiary i katów. I przed uczynieniem sensem życia zemsty. Do tego zemsty rozciągniętej na pokolenia. To są pułapki w myśleniu wielu osób, które mogą, zwłaszcza przez polityków posiadających realną władzę prowadzić do takich faktów jak zabicie 20 tysięcy ludzi, w odwecie za zabicie tysiąca osób. Oczywiście to kawałek bardzo długiej historii, ale pokazujący jak do czego może prowadzić uznanie siebie za ofiarę, bez widzenia, że jest się także katem... to już nawet w pewnym momencie nie jest oko za oko, ząb za ząb, tylko 20 zębów za każdy wybity. Głównie o to mi chodziło... tłum często daje się sterować przywódcom. Spiralę nienawiści łatwiej nakręcić, trudniej powstrzymać. Izrael nie jest tylko ofiarą! gdzie prowadzi trzymanie się tego przekonania ? słyszymy o tym codziennie. Odnośnie Wołynia, to jedno to nie zapomnieć, wyjaśniać, przypominać, nazywać, rozmawiać, domaganie się aby państwo Ukraina zmierzyło się i rozliczyło się ze swoją historią... a co innego wywodzić z tego wnioski przekraczające uprawnione logiką rozumowanie i obarczać winą za zbrodnie każdego dzisiaj żyjącego obywatela Ukrainy. Zniekształcanie prawdy historycznej ma dość skomplikowane mechanizmy, ale jest/było niestety powszechne. I wykorzystywane między innymi przez władze (zwłaszcza totalitarne) do wpływu na zachowanie społeczeństw. Niemcy co rusz próbują mówić o polskich obozach koncentracyjnych... Katastrofie w Smoleńsku dorobiono skutecznie rosyjskiego diabła jako przyczynę tragicznego lądowania, nie wiem ile osób jeszcze wierzy w spisek Rosjan, ale w pewnym momencie to chyba była większość społeczeństwa. A algorytmy fb, You Tube, Google, AI cenzurują treści podług zlecenia mocodawców i właścicieli P.S. Tak to dla mnie również niełatwe życzliwie pomagać uciekającym przed wojną do Polski, z terenów z których kilkadziesiąt lat temu wysiedlono Polaków, lub którzy uciekli przed masakrą ze strony Ukraińców, Rosjan zostawiając tam dorobek całego życia... a bywa, że członków naszych rodzin, sąsiadów i ludzi, których osobiście znałem. Życie właśnie nie jest czarno-białe, i nigdy nie jesteśmy aniołami, a ci inni demonami z piekła. Chociaż z wielu powodów wiele osób tak postrzega świat, tylko gdzie to prowadzi ludzkość ? Żartując sobie z ludzkości: gdyby jakaś obca cywilizacja była zainteresowana parcelą o nazwie "Ziemia" to być może z ich symulacji już dawno wynika, że nawet nie trzeba nas atakować, wystarczy poczekać na orbicie aż się nawzajem pozabijamy, zasobów broni jądrowej mamy tyle, że nawet parcela by ucierpiała :-(

Konkret, 11.06.2024 16:44

Przynajmniej w moim przypadku nie jest tak, ze daję przykład "pod siebie" tylko chcę pokazać że każdy naród ma i godną historię ale też musi się mierzyć z historiami paskudnymi. Najgorzej jest jak historie tworzą politycy, a powinni tworzyć historycy i to tacy którzy przedstawiają zaistniałe fakty, a nie tylko bajki o heroizmie "naszych", gdzie "my" to wyłącznie albo bohaterowie lub ofiary. Nigdy nie kaci. Co do referendum w sprawie np. religii, to najbardziej uczciwym referendum byłoby takie prawo gdzie obywatele musieliby się zgodzić na opodatkowanie na rzecz wyznawanej przez siebie religii.

Wakefield , 11.06.2024 16:38

"Konkret", widzę, że nie rozumiesz tego co napisałem i mówienie historycznej prawdy jest dla ciebie " nienawiścią do Ukraińców". Po pierwsze, Podawanie liczb nie jest czarno białym widzeniem, ale wypowiadaniem się precyzyjnym i konkretnym. Stawianie na szali dwóch Ukraińców zabitych przez polską bandę i 100 tysięcy Polaków, o których wspomniałem czyni cię śmiesznym. Po drugie Ukraińcy w czasie Rzezi Wołyńskiej zachowywali się gorzej niż zwierzęta, gorzej niż hitlerowcy. Rozcinali brzuchy ciężarnych kobiet, tak wyrwane dzieci zabijali uderzając nimi o ścianę, albo nabijając na widły. Kobietom wycinali piersi i genitalia. Czy tak zachowują się zwierzęta? " Konkret"- dalej nie widzisz różnicy między około 10 000 Ukraińców zabitych przez Polaków w czasie II wojny światowej ( większość to wyroki AK na zwyrodnialców z OUN i UPA za mordowanie Polaków, wielu w taki sposób, jak napisałem wyżej) i 100 000 ludności polskiej zabijanej m. in. jak podałem wyżej? Po trzecie Jeżeli historia jest nieważna, bo to dawno i nieprawda- dlaczego Ukraińcy ( Tak, Ukraińcy tu i teraz, nie ci sprzed 70 lat) boją się zezwolić na ekshumacje szczatkow bestialsko pomordowanych Polaków. Szczątków które poniewierają się po polach ( trudno ukryć ciała 100 000 ludzi, nawet po 70 latach) Bezkrytycznym adoratorom Ukraińców ( tych dzisiejszych) proponuje skrzyknąć wszystkich obecnych ukrainskich uciekinierów od obowiązku obrony ojczyzny i, jeżeli tak wielu z tu piszących nie widzi w tym nic złego, złożenia kwiatów pod pomnikiem Bandery ( jest w prawie każdym większym mieście na Ukrainie). Ja takiej wiązanki nigdy nie złożę zwydodnialcowi- oprawcy polskich kobiet i dzieci

andrychowianka, 11.06.2024 16:29

A gdyby tak zrobić referendum i spytać Polaków czy życzą sobie symboli innych państw bądź religii w miejscach publicznych we własnym kraju?

andrychowianka, 11.06.2024 16:28

Tak... Teraz wszyscy możemy sypać sobie przykładami jacy to okrutni byli Polacy Ukraińcy, Niemcy... każdy zawsze znajdzie przykład "pod siebie ". Nie chodzi o to, aby nie pomagać wymagajacym pomocy, albo winić wszystkich Ukraińców za Wołyń pamiętając grzechy przeszłości, ale nie musi to oznaczać od razu eksponowania cudzych symboli narodowych takich jak flaga w naszym kraju, a zwłaszcza już flagi kraju, którego przedstawiciele do tej pory oficjalnie nie przeprosili za Wołyń. To na pewno nie prowadzi do pokoju pomiędzy narodami.

Konkret, 11.06.2024 15:35

@Wakefield. Rozumiem, ze przykład jaki podam nie zmieni twojej nienawiści do Ukraińców, ale mój sąsiad - dzisiaj człowiek w jesieni życia mieszkający na ul. Lenartowicza to ofiara tzw. żołnierzy wyklętych też czczonych przez co niektórych Polaków. Koło Łącka banda Ognia zamordowała jego ojca który był zwykłym woźnicą i powoził furmanką. Oprawcy - Polacy ci niby "honorowi i bohaterscy" żołnierze wiedzieli kto on, a mimo to zamordowali. Nie był ani komunistą, ani kapusiem, ani partyzantem... Niemcy rabowali wieś i wyznaczyli 2 wozaków którzy pod karabinami musieli przewieźć zrabowane łupy na posterunek w Łącku. To była cała wina tych 2 niewinnych prostych ludzi. Bandyci od Ognia oprócz Niemców zamordowali także 2 niewinnych swoich rodaków, sąsiadów pozostawiając wdowy ze stadem dzieci w biedzie i niedostatku.

Feel Free, 11.06.2024 14:57

@Konkret - no i widzisz ? znowu wszystko czarno-białe

Wakefield , 11.06.2024 14:31

Czy widzieliście polskie flagi zatknięte na Ukrainie? Jeżeli jest jakaś relacja z Ukrainy i kamera pokazuje pomnik Bandery i flagę czerwono- czarną , zaraz szybko widzimy coś innego. Flagi Ukrainy zostały zatknięte na wielu miejscach jako znak jedności z walczącym narodem. Zapewniano nas, że ten konflikt to kwestia do paru miesięcy, później roku. Teraz NATO chciało, żeby jego członkowie zobowiązali się do programu wspierania Ukrainy przez następne 5 lat... Ukrainy próbuje walczyc z Rosją od 2014 roku. Jakie są postępy na froncie? Przez ile następnych lat mają tu wisieć ukrainskie flagi? Czy jeżeli Rosja napadnie na Polskę, Ukraińcy nam pomogą? Głupotą jest militarnie wspierać w wojnie, kogoś kto nie jest sojusznikiem. Ukraina dba tylko o swój interes i niejednokrotnie to pokazała. W trudnych czasach, albo wspiera się sojusznika, na ktorego można polegać, albo zostaje się z niczym przy napaści wroga. A wszystkim zaczadzonym uwielbiam Ukraińców przypomnę sprawę zabicia dwóch Polaków w Przewodowie i reakcję Zeleńskiego na ten fakt- szczucie Polski przeciw Rosjanom, żeby nas wciągnąć w ich wojnę; brak przeprosin, perfidne kłamstwo i próba wciągnięcia Polski w wojnę. Czy tak zachowuje się sojusznik? Żadnych ukraińskich flag w Polsce, dopóki ten naród nie przeprosi publicznie za ogrom bestialstwa,ktorego się dopuścili na Wołyniu ( okolo 100 000 zabitych w sposób tak bestialski, że nie dopuszczali się go nawet hitlerowcy). Czczenie Bandery na Ukrainie jest pluciem w twarz potomkom pomordowanych. Widocznie niektórzy z tu piszących lubią jak się im pluje w twarz. I relatywizuja bandyckie, zwyrodniałe mordy na 100 000 Polakow, porównując je do pojedynczych czynów obecnej patologii. Przykro czytać jak niektórzy poświęcają szacunek ofiar bandyckich, ukraińskich zwyrodnialców na rzecz bezkrytycznego uwielbienia współczesnych Ukraińców. Chwała Polakom pomordowanym przez bandyckie oddziały UON i UPA! Chwala bohaterom! Wieczna hańba ich zwyrodniałym oprawcom!

Konkret, 11.06.2024 13:41

Myślę, ze prawda pozostanie jednak prawdą - tak jak to jest w twojej wypowiedzi. Reszta to tylko albo złośliwości, albo niewiedza, albo efekt prania mózgu...

Feel Free, 11.06.2024 13:29

@Konkret - nawet jeśli tak, to cóż z tego, jeśli każdy będzie miał swoją "prawdę" i nie będzie chciał poznać "prawdy" kogoś innego ?

Konkret, 11.06.2024 13:10

@Freel Free - bardziej prawdziwie, bardziej słusznie nie da się wytłumaczyć twoich słów. Sama prawda.

Feel Free, 11.06.2024 13:04

@andrychowianka - bardzo ciekawa jest historia np. Lwowa. Polacy, Ukraińcy, Żydzi, Niemcy, Rosjanie, Czesi, Ormianie... żyli obok siebie i ze sobą, zakochiwali się, zakładali rodziny, rodziły im się dzieci. Historia rozproszyła ich po świecie. Wielu z nich jest tym kogo od lat uważasz za Polaków, żyją obok Ciebie i nawet o tym nie wiesz gdzie są ich korzenie i rodzinny dom... Każdy jest przede wszystkim człowiekiem; gdzie nas prowadzi pamiętanie komuś "grzechów" jego pradziadków, dziadków, rodziców, rodzeństwa, rodziny, narodu, religii ? bo raczej nie do pokoju na Ziemi, ani do pokoju wewnętrznego.

Konkret, 11.06.2024 12:54

Moim zdaniem znacznie korzystniejsze, lepsze jest goszczenie Ukraińców którzy wyznają ten etos pracy, pracują na swoje utrzymaniew, są podobni do nas kulturowo..., niż goszczenie ludzi obcych kulturowo dla europejskich wartości, tradycji, standardów, zwyczajów...

andrychowianka, 11.06.2024 12:44

Pewnie, że tak, tylko z tą różnicą, że polscy wyznawcy Hitlera to duża mniejszość ogółu społeczeństwa, a jeśli już wypłynie na wierzch jakiś skandal z ich udziałem w Polsce lub na świecie to trąbią o tym wszystkie media, natomiast o Ukraińcach w takiej samej sytuacji dziwna cisza.... A gdyby tak zrobić referendum i spytać Polaków czy życzą sobie symboli innych państw bądź religii w miejscach publicznych we własnym kraju? Ciekawa jestem wyników. Dziękuję i również pozdrawiam !

Feel Free, 11.06.2024 11:00

https://instytutsprawobywatelskich.pl/polaryzacja-i-radykalizacja-pogladow-politycznych-czyli-gdzie-pogrzebalismy-centrum/

Feel Free, 11.06.2024 11:00

@Konkret - brawo

Konkret, 11.06.2024 10:29

Oczywiście, że po części masz rację, ale i wśród Polaków sa wyznawcy, sympatycy Hitlera co nie znaczy że wszystkich nas trzeba za to tępić. Świat nie jest tylko czarno biały. Pozdro.

andrychowianka, 11.06.2024 10:18

@Konkret -Jasne, że nie można wrzucić wszystkich do jednego worka, a i prawdą jest, że w każdym społeczeństwie są ludzie okrutni, ale niestety wielu z dzisiejszych Ukraińców nadal wyznaje kult Bandery, dla wielu z nich nadal jest to bohater narodowy, któremu chcą stawiać pomniki. To jest niedopuszczalne! Jeżeli Ukraińcy chcą definitywnie odciąć się od swoich dziadów czy pradziadów i być postrzegani jako nowe i inne już pokolenie to należałoby swoimi czynami czy choćby nieraz słowami to wyrazić. Całkowicie popieram decyzję o zdjęciu flagi Ukrainy. Brawo Pani Burmistrz! Oby flaga już nie wróciła!

melisa, 11.06.2024 09:56

Wyborcy Smolec się cieszą. Zaścianek!

Konkret, 11.06.2024 09:21

Tym co Wołyń pamiętają chcę powiedzieć - dobrze że pamiętacie zbrodnię wołyńską. Bardzo dobrze.Tylko dopuścili się tej zbrodni nie dzisiejsi Ukraińcy, tylko ich dziadowie czy pra. Jakby tak nienawidzić za popełnione zbrodnie, to sami siebie powinniśmy nienawidzić bo zbrodni mamy u siebie całkiem całkiem. Przecież to rodzice - Polacy zamordowali Kamilka w Częstochowie, codziennie dowiadujemy się ze jacyś polscy rodzice zatłukli, zamęczyli niemowlę - swoje dziecko, w sąsiednich Spytkowicach brat zarąbał siekierą swoja siostrę i matkę chyba... Nienawidźmy się więc.

Konkret, 11.06.2024 09:13

Ważne, żeby ślubowanie zakończyć słowami TAK MI DOPOMÓŻ BÓG. Dalsze czyny, codzienność... już nie muszą iść w tym kierunku.

Koniczynka, 11.06.2024 09:12

Ukraińcy to wtedy naród, płynie w nich rosyjska krew. A Wołyń pamiętamy... Morderstwa polskich dzieci... To było karygodne by wisiała ukraińska flaga... Ukraińcy w Polsce obecnie żyją w luksusach, mają lepsze przywileje niż Polacy. Kto to widział żeby dostawali 800+ dodatki, zapomogi, wsparcie z podatków Polaków....

slawek.n, 11.06.2024 08:59

"Jak zawiśnie rosyjska to zrozumiecie." Od wieszania flagi na urzędzie nie przybędzie ukraińskiej armii amunicji, ani ich rodzinom opieki. Pomoc należy nieść, ale bez robienia tego typu cyrków, bo tu nie Ukraina, a Polska. Symbole mają znaczenie. Żadnej równości tu nie ma.

naga_prawda, 11.06.2024 08:57

@MaR dokładnie tak:( Wolność i pokój nie są dane raz i na zawsze

MaR, 11.06.2024 08:31

Jak zawiśnie rosyjska to zrozumiecie.

konto, 11.06.2024 08:22

Smutni ludzie, smutne miasto

Matt, 11.06.2024 08:01

Nareszcie !!! Nigdy tej flagi nie powinno być na Urzędzie Miasta Brawo pani Burmistrz

Burakz wiejskiej , 11.06.2024 07:11

A co tam robi flaga hitlerowskiej łuni? To też na śmietnik

swuj , 11.06.2024 05:42

Jank Chanwski dał tego że nie powinna wisciec pokaż mi kraj w Europie gdzie wiszą na każdym urzędzie Polskie flagi oprócz Ambasady

Zibi33, 11.06.2024 05:28

Dlaczego niby miała by na ratuszu jakiego kolwiek polskiego miasta wisieć flaga obcego kraju?

Jeremiasz, 10.06.2024 23:45

Brawo, nareszcie doczekaliśmy się.

aniol363, 10.06.2024 22:47

Nareszcie!!! STOP ukrainizacji i banderyzacji POLSKI!

Zefko, 10.06.2024 22:23

Najwyższy czas.

Jank Chanowski, 10.06.2024 22:03

Dlaczego usuneliscie "Będziemy to sprawdzać" ? Jednak nie będziecie ? Wystarczy raz sprawdzić zadając pytanie w urzędzie.

Zadenniejestdobry, 10.06.2024 21:59

Brawo w końcu