reklama
reklama

Fatalne wyniki kontroli. Andrychów straci miliony?

Polityka, Wiadomości, 22.09.2021 19:30, GM
Co na to władze miasta?
Fatalne wyniki kontroli. Andrychów straci miliony?
Departament Funduszu Europejskich Urzędu Marszałkowskiego w Krakowie przeprowadził kontrole przetargów na inwestycje finansowane z dotacji unijnych w Andrychowie - m.in. rewitalizację Pańskiej Góry czy zakup autobusów i wiat przystankowych.

Kontrole zakończyły się stwierdzeniem uchybień w przeprowadzanych przetargach. W przypadku trzech dotacji kontrolerzy podsumowali swoje ustalenia wnioskami: konsekwencją stwierdzonego naruszenia będzie pomniejszenie w wysokości przyznanego dofinansowania w wysokości 25% dla tzw. kosztów kwalifikowanych. A to oznacza, że gmina Andrychów może stracić nawet kilka mln dofinansowania!

1


2


3


Co stwierdzono podczas kontroli?

W protokołach pokontrolnych padają mocne zarzuty m.in. określenie przez UM Andrychów dyskryminacyjnych warunków udziału w postępowaniu o zamówienie publiczne, czyli takie opracowanie warunków przetargu, które wykluczało wielu innych potencjalnych oferentów.

W przypadku przetargu na budowę „systemu dynamicznej informacji przystankowej” urząd określił w przetargu m.in. że dopuszczeni mogą być do niego tylko wykonawcy, którzy zrealizowali co najmniej jedno zamówienie wartości pół mln zł.

W przypadku przetargu na rewitalizację Pańskiej Góry urząd postawił warunek, że kierownikiem budowy może być osoba pełniąca tę funkcję od co najmniej 5 lat, co też zdaniem kontrolerów ograniczyło konkurencyjność. Inna stwierdzona nieprawidłowość dotyczyła tego, że urząd wymagał polisy OC od podwykonawcy.

Podobne nieprawidłowości w zakresie wyboru osób nadzorujących inwestycję stwierdzono w przypadku przetargu na dostawę i montaż nowych wiat przystankowych.

Do Urzędu Marszałkowskiego w Krakowie i Urzędu Miejskiego w Andrychowie skierowaliśmy pytania w tej sprawie. Ile Andrychów może stracić milionów w efekcie tych kontroli? A może nie straci nic? Czekamy na wyjaśniania i informacje.


We wtorek po południu udało nam się telefonicznie skontaktować burmistrzem Andrychowa Tomaszem Żakiem. Jego zdaniem, nic nie jest jeszcze przesądzone, ponieważ prowadzone są działania odwoławcze. - Wkrótce ma być spotkanie w Urzędzie Marszałkowskim. Zarzuty uważamy za absolutnie niesłuszne, będziemy się odwoływać do skutku – mówi Tomasz Żak.

Jego zdaniem zarzuty są wręcz kuriozalne. - Przykładowo, określając w przetargu wymóg pięcioletniego doświadczenia dla kierownika czy konieczności posiadania polisy OC przez wykonawcę mieliśmy na uwadze przede wszystkim zabezpieczenie interesu gminy. Bo proszę sobie wyobrazić, że piecze nad wielomilionową inwestycją będzie pełnił kierownik z uprawnieniami, a bez dużego doświadczenia. Albo co mogłoby się stać, gdyby gmina nie żądała polisy OC od firm wykonujących dane zdanie? – mówi burmistrz.

- Gmina żadnych pieniędzy nie straciła po tych kontrolach. Przedstawiamy swoje racje. Wyniki kontroli jeszcze nie przesądzają o niczym – przekonuje burmistrz Andrychowa.

Jak będzie w finale tej sprawy? Zobaczymy. Do tematu powrócimy.

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

oshin22, 24.09.2021 09:43

@andrychowianin1 - kto zapłaci za spartaczoną strefę ? A może po prostu ktoś z UM powie, że niedopilnował... Jak się nie ma co powiedzieć to najlepiej powiedzieć prawdę. (I to nie ma nic wspólnego ani z PiS ani PO ani inną religią.)

FeelFree, 24.09.2021 08:23

gdyby ktoś miał więcej czasu niż 40 sekund na oglądanie, czyli minutę i 40 sekund to nawet: https://www.youtube.com/watch?v=ff-XVdiepTo

FeelFree, 24.09.2021 08:18

https://www.youtube.com/watch?v=SnkZGN_xIVs

FeelFree, 24.09.2021 08:17

Tym razem komentarz do komentarzy w formie cytatu filmowego. Komentarz w sumie nie do artykułu; bo przecież i tak wiadomo, że jak to mówi wójt Żak: "Zarzuty uważamy za absolutnie niesłuszne, będziemy się odwoływać do skutku", "Przedstawiamy swoje racje. Wyniki kontroli jeszcze nie przesądzają o niczym". Spokojnego weekendu i dużo zdrowia Wszystkim. Pozdrawiam.

ƅarte, 24.09.2021 06:30

Dokładnie ! Tak jak robiliście to wy w PO. Ha ha ha.

andrychowianin1, 23.09.2021 22:14

PIS jak zwykle szuka problemów wszędzie tylko nie u siebie. Zacznijcie w końcu rozliczać swoje afery, te wszystkie szwindle za które płacą podatnicy ale nie ----- lepiej czepiać się kierownika budowy w Andrychowie

oshin22, 23.09.2021 04:43

Jeśli UM sie tak pozabezpieczał to naprawa tzw Strefy Ekonomicznej z OC doświadczonego kierownika będzie tylko kwestią czasu. No chyba że OC miało być wykupione u jednego z andrychowskich brokerów....

Zakolog, 22.09.2021 21:57

Panie redaktorze Mirosławie, dostrzegam coraz wyraźniej biegłość w pozyskiwaniu dokumentów z urzędu miejskiego, zakładam nawet, iż tego konkretnego wyboru dokonał sam pierwszy zastępca burmistrza, czcigodny pański imiennik. Z tęsknotą oczekuję kolejnych informacji w tej sprawie, choć „jaki będzie finał” nie trudno przewidzieć, ale po co zdradzać tą rozwojową dramaturgię i zabierać czytelnikom ich rozrywkę. Także czekamy na „Zobaczymy. Do tematu powrócimy”

ƅarte, 22.09.2021 21:51

A co tam u twojego idola p.Sowy ? znalazł już jakieś "haki" na Daniela ? czy tylko "byle co"

tomekx, 22.09.2021 20:41

Jak się nie ma argumentów to się szuka haka na byle co.Tak działa piswska banda

cozabanda, 22.09.2021 20:12

"Gdy się chce psa uderzyć, to zawsze się znajdzie kij". Kontrola celowana, zarzuty absurdalne i żenujące, ponieważ oczekiwanie przez zamawiającego lepszej jakości wykonawstwa i jego zabezpieczenia , w tym finansowego, winno być podstawą do pochwał a nie do stawiania zarzutów. Co tu się odjaniepawla? Pytanie czysto retoryczne...

Burakz wiejskiej , 22.09.2021 19:33

tak jak już pisałem do szkoły, liczydła i uczyć się liczyć a jak nie to sprzątać ulice ze śmieci , do tego się może będą nadawać