reklama

Uwaga na alarmy nad Sołą!

Na sygnale, Wiadomości, 07.07.2023 11:26,
Zrzuty wody z zapory mogą być niebezpieczne dla wypoczywających na brzegach rzeki.
Uwaga na alarmy nad Sołą!
Nadchodzą bardzo ciepłe dni. Zapewne wiele osób będzie wypoczywać na brzegach Soły. Służby przypominają o zrzutach wody z zapory Porąbce, które powodują nagłe podniesienie poziomu wody w tej rzece. O zrzucie wody przypomina włączona syrena alarmowa.


Wyjąca syrena to znak, że z zapory w gminie Porąbka spuszczana jest woda. Wkrótce podnosi się poziom rzeki na całym odcinku poniżej zapory. A to oznacza, że popularne wśród plażowiczów wysepki na Sole znajdują się pod wodą!

Normalnie rzeką spływa około 7 metrów sześciennych wody na sekundę. W momencie zrzutu w ciągu niespełna pół godziny następuje przyrost do 30 metrów sześciennych na sekundę. Tyle czasu wystarczy, by pod wodą znalazły się wysepki, na których najczęściej wypoczywają plażowicze.

O zrzutach wody alarmują syreny w Czańcu i jednostce OSP Kęty Podlesie, który słychać w promieniu kilku kilometrów. Jeśli ktoś będąc nad Sołą usłyszy dwa ciągłe sygnały dźwiękowe, to powinien szybko się ewakuować w bezpieczne miejsce. Usłyszeć je można o różnych porach dnia i niestety niemożliwe jest wcześniejsze zaplanowanie zrzutu, dlatego reagowanie na dźwięk syreny jest jedynym sposobem, by uniknąć zagrożenia.

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Brak komentarzy