reklama

Słowaccy ratownicy o poszukiwaniach mieszkańców gminy Andrychów

, Na sygnale, Wiadomości, 09.01.2022 07:00, red
W niedzielę rano poszukiwania zostały wznowione.
Słowaccy ratownicy o poszukiwaniach mieszkańców gminy Andrychów
Jak już informowaliśmy, w Tatrach trwają poszukiwania trzech turystów - mieszkańców Andrychowa, Sułkowic i Roczyn - którzy w piątek (7.01) wybrali się na najwyższy szczyt Tatr Gerlach i ślad po nich zaginął.

Poszukiwania przerwano w sobotę wieczorem, w niedzielę rano zostały wznowione.

Tymczasem w sobotę wieczorem słowacka Horská Záchranná Služba (odpowiednik polskiego TOPR) zamieściła krótką relację z dotychczasowych poszukiwań

Jak wynika z relacji, zgłoszenie z prośbą o pomoc nadeszło krótko przed północą (7.01) od mężczyzny, który wraz ze znajomymi wybrał się tego dnia rano ze Śląskiego Domu w kierunku Batyżowieckiego Stawu. Tam się rozdzielili, jego trzech towarzyszy miało iść dalej z zamiarem wejścia na Gerlach przez Batyżowiecką Próbę. Wieczorem mieli się spotkać przy samochodzie zostawionym na Tatrzańskiej Polance.

W godzinach południowych miał miejsce ostatni kontakt telefoniczny. Turyści przekazali wówczas, że ze względu na trudne warunki poruszają się wolniej niż zakładali, ale około godziny 17 powinni być na dole. Gdy nie zjawili się przed północą, mężczyzna powiadomił ratowników.


Telefony zaginionych były aktywne, ale nie udało się do nich dodzwonić ani uzyskać odpowiedzi na wysyłane smsy. Jeszcze w nocy ratownicy HZS wyjechali samochodem terenowym w kierunku Śląskiego Domu, a następnie udali się pod Batyżowiecką Próbę, aby sprawdzić, czy Polacy nie wracają z wycieczki. Niczego jednak nie zauważono. Poproszono również policję o sprawdzenie sygnału z telefonów komórkowych. Te potwierdziły, że mężczyźni w dalszym ciągu znajdują się w górach.

Jak czytamy na stronie Horská Záchranná Služba, w sobotę od rana prowadzone były poszukiwania z udziałem śmigłowca i grup pieszych, włączył się w nie również TOPR. Sprawdzono partie szczytowe Gerlacha, okolice Doliny Batyżowieckiej i Wielickiej. Niestety, nie udało się natrafić na jakikolwiek ślad po zaginionych. Jutro poszukiwania będą kontynuowane.

foto: Horská Záchranná Služba

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

ѕzαℓσиу ∂ιαвєłєк.! , 09.01.2022 10:01

Trzeba mieć "jaja" aby w taka pogodę wybierać się w góry. Oby nie dołączyli do Kukuczki :(