reklama

Niemowlak zamknięty w samochodzie. Rodzice poszli do sklepu

Na sygnale, Wiadomości, 04.04.2023 10:09, red
Do tej sytuacji doszło przed jednym z marketów.
Niemowlak zamknięty w samochodzie. Rodzice poszli do sklepu
Policji z Oświęcimia zatrzymali 43 – letnią obywatelkę Ukrainy oraz jej 49 – letniego konkubenta, którzy w samochodzie bez opieki pozostawili swoje miesięczne dziecko.Policja informuje, że do zdarzenia doszło w poniedziałek (3.04) na parkingu przed jednym z marketów spożywczych w Oświęcimiu przy ulicy Zaborskiej. O godzinie 16.10 dyżurny oświęcimskiej komendy Policji otrzymał zgłoszenie dotyczące płaczącego, maleńkiego dziecka pozostawionego bez opieki w samochodzie.

- Najbliżej miejsca zdarzenia byli dzielnicowi. Natychmiast udali się na wskazany parking. W rozmowie ze zgłaszającą 41 – letnią mieszkanką Oświęcimia ustalili, że przechodząc obok audi usłyszała płacz dziecka. Kiedy zajrzała do wnętrza auta na tylnym siedzeniu zauważyła nosidełko, a w nim noworodka. W związku z faktem, iż do pojazdu nikt nie podchodził, a na zewnątrz panował chłód postanowiła wezwać Policję. Dzielnicowi podziękowali kobiecie za prawidłową reakcję. Następnie jeden z nich pozostał przy samochodzie aby monitorować stan zdrowia dziecka, natomiast drugi udał się do marketu. Tam z pomocą pracowników ochrony szybko zlokalizował rodziców malucha. Okazali się nimi 43 – letnia obywatelka Ukrainy oraz jej 49 – letni konkubent mieszkający w jednej z podoświęcimskich miejscowości. Potwierdzili oni, że aby zrobić zakupy w samochodzie pozostawili śpiącego miesięcznego synka. Podczas sprawdzania personaliów pary okazało się, że ojciec dziecka wsiadając za kierownicę auta dopuścił się przestępstwa. Złamał trzyletni zakaz kierowania pojazdami mechanicznymi orzeczony w 2020 roku przez Sąd Rejonowy w Oświęcimiu - informuje asp. szt. Małgorzata Jurecka, rzecznik Komendy Powiatowej Policji w Oświęcimiu.


Wobec pary zostało wszczęte postępowanie w związku z podejrzeniem popełnienia przestępstwa narażenia dziecka na utratę życia lub zdrowia. Za to przestępstwo grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności. Z kolei ojciec dziecka dodatkowo odpowie za złamanie sądownie orzeczonego zakazu kierowania pojazdami mechanicznymi za co grozi kara pozbawienia wolności również w wymiarze 5 lat.

- Na duże podziękowania za prawidłową reakcję zasługuje mieszkanka Oświęcimia. Kobieta słysząc płacz dziecka szybko zlokalizowała skąd dochodzi, a następnie wezwała Policję. Pozostała również na miejscu do czasu przyjazdu funkcjonariuszy, zwracając uwagę na stan dziecka - podkreśla M. Jurecka.

Policjanci apelują do rodziców i opiekunów o rozsądek i zapewnienie odpowiedniej opieki dzieciom. Nawet jeśli wydaje się nam, że załatwienie jakiejś sprawy zajmie krótki czas, nie zostawiajmy swoich pociech samych.

Policjanci apelują również do osób postronnych o natychmiastową reakcję w chwili, gdy zauważą małe dziecko bez opieki, czy zwierzę podczas upałów lub mrozów zamknięte w samochodzie. Wystarczy powiadomić służby ratunkowe dzwoniąc pod numer alarmowy 112. Natomiast w sytuacji zagrożenia życia należy stłuc szybę, najlepiej tą która znajduje się najdalej od małego pasażera.

źródło: KPP Oświęcim

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

aniol363, 04.04.2023 11:07

Ukrainka i konkubent.... wystarczy... dziękuję dobranoc!