reklama
reklama

Mieszkanka Andrychowa przewróciła się na śliskim chodniku. Ludzie przechodzili i nie reagowali

Na sygnale, Wiadomości, 24.01.2022 09:52, DK
Na miejscu interweniował zespół ratownictwa medycznego.
Mieszkanka Andrychowa przewróciła się na śliskim chodniku. Ludzie przechodzili i nie reagowali
W poniedziałkowy (24.01) poranek na ul. Włókniarzy w Andrychowie starsza kobieta przewróciła się i złamała nogę. W tej sytuacji bulwersuje nie tylko zły stan chodników, które są zaśnieżone i oblodzone, a tym samym nieprzystosowane do ruchu pieszych.

Bulwersuje również postawa innych przechodniów oraz kierowców, którzy zignorowali leżącą na chodniku kobietę. A na zewnątrz było -12 stopni Celsjusza. Nikt nie kwapił się, aby chociaż zapytać co się stało.


Jedyna osoba, która się zainteresowała sprawą, to mieszkanka bloku, która widząc całą sytuację z okna zadzwoniła na numer alarmowy.

Zatrzymał się też jeden z kierowców.

- Jestem zbulwersowany sytuacją jaką zobaczyłem na własne oczy, jadąc ulica Włókniarzy. Z daleka zauważyłem leżącą kobietę na chodniku i przechodzące obok niej osoby. Kiedy się zatrzymałem i zapytałem co się stało, kobieta powiedziała że się przewróciła i bardzo ją boli noga i nie może się ruszać - informuje nas kierowca.

Wezwano karetkę pogotowia a kierowca, który pospieszył z pomocą, wyciągnął podkładkę dla dziecka, na której zmarznięta kobieta mogła usiąść. Staruszka została również przykryta kocem i w takich „w miarę” komfortowych warunkach mogła poczekać na przyjazd ratowników.

Zadziwiający jest stopień znieczulicy w społeczeństwie. Pamiętajmy, że nie udzielenie pomocy poszkodowanej osobie jest przestępstwem


reklama

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Kasica, 25.01.2022 00:56

W imieniu swoim i mamy bardzo dziękuję panu który pomógł mojej 70 letniej mamie i oczywiście pani z bloku. Serdecznie dziękuję. Mama jest już w domu niestety że złamanym kolanem.

FeelFree, 24.01.2022 21:18

@Zakolog - ojej. Po kolei. O znieczulicy napisał dziennikarz mamNewsa, ja się odniosłem. Już napisałeś w jakim celu i z czego to wynika, więc to zostawmy. Nasze wyobrażenia nie biorą się znikąd. Bardzo różny jest poziom wrażliwości ludzkiej na krzywdę i cierpienie drugiego człowieka. Tu też obowiązuje niestety rozkład normalny. W takich sytuacjach jak opisana często identyfikujemy się z pokrzywdzoną osobą: "ojej co by było jakby mnie to spotkało... czy ktoś by mi pomógł", dlatego część osób reaguje żywo, a dziennikarze wiedząc to dobrze piszą, kręcą... no tak jest. To bardzo dobrze natomiast, że często pokazywane są pozytywne ludzkie zachowania, altruistyczne postawy, szlachetne akcje. Nagradzanie takich postaw jest skuteczniejsze niż "karanie" niewłaściwych, to już dawno udowodniono. Zastanawia mnie natomiast zwykle przy takich okazjach mała ilość komentarzy... W ramach misji społecznej warto było w artykule bardziej jeszcze podkreślić pozytywne zachowania osób, które pomogły, niż pisać o zadziwiającym dziennikarza stopniu znieczulicy. Tak byłoby skuteczniej. Tak to postrzega dziennikarz, to jego zdanie. Sam nawoływałeś do pracy u podstaw... pracownicy mamNewsa w ramach obowiązków służbowych też czytają komentarze. Stąd część "wklejek". Tak w kwestii dychotomii, tak dokładnie jest, widzenie świata czarno-biało rodzi wiele niekorzystnych następstw. I dokładnie tak jak piszesz z ratowaniem trzeba uważać: woda, prąd, tlenek węgla to tak z brzegu, łatwo zostać samemu ofiarą. Nasze życie jest bardzo kruche, dbajmy o nie. Odruch nieprofesjonalnego ratowania bywa niebezpieczny. No piękny cytat na koniec, przyznaję ;-) muszę nad sobą popracować. Pozdrawiam.

Zakolog, 24.01.2022 19:55

@FeelFree - Ta postulowana znieczulica nie ma odzwierciedlenia w badaniach i eksperymentach naukowych, jest wyłącznie naszym wyobrażeniem o kondycji ludzkiej. Nawet na mamNewsa jest znacznie więcej artykułów o bohaterskiej postawie strażaków i policjantów po służbie, o obywatelskich zatrzymaniach pijanych kierowców itp. Ludzkość po prostu wyewoluowała na kooperacji i wzajemnej pomocy. Budowanie zachowań na dychotomii, my jesteśmy fajni i zawsze wskoczymy w ogień za bliźnim, ale są wśród nas potwory bez serca, które musimy napiętnować, zalatuje mi rasą panów. Aby pomagać trzeba mieć wiedzę i umiejętność, gdy widzimy tonące dziecko i nie umiemy pływać, to na naszych oczach to dziecko utonie. Dlaczego wcześniej nie nauczyliśmy się pływać ? Dlaczego wcześniej dopuściliśmy do śliskich chodników. Pamiętamy, że kiedy spoglądamy w otchłań, ona również patrzy na nas.

FeelFree, 24.01.2022 17:32

@Zakolog - tak. Warto o tym mówić i pisać, bo im większą mamy świadomość i wiedzę o tych mechanizmach (i innych) tym większa szansa, że ktoś, kiedyś, gdzieś zareaguje inaczej. Mnie najbardziej bolało gdy znalazłem na Lenartowicza zmarłego mężczyznę w śniegu kilkanaście lat temu. Do tej pory się zastanawiam ile osób wcześniej przeszło i nie zareagowało. Leżał 4 metry od bankomatu; w centrum osiedla...

Zakolog, 24.01.2022 13:25

Redaktor Dawid i efekt widza ! Rzeczywiście przywołany przez FeelFree artykuł o wydarzeniach z 13 marca 1964 opisuje bardzo słynny przypadek, o którym rozpisywały się wszystkie światowe gazety, tyle tylko, iż te gazety przedstawiały fakty medialne pasujące pod ich tezę, a nie prawdę którą po dziennikarskim śledztwie znały. W rzeczywistości wiele osób zadzwoniło na policję, a jedna z sąsiadek Kitty Genovese, nie zważając na możliwość spotkania nożownika, udzieliła jej pomocy i ranna zmarła na jej rękach. Późniejsze eksperymenty psychologiczne potwierdziły tak zwany „efekt widza”, ale również, że zawsze duża część ludzi pospieszy z pomocą. I tak było również w naszym przypadku na ulicy Włókniarzy. Od redaktora Dawida nie dowiemy się jak długo Pani leżała na ulicy i ile osób przeszło obojętnie, ponieważ On tego zwyczajnie nie wie. Ale jak zbudować emocjonalne wzmożenie u czytelników, podobnie jak redaktor Rosenthal z New York Timesa już tak. Także drodzy komentatorzy z fecebooka mamNewsa opanujcie emocje, świat nie jest tak bardzo zły, tylko ma za dużo cwanych dziennikarzy i bezmyślnych czytelników.

FeelFree, 24.01.2022 11:29

Osobom, którym zależy na zmienianiu siebie i świata proponuję zapoznać się z pojęciami: rozproszenia odpowiedzialności i konformizm oraz uświadamianiem innych ludzi... @mamNewsa - dobrze, że napisaliście, najpierw trzeba uznać, że coś robimy źle, aby była szansa zacząć coś robić dobrze.

FeelFree, 24.01.2022 11:24

A takie fakty jak w artykule są często przedstawiane w mediach i komentowane zwykle jako objaw znieczulicy społecznej... co nie tłumaczy niestety wystarczająco zjawiska. Pytanie dodatkowe, dlaczego nie występuje reakcja społeczeństwa chociażby na posyłanie naszych dzieci i nauczycieli do szkół mimo naukowo podanych faktów i doświadczeń z przeszłości.

FeelFree, 24.01.2022 11:24

A takie fakty jak w artykule są często przedstawiane w mediach i komentowane zwykle jako objaw znieczulicy społecznej... co nie tłumaczy niestety wystarczająco zjawiska. Pytanie dodatkowe, dlaczego nie występuje reakcja społeczeństwa chociażby na posyłanie naszych dzieci i nauczycieli do szkół mimo naukowo podanych faktów i doświadczeń z przeszłości.

FeelFree, 24.01.2022 11:16

https://www.wiecjestem.us.edu.pl/smierc-na-oczach-38-sasiadow-czyli-jak-efekt-widza-utrudnia-niesienie-pomocy

slawek.n, 24.01.2022 10:54

Świat niestety k**wieje w niesamowitym tempie.