reklama

Jakie skutki uboczne występują po podaniu szczepionki?

Na sygnale, Wiadomości, KORONAWIRUS - wiadomości, 03.04.2021 19:40, PG
Sprawdzamy jakie objawy zgłaszają pacjenci z Małopolski.
Jakie skutki uboczne występują po podaniu szczepionki?

Ministerstwo Zdrowia codziennie raportuje listę tzw. NOP – czyli niepożądanych odczynów poszczepiennych. NOP to Zaburzenie stanu zdrowia, które wystąpiło w okresie czterech tygodni po podaniu szczepionki przeciwko covid-19. Niepożądane objawy w zdecydowanej większości występują w łagodnej postaci.

Od pierwszego dnia szczepień aż do teraz do Państwowej Inspekcji Sanitarnej zgłoszono ponad 5 tys. skutków ubocznych, z czego 4780 miały charakter łagodny - czyli zaczerwienienie oraz krótkotrwała bolesność w miejscu wkłucia.

Na dzień 3 kwietnia, w Polsce wykonano 6,5 mln szczepień. W Małopolsce – pół mln, z czego dwie osoby zmarły, w tym jedna z powiatu wadowickiego (kobieta zmarła kilka dni po szczepieniu).

W Małopolsce około 800 zgłosiło, że po szczepieniu wystąpiły u nich niepokojące objawy.

Jakie to objawy?

Najczęstsze zgłoszone skutki uboczne to zaczerwienienie, krótkotrwała bolesność w miejscu wkłucia.

U pacjentów z Małopolski pojawiły się też takie objawy jak: wysoka gorączka, drgawki, kaszel - mokry z odkrztuszaniem czerwonej krwistej wydzieliny, bóle mięśni i stawów, wymioty, biegunka, ból ręki z promieniowaniem do pleców przez 7 dni,

Zgłaszano też zaburzenia czucia pod postacią mrowienia, kłucia, pieczenia skóry całego ciała, krwiomocz, zakrzepica żył kończyny górnej, której dotyczyło szczepienie, porażenie nerwu twarzowego po lewej stronie, wymioty, ból brzucha, zawroty głowy, duszności, drgawki, utrata świadomości, bezwiedne oddanie moczu i stolca wymioty.

Przypomnijmy, że każda osoba po podaniu szczepionki przeciwko covid-19 pozostaje na obserwacji w punkcie szczepień. Dzięki temu, w przypadku wystąpienia jakiegokolwiek, niepokojącego objawu, potrzebujący mogą otrzymać szybką i profesjonalną pomoc.

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

cath, 03.04.2021 21:01

@ Jeremiasz Znacznie bardziej bezpieczne.Popularne leki p/bólowe są znacznie bardziej niebezpieczne.Jeśli by nie było żadnych odczynów twierdzilbys ze wodę się wstrzykuje?Szczepionka musi wywołać reakcje układu immunologicznego inaczej po prostu by nie działała.

Jeremiasz, 03.04.2021 20:08

'Lekarstwo' wcale nie lepsze od choroby.

Burakz wiejskiej , 03.04.2021 19:57

hahaha kiedyś doświadczenia robiono na małpach , zaraz zaraz nic się nie zmieniło