Audi poszło z dymem

, Na sygnale, Wiadomości, 16.04.2018 12:05, red
Nic nie zostało z samochodu, który zapalił się w trakcie jazdy.
Audi poszło z dymem
Do zdarzenia doszło w niedzielę (15.04) w w Jordanowie. Spod maski jadącego samochodu nagle zaczął wydobywać się dym. Czasu na reakcję nie było zbyt dużo. Ogień szybko się rozprzestrzeniał. Pożar ugasili strażacy z OSP Jordanów i JRG Sucha Beskidzka.

Z auta niewiele zostało. Wstępnie wiadomo, że przyczyną pożaru mogło być zwarcie w instalacji elektrycznej.

Trzeba uważać. Portal automator.pl wymienia najczęstsze przyczyny pożaru samochodów. Są to:

  • Zwarcia przewodów wysokiego napięcia
Najczęściej są to przewody prowadzące od świec. Jeśli kable są uszkodzone, może dojść do zwarcia i zapalenia samochodu podczas pracy silnika.
  • Nieszczelności w układzie paliwowym
To chyba najszybciej nasuwająca się na myśl przyczyna samozapalenia się auta. Nikogo nie zdziwi, że wypływające paliwo z łatwością może zapalić się nawet od iskry powstałej przy uderzeniu kamienia w metalową część auta.
  • Kontaktu nagrzanego katalizatora z paliwem
Katalizator potrafi być rozgrzany do 600°C. Jego kontakt z paliwem, a nawet jego oparami może wywołać pożar samochodu.
  • Wad technicznych układu wspomagania kierownicy
Układ hydrauliczno-elektryczny umieszczony jest za nadkolem. W wyniku działania różnych czynników, głównie soli, elementy układu ulegają korozji. Wystarczy niewielkie uszkodzenie przewodów, aby wzrosło ryzyko samozapłonu.
  • Zaśniedziałych styków bezpieczników
Przerwanie ciągłości obwodu powoduje nagrzewanie się styków bezpieczników i ich topnienie. To częsty wynik zwarcia instalacji, a przez to zapalenia się samochodu.

  • Samodzielnych napraw i przeróbek
Niektórzy uważają, że potrafią we własnym warsztacie przemontować kierownicę w angielskim samochodzie na lewą stronę pojazdu. Nawet źle zamontowane radio może nadwyrężyć instalację, przegrzać ją i spowodować zwarcie, które może okazać się przyczyną samozapłonu samochodu.
  • Nadmiernego ogrzewania auta
Szczególnie zimą, przeciążona instalacja grzewcza może wywołać zwarcie.
  • Wycieku oleju silnikowego
Jeśli podczas jazdy z silnika wypływają oleje, wystarczy jedna iskra, np. na przegrzanym hamulcu, aby samochód stanął w płomieniach.
  • Wad technicznych niektórych modeli samochodów
Opel może zapalić się w wyniku przesuszenia modułu wentylatora chłodnicy w samochodzie postawionym w nagrzanym garażu. W starszych Oplach płoną też często ABS’y oraz, podobnie jak w Skodach i Volkswagenach, elektroniczne wspomaganie. Najbardziej „łatwopalnym” samochodem okazuje się jednak Fisker Karma. Jest wyjątkowo podatny na jakiekolwiek zwarcia i przegrzania, a więc i samospalenia.


foto: OSP Jordanów

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Brak komentarzy