Powietrze w Andrychowie i Makowie Podhalańskim gorsze niż w Krakowie

, MAGAZYN, Wiadomości, 09.11.2017 09:05, red
Przez lata to stolica Małopolski wypadała najgorzej.
Powietrze w Andrychowie i Makowie Podhalańskim gorsze niż w Krakowie
Przez wiele lat to Kraków wypadał najgorzej jeśli chodzi o jakość powietrza w sezonie jesienno- zimowych. Z roku na rok w różnych miejscowościach przybywa jednak urządzeń, które na bieżąco wykonują pomiary jakości powietrza. Ostatnio nowe czujniki zamontowano m.in. w gminie Andrychów.


Sytuacja nie wygląda niestety zbyt dobrze. Dane z czwartkowego (9.11) poranka pokazują, że w gminie Andrychów i Maków Podhalański powietrze jest o wiele gorszej jakości niż w stolicy Małopolski.


Odczyty z czujników można na bieżąco sprawdzać na stronie:https://map.airly.eu/pl/#latitude=49.86110&longitude=19.35447

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

specnarz, 10.11.2017 07:21

forum.muratordom.pl/showthread.php?100061-Ekonomiczne-spalanie-w%C4%99gla-kamiennego

specnarz, 10.11.2017 07:21

czysteogrzewanie.pl/technika/ekonomiczne-spalanie-wegla-spis-tresci/

specnarz, 10.11.2017 07:21

czysteogrzewanie.pl/jak-palic-w-piecu/jak-palic-czysto-weglem/

specnarz, 10.11.2017 07:20

Kurcze, ale ta nowa stronka jest toporna. Nawet "entera" nie widzi. Tragedia.

specnarz, 10.11.2017 07:19

czysteogrzewanie.pl/jak-palic-w-piecu/jak-palic-czysto-weglem/ czysteogrzewanie.pl/technika/ekonomiczne-spalanie-wegla-spis-tresci/ forum.muratordom.pl/showthread.php?100061-Ekonomiczne-spalanie-w%C4%99gla-kamiennego I cytat z ostatniego linku "roszę zasypać całą komorę zasypową węglem, a następnie zapalić go od góry. Teraz praca kotła zmieni się zasadniczo, u góry zasypu pali się niewielka ilość węgla, tlenu wystarcza do takiego spalania. Ważna zmiana polega na tym, że teraz płonący węgiel podgrzewa swoim ciepłem węgiel..... ale leżący POD NIM. Zatem powstające palne gazy MUSZĄ przejść przez strefę ognia gdzie ulegają spaleniu, czyli zostają obrócone w ciepło ( rośnie sprawność ) Strefa ognia będzie się powoli samoczynnie obniżać aż do rusztu wypalając kolejne zasoby lotnych węglowodorów aromatycznych zawartych w paliwie. Kiedy to się skończy, w kotle pozostanie prawie cały zasyp skoksowanego węgla (czysty węgiel + popiół w nim zawarty). Teraz strefa ognia zacznie wędrówkę ku górze, na tej drodze nastąpi łączenie się węgla z tlenem co zapewni kotłowi dalszą wielogodzinną czystą pracę."

specnarz, 10.11.2017 07:07

@Starybrat zgadzam się iż podstawą jest odpowiednie paliwo, ale spalanie bez dymu jest tylko na chemii. Nawet dobry opał można źle spalać, niestety w przekonaniu wielu "doświadczonych" spalaczy dominuje przekonanie że żar trzeba zasypać świeżym opałem - co się wtedy dzieje widać z komina. Ja od kilku lat z powodzeniem palę w 30-letnim piecu od góry w systemie dobowym. Nie twierdzę że jest to sposób idealny ale raz rozpalam, i dymu prawie nie ma co w porównaniu z sąsiadami jest ewenementem. Na pewno UM powinien wydać rozporządzenie dla SM odnośnie kontroli domów w których nie oddają śmieci bo to oznacza że w większości przypadków je spalają. Fajnie było by się przełączyć na gaz ale jak się ma 40-letni dom sporych rozmiarów wzniesiony w technologii gospodarczej nie jest to takie proste. Pozdrawiam.

Kijos, 09.11.2017 20:28

Najlepsi są Ci co sie tak strasznie oburzają na jakość powietrza a palą papierosa za papierosem , hehe.

Kijos, 09.11.2017 20:22

I pomyśleć co musiało być wcześniej? Dobrze że są te czujniki przynajmniej dają jakąś świadomość jakie mamy powietrze, proste rozwiązanie czas nosić maski anty smogowe!

Betty, 09.11.2017 19:41

Niech Straż Miejska razem z jakimś inspektorem z UM od ochrony środowiska przejdą się po mieście to bez problemu metoda nosowa i oczna można wskazać spalaczy syfu. Czy dopiero trzeba czekać na „uprzejmie donoszę”? Uchwała antysmogowa tylko napędziła kasy kompaniom węglowym i producentom kotłów jak widać bo jej rzeczywisty cel jest zasnuty nieprzebytym smogiem. PS tez dom ogrzewam gazem

Starybrat, 09.11.2017 19:31

Gmina Wieprz miała ciekawy, ekologiczny pomysł- czyli dopłaty do gazu, który umarł śmiercią naturalną. Teraz jest forsowany idiotyczny pomysł, czyli wymiana kotłów węglowych na węglowe. Podobnie jak forsowanie tzw. górnego palenia. Do niektórych, widać rzucali na szkołę kamieniami w dalszym ciągu nie dociera, że biały, jasny dym nie oznacza spalania bez spalin.

kalafior, 09.11.2017 16:20

Nic dziwnego skoro spora częśc mieszkańców tej gminy jeszcze zaopatrzyła się w muł i nim palą.Ja bym już dawno skontrolowała domy gdzie śmieci praktycznie się nie wystawia bo lądują w piecach.

robirobi, 09.11.2017 13:47

do : ababa ja też palę gazem , moze jakiś pozew przeciw gminie o zatruwanie i nieprzestrzeganie norm powietrza , moze to zmusi gaminę do działania. Całe szczęście że mam dom kilkaset metrów nad poziomem głównej drogi i na co dzień nie wdycham tego świństwa

Hawranek, 09.11.2017 13:14

Jak widać w Sułkowicach, Rzykach i Targanicach również syf. Typowe - palimy w byle czym i byle czym a potem to wdychamy. Zdrówka życzę!

robirobi, 09.11.2017 12:47

Ciekawe co na to władze gminy z tego co pamiętam to w Krakowie była darmowa komunikacja miejska , może to wpłynie na władze aby ktoś w końcu przyplnował tych kopciuchów na wsi. Czy jest jakaś ustawa która reguluje z czym wiąże się takie przekroczenie wartości pyłów zawieszonych słayszałem o jakiś limitach o ilości dni z przekroczonymi normami ale nie pamiętam dokładnie z czym się to wiąże.

ababa, 09.11.2017 12:29

To może zamiast montowania nowych czujników ktoś na poważnie zajmie się tym problemem. Przeprowadziłem się w okolice Andrychowa i stwierdzam, że świadomość mieszkańców na ten temat jest porażająca. Sami grzejemy gazem i w kosztach rocznych wychodzi to taniej niż zakup węgla + drewna do opału w piecach śmieciowych. Sami nie możemy wyjść z dziećmi na spacer w godzinach dopołudniowych, bo nasi sąsiedzi tak palą w piecach że nie ma czym oddychać. Tu modne jest palenie tzw. "zrębkami" czyli zmielonymi gałęziami różnych drzew liściastych i iglastych, co w efekcie daje taki dym że świata nie widać. I na dodatek twierdzi się że to nie jest szkodliwe. Masakra!!!! Ludzie obudźcie się, jakie płuca będą miały nasze dzieci za kilka lat. Palcie, grzejcie się ale z rozsądkiem (pal od góry w piecu, rano zapal a nie w południe i nie przykładaj co godzinę bo ciepła nie masz a dymi się jak z kopalni).....