reklama

Orszaki Trzech Króli w regionie [HARMONOGRAM]

, MAGAZYN, Wiadomości, 05.01.2020 10:45, PG
Orszaki Trzech Króli przejdą w tym roku pod hasłem „Cuda, cuda ogłaszają”, które jest fragmentem refrenu kolędy „Dzisiaj w Betlejem”.
Orszaki Trzech Króli w regionie [HARMONOGRAM]

Obchodzony 6 stycznia Dzień Objawienia Pańskiego nazywany jest w Polsce Świętem Trzech Króli. Od kilku lat jest to dzień wolny od pracy. W wielu miejscowościach w Polsce odbywają się Orszaki Trzech Króli. Jest to inicjatywa organizowania, na ulicach polskich miast i wsi, barwnych korowodów, któremu towarzyszy wspólne kolędowanie. Zwyczaj ten przybliża symbolikę i znaczenie Święta Objawienia Pańskiego.

Święto Trzech Króli jako jedno z najstarszych świąt w Kościele przybrało formę obywatelską, bo to właśnie rodziny, szkoły, nauczyciele i cała lokalna społeczność jest organizatorem tego wydarzenia. W ub. roku wzięło w nim udział ok. 1,2 mln uczestników w niemal 800 miejscowościach w Polsce i za granicą.

Orszaki Trzech Króli przejdą w tym roku pod hasłem „Cuda, cuda ogłaszają”, które jest fragmentem refrenu kolędy „Dzisiaj w Betlejem”.


Zobaczcie gdzie w regionie można uczestniczyć w takim wydarzeniu.

WADOWICE

W Wadowicach formowanie orszaku rozpocznie się o godz. 10:30 pod Kościołem Karmelitów Bosych. Następnie odbędzie się uroczysty przemarsz ulicami miasta na rynek. Tam o 11.30 Trzej Królowie złożą pokłon i rozpocznie się wspólne kolędowanie.

Orszakowe peleryny, korony oraz śpiewniki będą rozdawane tuż przed rozpoczęciem pochodu, pod Kościołem Karmelitów Bosych oraz pod Bazyliką Ofiarowania NMP. W ten sposób każdy może się przyłączyć do Orszaku Trzech Króli, stając się nie tylko biernym widzem, ale aktywnym uczestnikiem wydarzenia. Tego dnia każdy chce mieć na głowie papierową koronę, która przez lata stała się atrybutem święta.RADOCZAINWAŁD

Obraz może zawierać: tekst


TARGANICE

Orszak Trzech Króli w parafii Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Targanicach organizowany jest przez osoby aktywnie włączające się w codzienne życie parafii. W roku 2020 Orszak przejdzie trasą od skrzyżowania ulicy Beskidzkiej z ulicą Nowa Wieś, do kościoła parafialnego, a następnie radosne wydarzenie będzie kontynuowane w Wiejskim Domu Kultury w Targanicach, gdzie Koło Gospodyń Wiejskich zaprasza na poczęstunek. Rozpoczęcie Orszaku o godz. 13.30 przy wyżej wspomnianym skrzyżowaniu.

RZYKI

W Rzykach Orszak Trzech Króli rozpocznie się po mszy, która będzie odprawiona o godz.: 09:30 w kościele św. Jakuba. Orszak przejdzie przez osiedle za Kościołem i wzdłuż remizy OSP dotrze do głównego wejścia kościoła.

MUCHARZ

W niedzielę (05.01.) Mucharz po raz kolejny (VIII) dołączy do miejscowości organizujących uliczne Jasełka.

14:30 - wymarsz KRÓLEWSKIEGO ORSZAKU spod kościoła Św. Wojciecha w Mucharzu 16:00 - Jasełka „Miedzy nami” (Teatr Młodych im. Rudolfa Warzechy ze Stryszowa) GOKIC w Mucharzu.


STRYSZÓWLANCKORONAKĘTY

W najbliższy poniedziałek, 6 stycznia 2020 r., w Uroczystość Objawienia Pańskiego w parafii NSPJ w Kętach na osiedlu już po raz piąty zorganizowany zostanie Orszak Trzech Króli. Po Mszy św. o godz. 10.00 odbędzie się przemarsz królów, pastuszków i aniołków w kościele, oddanie hołdu Świętej Rodzinie i kolędowanie z Zespołem Pieśni i Tańca „Małe Kęty”.
WITKOWICE

Również ulicami Witkowic w święto Trzech Króli piąty raz przejdzie kolorowy korowód królów, aniołów, pastuszków i diabłów. Uroczystość rozpocznie o godz. 10.00 msza św. w kościele w Witkowicach. Następnie organizatorzy zapraszają wszystkich do wspólnego kolędowania idąc w Orszaku malowniczymi uliczkami wsi, by na koniec złożyć pokłon Świętej Rodzinie, czekającej w szopce zbudowanej na scenie przy remizie OSP w Witkowicach.


SUCHA BESKIDZKABIELSKO-BIAŁAZobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Brak komentarzy