Nerwowo w Zagórniku, tajemnicza kartka na ścianie kaplicy. Co tak poruszyło mieszkańców?

, MAGAZYN, Wiadomości, 22.05.2019 17:45, DK
O co chodzi?
Nerwowo w Zagórniku, tajemnicza kartka na ścianie kaplicy. Co tak poruszyło mieszkańców?


Jak ustaliliśmy, chodzi o sytuację z końcówki 2018 roku, kiedy to dyrekcja Zespołu Szkół Samorządowych w Zagórniku zgłosiła podejrzenie odnośnie Art. 200. § 1.(Kto obcuje płciowo z małoletnim poniżej lat 15 lub dopuszcza się wobec takiej osoby innej czynności seksualnej lub doprowadza ją do poddania się takim czynnościom albo do ich wykonania, podlega karze pozbawienia wolności od lat 2 do 12.) wobec wikarego uczącego w tamtejszej szkole.

Ksiądz - jak informuje nas dyrektor szkoły w Zagórniku - został zawieszony, nie uczy religii. Prokuratura zbadała sprawę, nie znalazła jednak dowodów i umorzyła swoje postępowanie. Teraz, po decyzji prokuratury, dyrektor oczekuje na decyzję Kuratorium Oświaty, w którego mocy jest przywrócenie wikarego do wykonywanych obowiązków.

- Prokuratura nie znalazła winy i umorzyła sprawę. Teraz czekam na decyzję kuratorium, która będzie na dniach, nie mogę sugerować jakie będzie postanowienie kuratorium, ale opierając się na decyzji prokuratury wikary zostanie najprawdopodobniej odwieszony. Wikary wróci do pracy, jeżeli kuratorium postanowi go odwiesić, ja muszę szanować postanowienia instytucji które sprawę badały - mówi nam dyrektor Zespołu Szkół Samorządowych w Zagórniku Tomasz Osowski.

W ostatnich miesiącach to była głośna sprawa w Zagórniku. Mieszkańcy ciągle żyją tym tematem. Do tego stopnia, że w ostatnią niedzielę ludzie idący na poranną mszę św. w kościele Świętych Bartłomieja i Łukasza w Zagórniku, zauważyli kartkę wystawioną w niszy odrestaurowanej kaplicy, na której widniał tekst: “Jezus umarł na krzyżu z drewna nie złota......tylko nie mówcie nikomu. Gdzie się podział nasz wikary??? Co jeszcze ukrywa kościół???

xxx

Ze statystyk wynika, że w Kurii Bielsko-Żywieckiej, od początku jej istnienia zgłoszono 9 przypadków molestowania nieletnich przez księży. 5 spraw zostało zakończonych wyrokiem kościelnym. Obecnie trzy sprawy rozpatruje Kongregacja Nauki Wiary. Jedna sprawa została zbadana przez prokuraturę.

W przypadku Zagórnika nie ma dowodów, że miał miejsce czyn karalny.

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

ChojnaZmiana , 24.05.2019 08:12

Będę głosował na Koalicję Europejską bo mam nadzieje że do kraju znowu powróci taki dobrobyt jaki był przez 8 lat ich wspaniałych rządów. Mam nadzieje że po wyborach skończy się to rozdawnictwo w postaci 500+, wyprawek+ itd. a zasłużeni dla kraju funkcjonariusze odzyskają swoje emerytury.

ChojnaZmiana , 24.05.2019 08:05

Będę głosował na Koalicję Europejską bo mam nadzieje że zamiast przekazywać pieniądze na kościoły przekażą je na stowarzyszenia LGBT.

wolfgang, 23.05.2019 22:19

Znaleziono w sieci : "Nie ma w Polsce kościoła Jezusa Chrystusa. Dla ePiSkopatu, nie do przyjęcia jest ten Żyd Jezus, który kazał rozdać apostołom majątki biednym ..który kazał nauczać religii za darmo (cyt "darmo dostaliście - darmo dawajcie").  To oczywista oczywistość nie wpisuje się w działanie zgrzybiałych PiSkupów. Ostatecznie mamy swoją piSSmatkębioską Martę "stosunkowo cnotliwą" Też powiła dziecię nawiedziona duchem i jej pierwszy mąż, jak święty Józef, utrzymywał i wychowywał za swoje pieniądze dzieciątko pissboskie, którego nie był ojcem. To nasza pisświęta rodzina! Nasza pisswolska.. nasza kaczystowska! "

wolfgang, 23.05.2019 20:46

Kościół Powinien być oddzielony od państwa, nie wolno mu zajmować się kształceniem młodzieży. "Naród powinien być panem własnego losu i jego prawa powinny być nadrzędne wobec kościoła. Żadna religia nie może im przeczyć, odwołując się do prawa boskiego, przeciwnie, każda religia powinna być posłuszna prawom ustanowionym przez naród.”  Memoriał Tadeusza Kościuszki 1815 r.

wolfgang, 23.05.2019 20:44

Kościół Powinien być oddzielony od państwa, nie wolno mu zajmować się kształceniem młodzieży. " "Naród powinien być panem własnego losu i jego prawa powinny być nadrzędne wobec kościoła. Żadna religia nie może im przeczyć, odwołując się do prawa boskiego, przeciwnie, każda religia powinna być posłuszna prawom ustanowionym przez naród.”  Memoriał Tadeusza Kościuszki 1815 r.

",,**,,", 23.05.2019 18:05

Coś gorąco się robi w kościele,tu ksiądz pedofil,tu ksiądz pedał,a co dopiero jak wprowadza kasy fiskalne i ujawnią milionowe dochody,majątki swoje. Wille,samochody,i miliardy w bankach.

kriisu78, 23.05.2019 08:11

I tyle w temacie... https://oko.press/to-nie-homoseksualizm-jest-winny-pedofilii-w-kosciele/ https://oko.press/ks-prof-kobylinski-jan-pawel-ii-wiedzial-o-pedofilii-maciela-degollado-to-o-tym-mowil-franciszek/

Zakolog, 22.05.2019 18:58

@kaczor Przepraszać można tylko za swoje grzechy, w przypadku Biskupów, jest to grzech ukrywania prawdy i jej przeinaczania. Przy okazji należy się zgodzić z profesorem Legutko, że wśród kleru nie ma ponad statystycznego odsetka pedofilii, tylko jest pederastia, a dokładnie rzecz ujmując prostytucja nieletnich, którą księża w jakimś stopniu kreują. Czyli wniosek jest prosty, ograniczyć Batmanom kasę, to nie będą mieć na głupoty.

kaczor, 22.05.2019 18:46

raz jeszcze zanim tacy jak xpek nazywany przez niektórych "tomkiem" zrobią z koszmarnego tematu arenę swojej prywatnej wojny. ogólna uwaga.1 ) każdy kto krzywdzi dziecko powinien na długo trafiać do więzienia. 2) Każde fałszywe pomówienie powinno być karane. Inaczej nikt nie może czuć się pewny. Ani ksiądz ani nauczyciel ani opiekun na kolonii ani rodzic. Choćby nie wiem jak niewinni byli.

kaczor, 22.05.2019 18:43

"madzia" ma rację. biskupi przepraszają za winę swojego środowiska. oczywiście konkretni ludzie powinni ponieść karę. Tak samo powinny postąpić inne środowiska i tam tak samo konkretni ludzie powinni ponieść karę. Ale statystki ONZ pokazują że najczęściej do pedofilii dochodzi w rodzinach. Trzeba o tym pamiętać.

madzia, 22.05.2019 18:33

Są wyroki i nawet autorzy filmu nie twierdzą co innego. Biskupi przepraszają za winę. Ciekawe kiedy przeproszą inne środowiska, np celebrytów którzy też mają wiele na sumieniu i jeszcze inne z których wywodzili się np gwałciciele pokazani w filmie pana Latowskiego o dworcu centralnym. A dziennikarz mówił i pokazał inne wypływowe środowiska i tuszowanie spraw w jakie zamieszani np. politycy, prawnicy, artyści.

xpek, 22.05.2019 18:18

kaczor to za co przepraszają biskupi -za pomówienia? skoro spraw karnych w sprawach podofilii w kosciele nie ma prawie wcale.wiadomo dlaczego

JerzyO, 22.05.2019 18:02

Ujadania SBecji na Kościół cd. A tym czasem zło czai się gdzie ...oglądnięcie film pt. "Pedofile ".

kaczor, 22.05.2019 17:56

ogólna uwaga.1 ) każdy kto krzywdzi dziecko powinien na długo trafiać do więzienia. Na to ni ma wytłumaczenia. 2) Każde fałszywe pomówienie powinno być karane. Inaczej nikt nie może czuć się pewny. Ani ksiądz ani nauczyciel ani opiekun na kolonii ani rodzic - np. chyba każdy wie że dożyliśmy czasów kiedy przy okazji rozwodów nagle niektórzy nawet takie rzeczy wyciągają i ni stąd nic zowąd oskarżają

Zakolog, 22.05.2019 17:45

Ciekawie napisany artykuł – Kuratorium Oświaty, to się może zawiesić, co najwyżej na klamce u Biskupa. Dyrekcja szkoły dokonała w zawiadomieniu o przestępstwie kwalifikacji czynu, czyli znany jej opis zdarzenia, do takiej kwalifikacji ją upoważnił. Prokuratura nie jest od orzekania o winie, lub jej szukania, tylko od zbadania znamion przestępstwa. Z treści artykułu wynika jeszcze, iż prokurator nie wystąpił do sądu o przesłuchanie małoletniego, tylko razem z dyrektorem szkoły ustalili, że dyrektor błędnie zakwalifikował przestępstwo. Czyli jednak Biskup sprawą się zainteresował.

krl13, 22.05.2019 17:43

Wyroki kościelne to kpina, w każdym takim przypadku powinien być wjazd organów ścigania i sąd. A co do kartki to sama prawda i jak zwykle pewnie, kto chodzi na msze, to usłyszy na kazaniu, że "atak na biedny kościół".

xpek, 22.05.2019 17:05

podobno jakiś list będzie czytany w niedzielę w kościołach z przeproszeniem biskupów za pedofilię w kościele .Czyżby czuli że grunt sypie im się pod nogami , boją się że papież Franciszek ich wszystkich powywala i rozwali tą klikę????