reklama

Miejskie fontanny tylko do podziwiania. Nie należy się w nich pluskać, ani tym bardziej pić wody!

MAGAZYN, Wiadomości, 04.07.2023 15:15, eł

To niebezpieczne dla naszego zdrowia.

Miejskie fontanny tylko do podziwiania. Nie należy się w nich pluskać, ani tym bardziej pić wody!

Gdy temperatura zaczyna zbliżać się do 30°C, rozpaczliwie szukamy każdej możliwości ochłody. W takiej sytuacji wielu z nas pobłażliwie patrzy na dzieci wbiegające do miejskiej fontanny, żeby poczuć na skórze chłód tryskającej z niej wody. Ba, niejeden z nas ma ochotę pójść w ich ślad, a czasem nawet rzeczywiście to robi. Lepiej jednak powstrzymać przed tym zarówno siebie, jak i swoje pociechy.

Woda w miejskich fontannach, takich jak te w Andrychowie, Wadowicach, Kętach czy Suchej Beskidzkiej, płynie w obiegu zamkniętym. Dlatego mogą w niej znajdować się różne bakterie, między innymi gronkowce, pałeczki salmonelli i legionelli, a także grzyby oraz wirusy. Główny Inspektorat Sanitarny i Ministerstwo Zdrowia przestrzegają przed kąpielą w nich, a tym bardziej piciem tryskającej z nich wody.

Korzystasz z wody w miejskiej fontannie? Może to grozić ostrym zatruciem pokarmowym, zapaleniem spojówek, schorzeniami dróg oddechowych, stanem zapalnym dróg moczowych i pęcherza, reakcjami alergicznymi, grzybicą i innymi chorobami skóry” - informują te instytucje.

Wprawdzie fontanny często wyposażone są w systemy dezynfekcji, jak to jest na przykład w Andrychowie, ale mimo wszystko na schładzanie się wodą lepiej poczekać, aż w miastach ruszą kurtyny wodne.


Foto: Edyta Łepkowska

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Burakz wiejskiej , 04.07.2023 18:27

to co z tej fontanny wypływa ścieki czy kwas jakiś ? z tego co pamiętam to kosztowało to około miliona , gospodarny z ciebie człowiek żaku

Koniczynka, 04.07.2023 14:24

Fontanne z Mickiewicza zlikwidować. Dać ją Pietrasowi po obniżonej wartości do ogródka na Żwirki i Wigury. To samo tą przed gminą. Zupełnie niepotrzebna i zbyteczną.