reklama
reklama

Histeroskopia - kiedy wykonać takie badanie?

MAGAZYN, Wiadomości, 30.01.2020 11:17, Materiał Partnera
Histeroskopia to badanie endoskopowe wykonywane w celu oceny wnętrza macicy. Histeroskop jest urządzeniem optycznym, wziernikiem w kształcie cienkiej rurki, zakończonym kamerą i źródłem światła. Z jego pomocą można nie tylko dokonać oględzin narządów rodnych, lecz także w razie konieczności przeprowadzić ich leczenie chirurgiczne. Bowiem oprócz histeroskopii diagnostycznej istnieje również histeroskopia operacyjna, która umożliwia wycięcie zmian chorobowych oraz pobranie wycinka śluzówki do badania histopatologicznego.
Histeroskopia - kiedy wykonać takie badanie?

Histeroskopia z biopsją endometrium

Histeroskopia umożliwia rozpoznanie i leczenie wielu schorzeń typowo kobiecych. Wśród nich ważne miejsce zajmuje endometrioza - jedna z najpowszechniej występujących chorób macicy. Histeroskopia umożliwia zlokalizowanie i dokładną ocenę ognisk endometrium, a przy tym również leczenie chirurgiczne zmian chorobowych, czyli wycięcie polipów, zrostów, mięśniaków. Histeroskop jest narzędziem pozwalającym jednocześnie usunąć patologiczne zmiany w endometrium i pobrać fragment błony śluzowej macicy w celu wykonania biopsji. Biopsji, czyli badania histopatologicznego wykonywanego pod mikroskopem. Taki rodzaj histeroskopii wykonuje się albo, jak już wspomniano, poprzez pobranie jedynie wycinka śluzówki, albo poprzez wyłyżeczkowanie jamy macicy. I chociaż pierwszy sposób jest metodą z pewnością mniej inwazyjną, nie daje tak precyzyjnych wyników jak biopsja przez wyłyżeczkowanie, która poddaje ocenie całą zawartość wnętrza narządu. To bardzo precyzyjna metoda, stanowiąca dziś ,,złoty standard” w wykrywaniu patologii błony śluzowej macicy. Histeroskopia diagnostyczna jest niezwykle przydatnym badaniem pozwalającym dość szybko wykryć raka endometrium, dane szacunkowe na ten temat zarysowują się na poziomie ponad 70%.

Histeroskopia do in vitro

Histeroskopia, obok laparoskopii, jest jedną z najskuteczniejszych metod diagnostycznych stosowaną przy niepłodności. Bardzo często wykorzystuje się u pacjentek, które mają problem z zajściem w ciąże lub jej donoszeniem (dotyczy to także zapłodnień in vitro). Ponadto histeroskopia jest przydatna przy ustaleniu przyczyny poronień. Pobrane drogą wziernikową tkanki płodowe są poddawane badaniu cytogenetycznemu, jakie pomaga wskazać główny powód obumarcia ciąży. Histeroskopia diagnostyczna bardzo często też poprzedza zabieg IVF. Zanim zabieg zapłodnienia pozaustrojowego zostanie wykonany, ocenia się kształt i kondycję jamy macicy, co w dużym stopniu rzutuje na powodzenie metody in vitro.

Przydatność histeroskopii przy niepłodności wynika z tego, że wziernikowanie umożliwia przeprowadzenie dokładnej kontroli narządów rodnych - ocenę endometrium, sprawdzenie kanału jamy macicy i drożności jajowodów, wykrycie ewentualnych wad anatomicznych czy zmian chorobowych. Obrazowanie wnętrza macicy pozwala szybko wykryć wszelkie nieprawidłowości i szybko podjąć ich leczenie, a tym samym rozwiązać problem niepłodności.

Histeroskopia diagnostyczna jest badaniem małoinwazyjnym i bardzo bezpiecznym. Stanowi nieocenioną pomoc w rozpoznawaniu różnego pochodzenia schorzeń ginekologicznych. To dobre narzędzie diagnostyczne, wysoce efektywne, pozwalające w krótkim czasie i ze znikomym ryzykiem powikłań metodologicznych postawić trafne rozpoznanie.

Wskazania do wykonania histeroskopii diagnostycznej:

 • niepłodność (trudność z zajściem w ciążę);
 • nawracające poronienia samoistne;
 • przygotowanie do IVF;
 • wady anatomiczne narządów rodnych;
 • zaburzenia miesiączkowania;
 • nieprawidłowe upławy;
 • krwawienia o nieznanych przyczynach;
 • rozrośnięte ogniska endometrium;
 • podejrzenie przerwania ciągłości ścian macicy;
 • zmiany chorobowe - polipy, mięśniaki, zrosty, przegrody, zrosty wewnątrzmaciczne;
 • poszukiwanie wkładki wewnątrzmacicznej;
 • ryzyko chorób nowotworowych.

reklama
News will be here

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Brak komentarzy