reklama
reklama

Chleb dla potrzebujących – ciekawa akcja fundacji z Kęt

MAGAZYN, Wiadomości, 22.01.2024 12:20, eł
To coś takiego, jak "zawieszona kawa", ale w tym przypadku z pieczywem w roli głównej.
Chleb dla potrzebujących – ciekawa akcja fundacji z Kęt

Fundacja Gotowi do Działania, która od 2020 roku działa w Kętach, powstała głównie po to, by propagować szeroko pojętą kulturę oraz wspomagać rozwój edukacji, ale realizuje też projekty charytatywne. Najnowszy pomysł działających w niej wolontariuszy to akcja Chlebobranie, dzięki której potrzebujący będą dostawać w piekarniach pieczywo za darmo. Jak to ma działać?

Słyszeliście o akcji „Zawieszona kawa”, wprowadzonej przez niektóre kawiarnie w dużych miastach? Polega ona na tym, że klient, oprócz kawy dla siebie, może kupić też drugą, dla osoby, której na nią nie stać. Odbierze ją ten, kto przyjdzie do lokalu i zapyta o „zawieszoną kawę”. Są miejsca, w których taka inicjatywa obejmuje nie tylko napoje. Można tam ufundować dla potrzebujących również kanapkę czy zupę.

Działająca w Kętach fundacja Gotowi do Działania chce wprowadzić zmodyfikowaną wersję tej akcji, tak aby osoby, którym brakuje pieniędzy na jedzenie, mogły dostać w piekarniach darmowy chleb. Wszak jest to jeden z podstawowych artykułów, znacznie bardziej potrzebnych ludziom niż kawa (choć być może niektórzy amatorzy tego aromatycznego napoju nie zgodzą się z tym stwierdzeniem).

Ma to działać w ten sposób, że klient piekarni, jeśli zechce, będzie mógł zapłacić za dodatkowy chleb, którego ze sobą nie zabierze. Wówczas sprzedawca umieści na przygotowanej przez fundację tablicy specjalny talon na pieczywo. Osoba w potrzebie będzie go mogła zdjąć i wymienić na bochenek o chrupiącej skórce. Fundacja chce do tej akcji zaangażować dziesięć punktów sprzedaży pieczywa.

- Nie będziemy weryfikować, kto sięgnie po talony, ani nachalnie namawiać do ich fundowania. Wierzymy w ludzką uczciwość i w to, że dobro powraca. Jak głosi pismo - łamanie chleba jest znakiem budowania wspólnoty, wystarczy go dla wszystkich – zapewniają wolontariusze.

Aby jednak inicjatywa mogła ruszyć, fundacja potrzebuje środków na jej rozkręcenie, a konkretnie kwoty 2000 zł. - Oszacowaliśmy, że 200 zł to koszt "uzbrojenia" każdego z dziesięciu punktów sprzedaży w akcesoria potrzebne do rozpoczęcia w nim akcji. Tabliczka będzie estetyczna i wytrzymała, talony dobrej jakości i z optymistyczną nadwyżką (odważnie liczymy na to, że pozytywne efekty akcji przerosną nasze oczekiwania). Jesteśmy już po wstępnych rozmowach z kilkoma lokalnymi piekarniami, które wyraziły aprobatę dla naszej inicjatywy – informują wolontariusze z fundacji.

Kto chce im pomóc w uruchomieniu akcji Chlebobranie, może to zrobić tutaj.


Foto: Pixabay

reklama
News will be here

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Brak komentarzy