reklama

W Oświęcimiu powstanie pierwsza w Polsce elektrownia jądrowa

, Gospodarka, Wiadomości, 22.10.2019 06:30, red
Porozumienie w sprawie realizacji inwestycji już zostało podpisane.
W Oświęcimiu powstanie pierwsza w Polsce elektrownia jądrowa

Amerykańsko-japońskie konsorcjum GE Hitachi Nuclear Energy podpisało porozumienie z grupą Synthos z Oświęcimia dotyczące budowy w ciągu najbliższych 10 lat reaktora jądrowego wodno-wrzącego o mocy 300 MW. Szacowany koszt inwestycji - 1 mld dolarów.

Według „Rzeczpospolitej” możliwą lokalizacją dla pierwszego polskiego minireaktora mógłby być obszar oświęcimskiego Synthosu, jednego z największych zakładów chemicznych w Polsce i w Europie. Zakład jest kontrolowany przez przez najbogatszego Polaka - Michała Sołowowa.

Synthos ma już na terenie zakładów chemicznych w Oświęcimiu elektrociepłownię opartą o węgiel, ale chce dywersyfikować źródła energii.

Planowana przez Sythhos budowa dotyczy reaktora małego - o mocy 300 MW. Będzie to pierwsza w Polsce taka elektrownia. Tego typu małe, modułowe obiekty w dużej mierze przywożone są w częściach od producenta i montowane na miejscu.

Zgodnie z planami Ministerstwa Energii do 2040 r. powinna powstać elektrownia bądź elektrownie jądrowe o mocy od 6 do 9 GW, czyli znacznie większe niż ta planowana w Oświęcimiu. Lokalizacje nie są jeszcze wybrane, choć kilka już wskazywano. Często pojawiają się protesty okolicznych mieszkańców. W latach 80-tych minionego wieku budowę elektrowni atomowej podjęto w Żarnowcu, ale inwestycji nigdy nie zakończono.

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Przegryw, 22.10.2019 19:21

Polacy jak zwykle narzekają bo to ich domena, olaboga będzie czarnobyl w Oświęcimiu...

oshin22, 22.10.2019 06:24

Już widzę te protesty! W Nowej Wsi zaś krowy przestaną dawać mleko jak tylko wbiją pierwszą łopatę... ;-)