Osuwiska nad Jeziorem Mucharskim zabezpieczone. Wody Polskie zakończyły prace

, Gospodarka, Wiadomości, 27.02.2020 18:20, PG / DK
Ochroni to drogi, mosty i domy a także zapewni większą pojemność zbiornika przed ewentualną powodzią.
Osuwiska nad Jeziorem Mucharskim zabezpieczone. Wody Polskie zakończyły prace

Zakończyły się trwające od czerwca 2019 prace na osuwiskach nad Jeziorem Mucharskim w Świnnej Porębie i Ostałowej.

Jak twierdzą Wody Polskie prace były konieczne, bo prowadzono je w celu zapewnienia bezpieczeństwa mieszkańców. W ramach prac na osuwisku Ostałowa Zagórska i Ostałowa Dąbrowska wykonano palisadę o długości około 490 m, składającą się z pali wchodzących w grunt na głębokość od 8,5 do 16,5 m każdy.

U podnóża palisady wykonano profilowanie nasypów o wysokości od 3-10 m, które obłożone zostały narzutem kamiennym, na wykonanie którego zużyto 16 630,40 m3 bloków kamiennych. W ramach zabezpieczenia osuwiska 1/21 Świnna Poręba wykonano palisady o łącznej długości około 430 m składającą się z pali o długości od 9 do 21 m.

- Wykonanie zabezpieczeń ustabilizuje grunty na stokach i pozwoli na ochronę dróg, mostów, zabudowań oraz infrastruktury technicznej zlokalizowanej wokół Jeziora Mucharskiego. Dodatkowo, stabilizacja osuwisk wpłynie na zachowanie pojemności retencyjnej zbiornika, chroniącego okoliczne miejscowości i Kraków przed powodzią. Osuwiska w Świnnej Porębie i Ostałowej zagrażały stabilności gruntów na terenie stanowiącym brzeg zbiornika Mucharskiego i zostały zarejestrowane przez Państwowy Instytut Geologiczny jako czynne osuwiska wymagające zabezpieczenia.- informują Wody Polskie.

Mieszkańcy regionu mają jednak nadzieję, że to nie ostatnie prace wykonywane nad Jeziorem Mucharskim - Przed Wodami Polskimi jeszcze dużo pracy. Teraz priorytetem jest oczyszczenie dna zbiornika z niewyciętych drzew, odpadów wielkogabarytowych itd.
foto: Wody Polskie

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Brak komentarzy