Od nowego roku podatki też w górę

, Gospodarka, Wiadomości, 16.11.2019 17:00, red
Burmistrz ma już propozycję podwyżek, decyzja należy do radnych.
Od nowego roku podatki też w górę

O proponowanej podwyżce opłaty śmieciowej w gminie Andrychów z 15 zł na 20 zł pisaliśmy w piątek


To nie wszystko. W górę mają pójść także podatki lokalne. Burmistrz Tomasz Żak proponuje, aby w 2020 roku stawki podatkowe poszły w górę średnio o 5%. Podkreśla, że stawki podatków od nieruchomości mieszkalnych i gruntów w gminie Andrychów nie były podnoszone od 9 lat, mimo wzrostu cen w tym okresie.

Najpopularniejszy podatek od mieszkań ma wynosić 57 gr za 1 m2 (obecnie jest to 54 gr), a właściciele firm zapłacą od nieruchomości wykorzystywanych na działalność gospodarczą 20,55 zł na każdy 1 m2 powierzchni użytkowej (obecnie 19,57 zł).

To propozycja ujęta w projekcie uchwały. Decyzja o podwyżce należy do radnych.

To bynajmniej nie koniec podwyżek. Pozostałe to już "prezent" rządu. W górę ma m.in. pójść składki zusowskie, akcyza na papierosy i alkohol. Na razie nie wiadomo co z cenami energii elektrycznej i gazu.

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Zakolog, 17.11.2019 11:59

O Tomku można powiedzieć wiele dobrego i jeszcze więcej złego, ale również należy powiedzieć, iż w przypadku podwyżki opłaty śmieciowej, nie ma w Jego działaniu żadnej winy. Te podwyżki to jest tylko i wyłącznie chamska gra rządu i większości sejmowej. A teraz argumentacja: rządzący zlikwidowali opodatkowanie osób poniżej 26 roku życia oraz zmniejszyli opodatkowanie dla pozostałej pracującej reszty, czyli dobrowolnie uszczuplili budżet państwa, ale równocześnie bardzo wysoko podwyższyli podatki dla operatorów śmieciowych, jak się pewnie domyślamy, zwiększyli w ten sposób wpływy do budżetu. Gdybyśmy przeprowadzili proste rachunki i przemnożyli z jednej strony szacunkową liczę pracowników poniżej 26 roku życia przez średnią kwotę płaconych przez nich podatków (około 100 zł/mies) i dodali do tego ubytek z obniżenia podatków dla pozostałych, to jakimś dziwnym trafem wynik tej operacji będzie zbliżony do kwoty jaka wpłynie do budżetu wskutek pomnożenia ilości odpadów w Polsce przez wzrost ich opodatkowania (250zł/tonę). Ale to nie koniec cynizmu rządzącego PiS, jest jeszcze coś. Duża część dochodów każdej Gminy pochodzi z opodatkowania dochodów osobistych ich mieszkańców, czyli rząd zabrał samorządom część ich dochodów i jednocześnie zmusił te samorządy do płacenia zwiększonego podatku od śmieci. W tej sytuacji burmistrz Żak nie ma innego wyjścia jak podnieść podatki lokalne. Oczywiście również powinien wprowadzić oszczędności w urzędzie np. w pensjach swoich zastępców i kierowników wydziałów, ale podwyżki podatków lokalnych są koniecznością.

",,**,,", 17.11.2019 09:54

Podwyzka cen smieci to gruuuuuuuba przesada!!!!!!!!!!!!!!!! Moze tak mieszkancy w liczbie 200-300osób ruszą pod urząd i powiedzą grzecznie, wykrzycza co o tym myślą!!!!!!!!!! A tego co planiwal ścieżki rowerowe na Lenartowicza to powinni powiesic!!!!!!!!! [email protected] czemu piszesz,ze Ci rowerzysci co jeżdżą nadal po drodze to idioci??? Przyklad jadąc od stacji az do bloku 44 jazda rowerem po drodze zajmuje dwie minuty, jazda ścieżką rowerową zajmuje 6-8minut. Komentarz zbyteczny co sto metrow ścieżka raz po lewej raz po prawej stronie, gdzie jest ten projektant inwestycji?????

Wasaki3, 16.11.2019 23:22

Wójtem jest Żak i to za nie go są głupie inwestycje i dziura w budżecie. Basen na środku osiedla na bagnie to jego pomysł. Ścież rowerowa prze pół lenartowicza też nie do końca uda i potrzebna. Bo raz że mało rowerzystów na tych 300m a dwa że i tak idioci jeżdżą po ulicy. A to przejście dla pieszych na końcu lenartowicza koło kotłowni to już taka wisienka na torcie pokazująca jak MONDRZE Żak rządzi i planuje.

juzzepe, 16.11.2019 21:31

Ludzie i o tym wam pisze i mówię że nasza gmina Andrychów musi czymś dziurę budżetowa załatać BASEN KOMUNIKACJI miejską jeszcze planowana ARENA SPORTOWA , A czy pamiętacie Aneta W... ktoś musiał zapłacić za jej błędy w domu kultury i jeszcze płacą za uznanie przez sąd dla pracownikom którzy oddali PRACOWNICY do sodu za błędy PANI W . Tu nie chodzi o PO czy PiS ale żeby dobrze rządziły naszymi pieniądzorami PODATNIKA nie łatali dziury po innych np . PANI W. NIE NASZYM KOSZTEM NIE NASZYM KOSZTEM NIE NASZYM KOSZTEM NIE NASZYM KOSZTEM NIE NASZYM KOSZTEM NIE NASZYM KOSZTEM NIE NASZYM KOSZTEM NIE NASZYM KOSZTEM NIE NASZYM KOSZTEM NIE NASZYM KOSZTEM NIE NASZYM KOSZTEM NIE NASZYM KOSZTEM NIECH KAŻDY PŁACI ZA SWOJE BŁĘDY NIE Z NASZEJ KIESZENI JA JAK COŚ ZEBSUJE W PRACY MUSZĘ ZAPŁACIĆ ZA TO LUDZIE PROSZĘ OBUDŹCIE SIĘ !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

DobraZmiana , 16.11.2019 20:30

Barte ale jestes baran wzrasta zus co roku ale jak bys mial pojecie o prowadzeniu dzialalnosci to nie wzrastal az tak duzo co do wartoaci procentowej. Po drugie jak bys mial pojecie troche o ekonomi to temu pisiory podnosza az tak pensje minimalna zeby bylo wiecej kasy w budzecie a nie u obywateli akcyza nigdy nie wzrosla o 10% za milera zostala obnizona wiec nie pierdolllllll glupot i zmien kanal tvp. Zobaczymy po nowym roku co pisiorki ci zgotuja. Tu nic niea do tego basen czy strefa barany nie widzicie ze gospodarka zwalnia ze pisiory ujebaly kase samorzadom przerzucili duzo obciazen na samorzady i ciezko zlepic budzet gminom wiec nie pierdolllllll ok.

yorg, 16.11.2019 20:29

a mi się basen podoba korzystam i jestem zadowolony to do marcin1970. Do marcin1970 podwyżki są w każdej firmie jak nie ma u Ciebie zmień pracę i tyle....., Do martinez sprawdź ile tona na wysypisku zdrożała prawie o 100% nie narzekaj segreguj i tyle popatrz w blokowiskach jeden kosz niebieski na papier jeden żółty na plastik a 4 do 5 na zmieszane więdz nie dziw sie że ceny rosną ludzie wywalaja gdzie popadnie kara jest cena może zrozumieja a nie walić na władzę. Ostatni Gośc przy mnie wywalił całe zapakowanie lodówki do zmieszanych i co karton styropian itp zwracając mu uwagę powiedział mi odpierdol się

martinez, 16.11.2019 18:12

co do tych podwyżek najważniejsze żeby Żak, jego wice Wojtek Polak i ten drugi oraz reszta tzw "dworu" byli zadowoleni. Plus radni od Żaka oraz ci o jakich niezależni dziennikarze pisali że zdradzili czyli Magiera i Rzadek.

martinez, 16.11.2019 18:09

co do podwyżki cen śmieci - mi wydaje się że najważniejsze żeby Żak i empol byli zadowoleni -dlatego może być i 20 złotych i 25.

marcin1970, 16.11.2019 17:55

ale są o dobre wiadomosci. ponoć szykowane są podwyżki w urzędzie. Jest kasa dla Żaka, jego wice, etc. Zapowiadają się sowite nagrody. No i jest na propagandę. Dobrych wiadomości nie brakuje.

marcin1970, 16.11.2019 17:53

ktoś już pisał. Jak cena basenu krytego poszybowała z ok. 10 mln do prawie 30 mln andrychowianie od razu pisali że cena nam fala podwyżek w wykonaniu ekipy Zaka. tylko tych już nijak nie da się na rząd zwalić żeby nie ośmieszyć się.

budyn77, 16.11.2019 17:51

Niedobrze... A to dopiero początek całej fali podwyżek. Wybraliście ludzie wójta Zaka to macie.