reklama

Nowe autobusy MZK

Gospodarka, Wiadomości, 04.03.2016 11:30, (red)
Spółka MZK Kęty, której autobusy obsługują linie w gminach Kęty, Andrychów oraz Porąbka kupiła dwa nowe autobusy.
Nowe autobusy MZK

- Krok we właściwym kierunku. Nowoczesne, wygodne, dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych... Uczciwy kompromis między ceną, a jakością, między oczekiwaniami a realnym możliwościami – komentuje burmistrz Kęt Krzysztof Klęczar.

 

Właścicielami spółki MZK są gminy Kęty, Andrychów oraz Porąbka. Andrychów chce się wycofać ze spółki. W listopadzie ub. roku andrychowska Rada Miejska niejednogłośnie podjęła decyzję w sprawie podjęcia działań zmierzających do wystąpienia ze spółki MZK.

 

W uzasadnieniu uchwały władze Andrychowa podały, że gmina co roku dopłaca do spółki coraz więcej pieniędzy (w 2014 r. było to aż 1,2 mln zł). Pomimo coraz większych corocznych dopłat MZK nie przynosi przychodów pozwalających na utrzymanie się na rynku i konkurowanie z przewoźnikami prywatnymi.

 

Sprawa wystąpienia Andrychowa jest w toku. Na razie autobusy MZK kursują w gminie Andrychów. Zresztą, nawet w razie wystąpienia Andrychowa ze spółki MZK, gmina Andrychów nadal ma zamawiać w MZK obsługę niektórych linii (i będzie ponosiła koszty z tym związane), ale jednocześnie gmina nie będzie już musiała pokrywać strat spółki czy wykładać pieniędzy na zakup autobusów. Tak przynajniej twierdzą w andrychowskim magistracie.

 

foto: facebook

 

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

repart, 09.03.2016 14:21

Czy reporter z kamerą i mikrofonem może wreszcie pokazać jak te nowe autobusy są przystosowane dla dzieci w wózkach i inwalidów ma wózkach? Czy mamnewsa zrobi choć raz ukłon w kierunku osób schorowanych i bezradnych?

kalafior, 06.03.2016 09:54

Wszystkie te busy powinny zostac zlikwidowane i tylko powinny jezdzic autobusy.Jest 2016 r a komunikacja miejska gorsza niż za PRL,nikt nie chce tymi małymi ,dusznymi złomami jezdzic.

igor11, 06.03.2016 09:11

repart - zapytaj osobiście doktorka albo tomkax - chodzące pokłady wiedzy....znają się na wszystkim a nawet więcej

walet, 06.03.2016 08:21

@dr_house Taniej znaczy gorzej ?, a niby dlaczego, gdy się jest monopolistą dotowanym przez podatników. Jak już pisałem wcześniej jakość obsługi poza gabarytami nie różni się między busami i MZK. Takie same starocie, bez ogrzewania- klimatyzacji, zniszczone, nierzadko brudne wewnątrz i na zewnątrz więc o jakim standardzie piszesz. Czasem w wielkim autobusie jedzie kilka osób, dodatkowo pieniądze z reklam którymi są owe autobusy oklejone w całości.

repart, 06.03.2016 07:14

Z FB o MZK: Wszystkie pojazdy 38 Udział autobusów niskopodłogowych we flocie 5%

repart, 06.03.2016 06:57

Czy to już tradycja że kiedy stawiam tu jakieś pytanie pod artykułem nie dostaję odpowiedzi? Wobec tego ubolewam. Redaktor portalu widział zapewne stronę na FB z wykazem autobusów MZK Kęty, nie jest aktualizowana na liście posiadanych przez firmę marek autobusów same starocie!; Czy nowe autobusy tak jak na szczęście część starych są przystosowane do wjazdu wózkami do wnętrza pojazdu czy też nie? A do MZK - jeśli tzw. autobusy z tylnym pomostem pod wózki są na określonych liniach stale to może warto zaznaczyć je w rozkładach oraz przednich szybach znaczkiem 'i" lub "w"? Zainteresowanym podam że w soboty na pewno aktualnie dojedziecie na spacer z inwalidą czy dzieckiem w wózku autobusami MZK z centrum zadymionego Andrychowa na takim tylnym pomoście na trasach i w godzinach : Andrychów Osiedle - Zagórnik 10.48 (tam) i 13.25 (z powrotem) w dni powszednie Andrychów Rzyki Praciaki : 8.53 ( tam) i dopiero 15.56 (z powrotem) w sobotę Ten sam autobus MZK z pomostem niskopodłogowym z tylu powinien być w międzyczasie skierowany w kierunku Targanic czy do Rzyk Jagódek Uważam że podobne połączenie jak wyżej powinno być do tych zacisznych miejsc wypoczynkowych także w każdą niedzielę wiosną i latem! aby dać szanse na dotlenienie inhalacją modrzewiową czy sosnową maluszkow i seniorów nie tylko z rodzin które mają samochód lub stać na taksówkę (40 zł w jedna stronę).

dr_house, 05.03.2016 20:46

@walet sam na trasie Andrychów - Bielsko i Andrychów - Kraków wolę jeździć interpalmem. Piszesz, że MZK powinno być tańsze - tylko wydaje mi się, że jak będzie tańsze to osiągnie standardy busów.

igor11, 05.03.2016 15:50

wsiąść do zardzewiałej trumny,z nadkompletem pasażerów i psychopatą za kierownicą palącym fajkę albo nawijającym przez telefon - bezcenne.... . spora grupa ludzi potrzebuje codziennej dawki adrenaliny...busiarze im to zapewniają

BRUNECIK, 05.03.2016 12:10

Do rafi! Czytać to ja umie i znam realia co włodarze chcą z MZK zrobić! Wsiadz do autobusu i popatrz dobrze ilu jeździ emerytów i rencistów na bilety płatne i bezpłatne a później pisz głupoty!!! A co do busów to w PEŁNI SIĘ Z TOBĄ ZGADZAM!!!!!

rafi, 05.03.2016 10:18

Komentarz usunięty przez autora.

michall, 05.03.2016 07:08

zróbcie tramwaj na trasie Wadowice Kęty co będzie kursował co 15 min i skasujecie busy i mzk

BRUNECIK, 04.03.2016 22:30

Autobusy ładnie się prezentują (ten biały jeździ na trasach). Nie narzekajmy na tabor MZK bo gdy popatrzymy na busy to wiele jest DRAMATEM NA DROGACH!!! Bilety owszem w MZK są droższe jak w busach ale w autobusach je wydają a u prywatnego przewoźnika na 10 pasażerów wydaje się 6 biletów więc gdzie tu jest rzetelne odprowadzanie podatków??? Busiarze boją się kontroli z zewnątrz ale jeśli już taka się pokarze to uciekają jak szczury z pokładu a jak już wpadną w sieć to statystyki mówią same za siebie ile nałożonych jest mandatów lub odebranych dowodów rejestracyjnych!!! Oj żeby włodarze Andrychowa nie żałowali pochopnej decyzji o wystąpieniu ze Spółki MZK bo na terenie Gminy jeździ w autobusach duża ilość osób uczących się, emerytów i rencistów na bilety płatne jak i bezpłatne!!! Jak na razie to oczy Wasze są skierowane na prywatnego przewoźnika z Roczyn aby on zagarnął cały rynek przewozowy ale już fatalnie wypadł mu przetarg na darmową komunikację w Wadowicach!!! Panowie Włodarze Andrychowa więc jeszcze się zastanówcie nad wystąpieniem ze Spółki MZK pomimo niejednogłośnej decyzji Radnych!!!!!

karino, 04.03.2016 21:57

Ludzie, którzy jaką do wyboru tańszy bus (brudny, ciasny, śmierdzący) i droższy MZK (może czystszy , na pewno przestronny i punktualny) częściej wybierają busa. Przykład Targanic w ubiegłym roku. Z tym, że bezczelność kierowców z Janiso jest nie do pobicia (podjazdy oglądali za pewne wszyscy dojeżdżający z Targanic, Wadowic czy Bielska). Czasem zastanawiam się czy właściciel płaci kierowcom tak dużo,że tak idiotycznie potrafią się zachowywać?! i ta popisowa jazda, którą mogła obejrzec cała Polska. Tej firmie nic nie zaszkodzi i mogę sie założyć, że jeśli dojdzie do przetargu na dowóz do T-c to Janiso wygra si dalej będzie jazda w smrodzie i kiedy im się bus nie zepsuje z tym,że cena na pewno będzie wyższa. Co ciekawe zawsze bilet drożał jak drożało paliwo a teraz jak tanie to obniżki niestety nie było...

repart, 04.03.2016 20:58

Jeśli nowe autobusy maja wjazdy dla wózkow z dziećmi czy podjazdy dla wózków inwalidzkich to b. dobrze - spróbuj wjechać wózkiem do busika! Da się chyba tylko do jednego! Perspektywy są takie że przybędzie rencistów i małych dzieci - likwidacja MZK byłaby samobójczym krokiem zarządu i rady m. gdy przyjdą wybory. Kierowcy MZK bardzo szanują pasażerow na wózkach. Może teraz będzie jeszcze lepiej? Proszę napisać czy nowe A są przystosowane czy nie

rafi, 04.03.2016 17:36

Komentarz usunięty przez autora.

xpek, 04.03.2016 16:41

po co dopłacać do pustych autobusów

walet, 04.03.2016 16:12

@dr_house chyba nie doczytałeś bo nie posądzam Cię o niezrozumienie tego co napisałem. Chyba prościej podmiotowi dotowanemu być konkurencyjnym w cenie i jakości usług. Śmieszy mnie argument o podjazdach, ignorowaniu rozkładu jazdy- liczy się głównie cena przejazdu, czyli zejście z kosztów- mniejsza biurokracja, bardziej ekonomiczne i dostosowane do ilości pasażerów pojazdy etc. Prosty przykład bus np Janiso -Interpalm. Oczywiście na korzyść Interpalmu- cena, jakość obsługi, pojazd. Coraz więcej ludzi stwierdza, że warto poczekać parę minut i jechać taniej i przyjemniej Interpalmem. MZK to komunistyczny przeżytek istniejący tylko dzięki dotacjom, nie mający nic wspólnego z wolnym rynkiem komunikacyjnym( a dlaczego nie utworzyć spółki pracowniczej)

dr_house, 04.03.2016 15:44

@walet i rafi pozwolę sobie napisać do obojga razrm. Oczywiście, że każdy kto jeżdzi busem doplaca do mzk w podatkach ale na bilecie tego nie widać to po pierwsze. Po drugie walet piszesz "zdrowa konkurencja" - ok ale co w momencie gdzie każdy pod każdego robi podjazdy choćby czekając na konkorencyjny autobus/busa zamiast jechać z rozkładem. Rafi lepiej więcej za mniej niż walić straty. Niestety prawda jest taka, że nowe Urbino (tak żeby pieniądze zostały w Polsce kosztuje parę set tysięcy - przy wymianie taboru to kilkadziesiąt milionów. Nas chyba na to nie stać .

KuBaGuZiK, 04.03.2016 15:40

Prawda jest taka, iż w gminie Andrychów oraz na jej podlegających wsiach powinno kursować MZK. A nie Ci prywaciarze którzy są wyzyskiwaczami a nie przewoźnikami. Jadąc busem firmy Janiso spokojnie można się czuć jak w scenie kaskaderskiej. Dlaczego ludzie nie chcą zrozumieć, że jeśli przewoźnik był by państwowy to była by wygoda oraz ściśle przestrzegany rozkład kursów. Tu chodzi również o bezpieczeństwo dzieci oraz młodzieży, które dojeżdżają do pobliskich szkół. Dziękuje.

walet, 04.03.2016 14:26

Nie da się ożywić trupa nawet dwoma nowymi autobusami sic!, reszta to ruina średnia powyżej 15 lat. Zastanawiam się tylko po co kupiono tak duże autobusy, chyba tylko po to by mogło się zmieścić więcej reklam, bo pasażerów nimi jeździ jak na lekarstwo. @dr_house wiesz dobrze, że osoby jeżdżące busem dokładają się do MZK więc nie pisz, że to taniej. Tylko prywatyzacja i zdrowa konkurencja( mniej biurokracji, bardziej ekonomiczne pojazdy np. na gaz ziemny, etc.) Poza gabarytami nie widzę różnicy w jeździe 15 letnim autobusem, czy busem.

rafi, 04.03.2016 14:16

Komentarz usunięty przez autora.

dr_house, 04.03.2016 13:45

@...komentator... niestety to jest sytuacja mentalna bo ludzie wolą pojechać taniej trupem niż w miarę bezpiecznym autobusem. Problem jest taki, że nie ma rygorystycznego egzekwowania rozkładów jazdy i są sytuacje, że podjeżdżają dwa albo nawet trzy busy minutę czy swie przed kursowym autobusem. Oczywiście zdaję sobie sprawę, że nie jesteśmy gminą (spółką gmin) która może sobie pozwolić na wymianę floty na nowe Urbino - a szkoda bo trafienie na pachnący nowością autobus to fajna jazda ale na rozkłady jazdy można zwrócić większą uwagę.

dr_house, 04.03.2016 13:28

Temat artykułu odbiega od jego treści Nowe autobusy MZK czyli jakie? Producent, parametry koszt zakupu, koszy utrzymania to miałoby sens bo to, że Andrychów chce wystąpić ze spółki to już wiemy.

...komentator..., 04.03.2016 13:19

Sytuacja przewozowa w naszej gminie już od dawna woła o pomstę do nieba. Prywaciarze robią co chcą, jeżdżą złomami, nie przestrzegają godzin w rozkładach jazdy, łamią przepisy ruchu drogowego. MZK oferuję wygodę, duże bezpieczne autobusy tylko co z tego, skoro musimy dopłacać ciągle takie wielkie kwoty. Nie jestem też przekonany co do pomysłu przeprowadzania przetargów na określone trasy. Wtedy dopiero będzie wolna amerykanka. Sytuacja trudna, ale wspólnym wysiłku władz i mieszkańców można w końcu znaleźć dobre rozwiązanie.