reklama
reklama

Nowa brama koło kirkutu. Co za nią będzie?

Gospodarka, Wiadomości, 26.05.2023 17:00, eł

Budowa zdaje się być prowadzona z doskoku.

Nowa brama koło kirkutu. Co za nią będzie?

Jak już pisaliśmy, obok cmentarza żydowskiego w Andrychowie, przy ulicy Żwirki i Wigury ruszyła spora inwestycja, która wzbudza duże zainteresowanie mieszkańców. Prace jednak prowadzone są niejako z doskoku. Zaczęto je na przedwiośniu, potem zamarły, a niedawno znowu coś drgnęło. Powstała brama wiodąca na plac budowy, choć żadnego ogrodzenia jeszcze tam nie ma.

Przy okazji ucierpiał płot kirkutu, który już wcześniej nie był w najlepszym stanie. Teraz praktycznie przestał istnieć na całym odcinku sąsiadującym z terenem nowej inwestycji. Część mieszkańców najbliższej okolicy jest mocno poirytowana takim brakiem poszanowania dla miejsca świętego, jakim jest cmentarz. Inni jedynie zastanawiają się, co tam powstanie. Przechodnie spekulują na ten temat, niektórzy nawet sądzą, że ma to coś wspólnego z nekropolią. Ale nic bardziej mylnego.

Nowy budynek handlowo-usługowy ma postawić tam andrychowska spółka komandytowa Polska Energia Zbigniew Hatala Przemysław Hatala. To firma, która zajmuje się sprzedażą i instalowaniem paneli fotowoltaicznych, pomp ciepła, a także magazynów energii i ładowarek do samochodów. Oprócz tego prowadzi sklep oraz hurtownię elektryczną. Ma swoją siedzibę przy ul. Krakowskiej 123 w Andrychowie. Nowy obiekt zaprojektowało dla niej Studio Projektowe Wajdzik z Wadowic.

Jak dowiedzieliśmy się w Starostwie Powiatowym w Wadowicach, Polska Energia dostała również pozwolenie na wybudowanie obiektu magazynowego, zbiorników retencyjnych na wody opadowe oraz miejsc postojowych. Działka, na której to wszystko powstanie, ma powierzchnię około 65 arów.


Foto: Edyta Łepkowska

reklama
News will be here

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

ѕzαℓσиу ∂ιαвєłєк.! , 27.05.2023 06:51

Zrównać z ziemią i przenieść szczątki na koszt IZRAELA do IZRAELA, za pewne z miłą chęcią to sfinansują.

Nostradamus, 26.05.2023 18:53

Aż żal patrzyć w jakim stanie jest ogrodzenie cmentarza jak i sam cmentarz. Wystarczy zobaczyć jak wygląda cmentarz żydowski w Kętach. Jest ogrodzony i zadbany. Miasto też powinno w tej sprawie coś zrobić. Bo tak po prawdzie zdecydowana większość potomków tych zmarłych z cmentarza została wymordowana w niemieckich obozach koncentracyjnych. Więc kto ma pamiętać o andrychowskich Żydach ?.

Koniczynka, 26.05.2023 17:58

Nikt nie jest poirytowany, płotu dawno już tam nie było. Żydy mają w du.pie cmentarz. Żydy teraz walczą o budynki wizanu na ulicy Legionów. Dla nich liczy się tylko kasa...