reklama
reklama

Już tej zimy bezdomni będą mieli się gdzie ogrzać

Gospodarka, Wiadomości, 18.10.2023 13:41, eł

Ale tylko na siedząco...

Już tej zimy bezdomni będą mieli się gdzie ogrzać

W Wadowicach wreszcie dostrzeżono problem bezdomności, dotychczas zamiatany pod dywan. Już tej zimy osoby pozbawione własnych czterech kątów będą mogły spędzać czas w przeznaczonej dla nich ogrzewalni. Co prawda nie jest to schronisko czy choćby noclegownia, ale jednak powstanie tego miejsca stanowi jakiś postęp w porównaniu z sytuacją z poprzednich lat.

Bezdomni przebywający na terenie Wadowic na razie są jeszcze zdani na własną pomysłowość, jeśli chodzi o szukanie schronienia. Zwykle korzystają z pustostanów, starych szop, piwnic czy klatek schodowych w ogólnodostępnych budynkach, ewentualnie własnoręcznie zbudowanych prowizorycznych konstrukcji. Ale wkrótce powstanie miejsce, gdzie będą mogli się ogrzać. Ma być gotowe przed nadchodzącą zimą.

W zaniedbanym dotąd budynku przy ulicy Mickiewicza 26 w Wadowicach trwają prace remontowe. Roboty obejmują wymianę stolarki okiennej i drzwiowej, modernizację instalacji elektrycznej oraz wodno-kanalizacyjnej, wykonanie nowych posadzek, malowanie ścian i sufitów oraz budowę pochylni dla osób z niepełnosprawnościami. To właśnie tam, w bliskim sąsiedztwie starostwa i urzędu pracy będzie działała ogrzewalnia dla bezdomnych. Remont ma się zakończyć 26 listopada, a jego koszt wyniesie ponad 380 tys. zł.

Czym jest ogrzewalnia dla bezdomnych? To miejsce czynne w chłodniejszych miesiącach roku – od 1 października do 30 kwietnia, gdzie potrzebujący mogą się ogrzać, napić gorącego napoju, umyć, skorzystać z toalety, wymienić odzież na czystą albo przynajmniej przeprowadzić jej dezynfekcję i dezynsekcję. Temperatura w ogrzewalni powinna wynosić nie mniej niż 18°C. W tego typu miejscu zwykle nie ma możliwości się przespać, chyba że na siedząco albo leżąc wprost na podłodze... Na wyposażeniu ogrzewalni nie ma bowiem łóżek, są tylko krzesła.

Noclegownia dla bezdomnych działa natomiast w Andrychowie. W takim obiekcie można przebywać od 18.00 do 8.00 (od 1 października do 31 marca) lub od 19.00 do 7.00 w pozostałych miesiącach roku. Są tam łóżka, natryski, powinno być też nieco cieplej niż w ogrzewalni. Temperatura w pomieszczeniach do spania ma wynosić nie mniej niż 20°C.Foto: Facebook/Bartosz Kaliński

reklama
News will be here

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Brak komentarzy