reklama
reklama

Jest szansa, by Wizan zachował swoje nieruchomości? Prezes apeluje o pomoc

Gospodarka, Wiadomości, 30.05.2023 18:10, eł

Sprawa jest rozwojowa. Szefowa gminy żydowskiej zgadza się na negocjacje, ale...

Jest szansa, by Wizan zachował swoje nieruchomości? Prezes apeluje o pomoc

Jak już pisaliśmy, niedawno zapadła decyzja, zgodnie z którą Gmina Wyznaniowa Żydowska w Bielsku-Białej ma odzyskać utracone przedwojenne mienie w Andrychowie. Są to nieruchomości przy ulicy Legionów, między innymi zachowany budynek, a także działka, na której stała spalona przez hitlerowców w 1939 roku synagoga. Wszystko to od wielu lat użytkuje Małopolska Spółdzielnia Handlowa Wizan.


Niegdyś te grunty i budynek były własnością nieistniejącej już Gminy Żydowskiej w Andrychowie, a po II wojnie światowej przejął je Skarb Państwa. Komisja Regulacyjna do Spraw Gmin Wyznaniowych Żydowskich orzekła teraz, że prawo ich własności przechodzi na gminę w Bielsku-Białej... Z takim rozwiązaniem trudno się zgodzić zarządowi Wizanu, który na tych działkach legalnie wybudował własne obiekty i poniósł też ogromne nakłady, by wyremontować pożydowski budynek.

W ubiegły piątek prezes zarządu spółdzielni Jerzy Chylewski spotkał się z przewodniczącą Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Bielsku-Białej Dorotą Wiewiórą. Jak nam powiedział, zaproponował jej rekompensatę finansową za użytkowane przez Wizan działki, ale ona nie była zainteresowana takim rozwiązaniem. - Chce przejąć nieruchomości i czerpać korzyści z ich dzierżawy. Wyobraża sobie to tak, że będzie nam dzierżawiła nie tylko grunty, lecz również budynki, które sami wybudowaliśmy... Ale powiedziała też, że jeśli pan wojewoda da jej w zamian inne działki, to ona odstąpi od dochodzenia swoich praw do tych konkretnych. Jestem z nim już umówiony na spotkanie, by omówić tę sprawę. Dlatego mam nadzieję, że może tych nieruchomości nie stracimy, choć wszyscy mówią, że nie mamy szans – wyznaje Jerzy Chylewski.

Prezes szuka też innych możliwości wybrnięcia z sytuacji. Choć dowiedział się, iż od decyzji Komisji Regulacyjnej do Spraw Gmin Wyznaniowych Żydowskich nie ma możliwości złożenia odwołania, szuka prawników, którzy specjalizują się w tych sprawach. Liczy bowiem na to, że znajdą oni korzystne dla spółdzielni rozwiązanie. - Jeśli wśród czytelników mamNewsa.pl jest ktoś, kto zna się na tych sprawach, to zwracam się z prośbą, aby się z nami skontaktował – mówi.Foto: Edyta Łepkowska


reklama
News will be here

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Koniczynka, 01.06.2023 21:47

Zakolog bardzo dobry komentarz. Czy Żak miał jakąś korzyść z tego że nie opodatkował Bobrowskich??? A na dodatek za ruinę dał im miliony złotych!!! Ruina kompletnie nie jest potrzebna urzędowi!!!!

Zakolog, 31.05.2023 17:46

Zadawanie pytań świadczy o zdolności umysłowej, ale samodzielne odpowiedzi na te pytania, o ponadprzeciętnej inteligencji. Dlatego Gmina Wyznaniowa Żydowska w Bielsku-Białej (tak brzmi jej pełna nazwa), ponieważ posiada osobowość prawną i jest wpisana w załącznik do ustawy. Nie podawaj linków do wypowiedzi, których nie rozumiesz. W Twoim filmiku chodzi o mienie bez spadkowe, czyli po ofiarach Holocaustu, po których nie ma spadkobierców. Natomiast nasz przypadek dotyczy własności podmiotu prawnego, którego następcą prawnym jest wspomniana wcześniej Gmina Wyznaniowa. Przy okazji odpowiedź na inne pytania i postulaty pojawiające się w internecie, związane z tą sprawą. Nie można wstecz opodatkować tych nieruchomości, ponieważ były one przejęte w formie powierniczej przez Skarb Państwa. Opodatkować można było i nawet należało to zrobić majątek Bobrowskich i naliczyć im podatek od 1945 roku do dnia przejęcia nieruchomości. Dlaczego burmistrz Żak nie wydał takiej decyzji i nie bał się akurat w tej sprawie złamania ustawy o finansach publicznych, należy zapytać pana Burmistrza, ewentualnie radcę prawnego urzędu. Wszystkim troskliwym o cmentarz żydowski, przypominam, iż wybrani przez niech radni kupili im za 4,5 bańki pałac do remontu i już czwarty rok tego pałacu nie remontują. Może warto wpierw posprzątać własne podwórko ?

Mgr Ahrańczyk, 31.05.2023 14:05

A dlaczego prawo własności przechodzi akurat na gminę w Bielsku-Białej? Jakiś konkretny powód czy tak po prostu - że blisko? Panu Jerzemu i wszystkim zainteresowanym polecam film : https://youtu.be/ZSfJCQ31YyQ?t=3831

FeelFree, 31.05.2023 10:14

https://pajeczno.pl/postepowanie-przez-komisja-regulacyjna-do-spraw-gmin-wyznaniowych-zydowskich-zakonczone/

FeelFree, 31.05.2023 10:13

P.S. w skrócie, po prostu warto rozmawiać...

FeelFree, 31.05.2023 09:56

"Doświadczenie uczy nas nie mniej wyraźnie niż rozum, że ludzie uważają się za wolnych po prostu dlatego, że są świadomi swych działań i nieświadomi przyczyn, przez które te działania są zdeterminowane." [Baruch de Spinoza]

FeelFree, 31.05.2023 09:54

"My, którzy żyliśmy w obozach koncentracyjnych, pamiętamy ludzi, którzy chodzili po barakach, pocieszając innych, oddając ostatni kawałek chleba. Być może było ich niewielu, ale są oni wystarczającym dowodem na to, że człowiekowi można zabrać wszystko za wyjątkiem jednej rzeczy: ostatniej z ludzkich wolności - wyboru swojej postawy w każdych okolicznościach, wyboru swojej drogi. ... nikt nie ma prawa źle postępować, nawet jeśli sam został źle potraktowany." [Victor Frankl]

FeelFree, 31.05.2023 09:48

https://www.portalsamorzadowy.pl/osoba/tomasz-zak,839.html

FeelFree, 31.05.2023 09:48

@Jerzy Chylewski - w związku z Pana rozpaczliwą zaiste próbą szukania pomocy prawnej za pomocą portalu mamNewsa (sic!), uprzejmie informuję, że znam tylko jedną osobą, która jest w stanie Panu potencjalnie pomóc. Przesyłam namiary w następnym linku. Jest do Pana dyspozycji pod znanym adresem, ale proponuję się wcześniej jednak umówić telefonicznie. Jeśli ta osoba, znana wszem i wobec, darzona niesłychaną estymą w środowiskach inteligencji, przepełniona gruntownym wykształceniem prawniczym, znana z kariery usłanej samymi sukcesami, do tego posiadające ogromne poparcie wśród przedsiębiorców z całego kraju i nie tylko, oraz liczne koneksje z władzami RP najwyższego szczebla, słynąca z rozlicznych sukcesów ekonomicznych, krajowych i międzynarodowych certyfikatów (także poufnych), oraz z wykonywania wszelkich postanowień polskich sądów nie będzie w stanie pomóc... to w połączeniu z komentarzem internauty Zakologa będzie miał jasność co do realnej oceny sytuacji i dalszych możliwości działania. Odnośnie przywołanego -bardzo słusznie- przez Zakologa miłosierdzia, to czas pokaże ile go się pojawi w toku dalszego biegu sprawy, z obu stron, albo z nieoczekiwanych aktualnie stron... Mam natomiast przed podjęciem dalszych działań propozycję dokonania eksperymentu polegającego na próbie (wiem, że to może być bardzo trudne, albo nawet niemożliwe, ale proszę spróbować... warto niezależnie od wyniku) postawienia się w sytuacji osób, które obecnie chcą skorzystać z prawa własności. Powyższy eksperyment miałby o wiele większe szanse na powodzenie, gdyby poprzedziło go przestudiowanie całej historii Żydów; nie tylko Holokaustu. Korzystając z okazji, (a nuż może ktoś to przeczyta), pozwolę sobie na dwa, wybrane cytaty przedstawicieli narodu żydowskiego.

tomekx, 31.05.2023 07:43

Pod rządami pisu wszystko w Polsce musi być zagraniczne

obserwator2012, 31.05.2023 07:40

Polecam panu Chylewskiemu "Koniczynke" zna się na wszystkim, a na pożydowskim mieniu najlepiej.

slawek.n, 31.05.2023 05:29

Media takie jak to w negatywny, a czasem prześmiewczy sposób relacjonowały akcje, również w Andrychowie, zbierania podpisów pod ustawa w/s 447. Kto nie wie o co chodzi niech doczyta. A następnie niech zobaczy jak skrupulatnie pewne roszczenia ewidencjonowane są na portalach takich jak wirtualny sztetl (andrychów tez tam dobrze opisany). Teraz zaczną otwierać oczy gdy okaże się ze kolejny przedsiębiorca dowie się z maila ze ma się wynosić z własnych nieruchomości. Poczytajcie choćby książkę pani Janus żeby dowiedzieć się ile takich kasków jest choćby za mostem w okolicach Mrówki.

Zakolog, 30.05.2023 22:49

Refleksja, iż Wizan „nie ma żadnych szans”, jest bardzo poprawna i nie chodzi tu tylko o wymiar prawny, te grunty z mocy prawa już są własnością Gminy Żydowskiej, ale o dysproporcje w realnych polach sił. Panie Prezesie ma pan do czynienia z przedstawicielami najlepiej wykształconego społeczeństwa na świecie, społeczeństwa posługującego się skumulowaną wiedzą i zdolnością jej wykorzystywania. Funkcjonariusze Gminy Żydowskiej to nie są nasze Tomki, Mirki czy Romusie, lokalne cwaniaczki o folwarcznej mentalności, Oni przestrzegają wypracowanych na przestrzeni setek lat zasad moralnych i sposobów działania dla dobra wspólnego swoich obecnych i przyszłych generacji. Propozycja czynszu dzierżawnego od Ich gruntów i znajdujących się na nim pożytków, jest optymalna i nawet zawiera w sobie element miłosierdzia, biorąc pod uwagę Pana użyteczności negocjacyjne. Właśnie otrzymuje Pan przyspieszony kurs działania kapitalizmu, warto tę lekcję przemyśleć.

slift, 30.05.2023 19:36

KOSHERNE AjWaj https://gloria.tv/post/RanPULFhZyFx1FzFo8sQbp27N

Koniczynka, 30.05.2023 19:16

Jaki w Polsce jest rząd to i takie prawo. Nic nie warte!!!!!

Koniczynka, 30.05.2023 19:15

Fajne prawo. Gmina żydowska w Andrychowie już dawno nie istnieje a prawo do gruntu i budynków mają Żydy z Bielska. Kabaret. To teraz Żydy za 80 lat mają zapłacić podatek od nieruchomości. Chytre lisy. Na kasę lecą a popatrzcie żydki na cmentarz jaki macie w Andrychowie.