reklama
reklama

Będzie referendum w gminie Andrychów?

Polityka, Gospodarka, Wiadomości, 25.05.2023 12:45, eł

Chodzi o kontrowersyjną sprawę budowy zakładu termicznego przetwarzania odpadów.

Będzie referendum w gminie Andrychów?

Powstanie zakładu termicznego przetwarzania odpadów w Andrychowie jest coraz bardziej prawdopodobne. Jak już pisaliśmy, inwestycja ta znalazła się na liście wybranych do dofinansowania przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. W ramach programu ogłoszonego przez tę instytucję przewidziano na jej realizację około 159,8 mln zł – 70,5 mln zł w formie dotacji i prawie 89,3 mln zł pożyczki.

Na dzisiejszej (25 maja) sesji Rady Miejskiej w Andrychowie burmistrz Tomasz Żak powiedział, że gmina jest obecnie na końcowym etapie poprawiania złożonego wniosku o dofinansowanie. - Tu chodzi o kwestie ekonomiczne, ponieważ staramy się o uzyskanie 161 mln zł na tę inwestycję. I wszystko idzie w dobrym kierunku, chyba że ktoś będzie to chciał popsuć i będzie wysyłał jakieś dziwne pomówienia do różnych inwestycji. Ale to też przetrzymamy, ponieważ im bardziej nam się przeszkadza, tym większe mamy chęci do realizacji tego wszystkiego – stwierdził.

Jak zapewnił, wedle aktualnych wyliczeń 161 mln zł to koszty budowy instalacji zgazowania odpadów wraz z nową elektrociepłownią i całą niezbędną infrastrukturą, pomimo że wcześniej padały znacznie wyższe sumy – nawet 330 mln zł. A zatem, realizacja przedsięwzięcia wydaje się coraz bardziej realna. Niepokoi to osoby przeciwne powstaniu takiego zakładu w mieście.

Podczas sesji radna Alicja Studniarz zapytała burmistrza, czy rozważa zorganizowanie referendum w tej sprawie, aby poznać opinię mieszkańców. - Bielsko to zrobiło. Ja sobie zdaję sprawę, że referenda nie udają się ze względu na frekwencję, a jego wyniki nie będą wiążące, ani tak naprawdę nie jest ono elementem koniecznym do przeprowadzenia takiej procedury, jaką tu w Andrychowie przeprowadzamy. Ale w Bielsku zostało zorganizowane i ponieważ większość osób uczestniczących w referendum była przeciwko, wycofano się z budowy spalarni. Może i my dajmy się ludziom wypowiedzieć. Niech w referendum zada pan pytanie, jak pan uważa, ale dajmy się im wypowiedzieć – powiedziała.

- Po pierwsze, referendum jest kosztowne. Po drugie, odbyły się konsultacje społeczne, na których zresztą pani była. Każdy mógł na nie przyjść i się wypowiedzieć. Kolejna rzecz jest taka, że referendum robi się przed zmianą planu zagospodarowania przestrzennego, a przypomnę pani, że decyzja rady w tej sprawie już zapadła – odpadł burmistrz Tomasz Żak. Na dodatkowe pytanie Alicji Studniarz, potwierdził, że nie planuje zwoływać referendum.

Warto jednak przypomnieć, iż wcale nie jest to jego rolą. Referendum przeprowadza się albo z inicjatywy organu stanowiącego danej jednostki samorządu terytorialnego (w tym przypadku Rady Miejskiej), lub na wniosek co najmniej 10 % uprawnionych do głosowania mieszkańców gminy. Ponieważ małe są szanse na to, by większość radnych chciała jego zwołania, wszystko pozostaje w rękach mieszkańców. Nie wydaje się też logiczne tłumaczenie burmistrza, że referendum przeprowadza się przed zmianą miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Gdyby chodziło o możliwość jej wprowadzenia, to owszem, miałoby to sens. Ale w tym przypadku referendum dotyczyłoby zgody mieszkańców na budowę zakładu zgazowania odpadów.

reklama
News will be here

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Jank Chanowski, 03.06.2023 02:45

Referendum powinno być wykorzystywane przy większości decyzji które niestety uchwalają wybrańcy narodu, którzy wiedzą lepiej co dla nas jest dobre a co nie, od nas samych. Wysokie koszta referendum to zwykła wymówka. Głosowanie w danym referendum na podstawie wysłanego przez osoby uprawnione wiadomości SMS o treści np . Jestem na Tak lub na Nie. Nr telefonów są rejestrowane więc wiadomo od kogo jest dany SMS imię nazwisko adres, czy jest uprawniona do głosowania czy nie. Proste i tanie.

ѕzαℓσиу ∂ιαвєłєк.! , 27.05.2023 06:59

W piecach nie wolno palić śmieciami! Jak gmina postawi piec do spalania śmieci to ja też tak zrobię wezmę wzór od najlepszych

Burakz wiejskiej , 26.05.2023 12:56

Usuwanie komentarzy? Czyżby propaganda pisuarowa sięgnęła mamniusa ?

Zakolog, 26.05.2023 12:50

Stan gry – prywatni przedsiębiorcy i dzierżawcy Andrychowa versus mieszkańcy Gminy. Jak powszechnie wiadomo nazwa i producent technologii przewidzianej do wdrożenia w andrychowskiej spalarni jest ściśle tajna. Burmistrz trzyma tę informację w mroku, ponieważ jej ujawnienie spowodowałoby, iż cały misterny plan pójdzie w pizdu. Im bardziej Burmistrz nie chce wyjawić tej technologii, tym mocniej mieszkańcy tej wiedzy są ciekawi. Na szczęście niektórzy mieszkańcy coś nie coś już wiedzą. Ta technologia jest Niemiecka i rzeczywiście zawiera w sobie jeden element szwajcarskiego patentu, niestety dotyczy ona tylko termicznego przekształcania osadów ściekowych i nie da się jej zastosować do odpadów wytwarzanych przez mieszkańców i ich gospodarstwa domowe. Gdyby planowana spalarnia miała przetwarzać śmieci komunalne, to wadowicki Empol już dawno oberwałby Burmistrzowi jego pierwszorzędowe zwisające resztki i skutecznie uniemożliwiłby jej powstanie. Także opowieści o ustabilizowaniu cen odbioru śmieci od mieszkańców można już włożyć między bajki i baśnie, tak chętnie czytane przez Burmistrza. Ale niestety to jeszcze nie koniec. W postulowanym przez Burmistrza procesie utylizacji osadów, rzeczywiście powstaje gaz syntetyczny, ale w ilości ledwo wystarczającej w bilansie energetycznym potrzebnym do prowadzenia zgazowywania tych odpadów. Czyli opowieść o elektrociepłowni i niskich kosztach za miejskie ogrzewanie również można dołączyć do zbioru Burmistrzowych bajek. Ale i to nie wszystko, w tej historii najciekawszy jest sposób w jaki nastąpią przekształcenia właścicielskie, ich kolejno zaplanowane etapy, ale to już opowieść na inną okazję.

FeelFree, 26.05.2023 09:48

Tomasz Żak: "Nie wyobrażam sobie realizacji tej inwestycji wobec sprzeciwu mieszkańców." Tomasz Żak: "...im bardziej nam się przeszkadza, tym większe mamy chęci do realizacji tego wszystkiego." Mirosław Wasztyl: "Teraz potrzeba nam tylko kasy !". Tomekx: "Mieszkańcy mają zaufanie do burmistrza Tomasza Żaka." (-‿◦)

FeelFree, 26.05.2023 09:33

https://youtu.be/_2wJlh8xmpA?t=12468

tomekх, 26.05.2023 09:26

Ej pisowcy ! tak wiem jestem debilem !

tomekx, 26.05.2023 08:51

Ej pisowcy nikogo to wasze ujadanie nie interesuje w Andrychowie.Mieszkańcy mają zaufanie do burmistrza Tomasza Żaka.Nawet się nie trudźcie wystawiając jakiegoś kandydata na burmistrza ze swoich szeregów bo to nie ma sensu

FeelFree, 26.05.2023 07:25

https://youtu.be/_2wJlh8xmpA?t=12468

FeelFree, 26.05.2023 07:20

Tomasz Żak podczas wczorajszej sesji rzekł: "...im bardziej nam się przeszkadza, tym większe mamy chęci do realizacji tego wszystkiego." Czyli, im bardziej czegoś nie chcecie obywatele, tym bardziej będę to robić? Podobnie było z likwidacją SP3 i innymi sprawami w gminie. Niedawno słyszeliśmy: "Nie wyobrażam sobie realizacji tej inwestycji wobec sprzeciwu mieszkańców." No właśnie tak można wierzyć Żakowi. I druga sprawa, wójt nie widzi potrzeby referendum, bo ma w dupie zdanie Obywateli. Jak Gdyby chciał to Roman w minutkę poddałby stosowną uchwałę pod głosowanie. A jak to sam tłumaczy: "Po pierwsze, referendum jest kosztowne."... no tak kasa jest na wszystko, co tam sobie Mirki, Janusze itd. wymyślą, z nagrodami dla urzędników i spalarnią włącznie. Nie ma nagle na przeprowadzenie referendum w sprawie lokalizacji zakładu, który do tej pory nie wiadomo czym i jak się będzie zajmował, bo to nadal tajemne i poufne informacje, ukrywane nawet przed podatnikami, którzy będą ponosić wszystkie koszty tej megalomańskiej fanaberii niszczycieli gminy. Kwintesencja rządów wójta Żaka i jego giermków. P.S. Skoro jesteśmy przy słowach wójtów to z żałosnego, żebraczego występu w Warszawie naszego spalarnianego duetu Tomek&Mirek najbardziej pamiętam słowa wicewójta: "Teraz potrzeba nam tylko kasy" - przyznam to zdanie zabrzmiało akurat głośno i bardzo szczerze... Nie róbcie dalej nic Obywatele, to będziecie mieć tanie śmieci i tanią gminę, wójt Żak Wam to obiecuje, a jak wiemy słowa zawsze dotrzymuje ;-)

FeelFree, 26.05.2023 07:08

@Pani Elżbieta Łepkowska - proszę o przywrócenie usuniętych komentarzy. Chciałbym przeczytać co Redakcja usuwa. Myślę, ż inni czytelnicy również. MamNewsa jest bezstronne ? po stronie obywateli ? czy giermkujecie Żakowi ?

Polityk, 26.05.2023 05:46

Ale Złodzieje proszę nie usuwać moich komentarzy samo sedno prawdy nie ma ani grama wulgaryzmu panie redaktorku/ki(≧▽≦)

Zakolog, 25.05.2023 22:36

Jestem przerażony jak Tomuś dał się dziś zaskoczyć radnej Alicji, chłopak już całkiem stracił czujność rewolucyjną. Ala zaproponowała najtańsze referendum jakie można sobie tylko wyobrazić , które można przeprowadzić wraz z wyborami do parlamentu ! Chłopaki od tych osadów ściekowych, zmieńcie konia, bo ta szkapa już na pewno nie dobiegnie do końca, a szkoda by było takiego interesu.

Archanioł Michał, 25.05.2023 21:57

Słowa Żaka ( z pamięci):nie wyobrażam sobie realizacji tej inwestycji wobec sprzeciwu mieszkańców.

Archanioł Michał, 25.05.2023 21:46

@Zakolog faktycznie duża kasa jest do wyrwania . Chłopaki już " wszystkie ręce na pokład". Cóż pozostaje - " kosy na sztorc" ;).

Archanioł Michał, 25.05.2023 21:41

Dlaczego zniknął wpis @Zibie-go ?

Koniczynka, 25.05.2023 16:13

Żaku miliony złotych poszły na elektrociepłownie a nie masz kasy na referendum??? 90 procent mieszkańców jest przeciwko. A tak nawiasem mówiąc kiedy prezes Nowak z elektrociepłowni odda te miliony złotych przekazane na elektrociepłownie i z jakim procentem do budżetu miasta i gminy Andrychów??????

Burakz wiejskiej , 25.05.2023 16:03

po co referendum ? przecież prus chciał obok swojego domu taki syf

referendum, 25.05.2023 14:54

co do referedum to dlaczego Żak "odleciał" to już redaktor mamnewsa wyjaśnił. Takie "głodne kawałki" to może swoim radnym albo żonie pociskać jeśli mu pozwolą

referendum, 25.05.2023 14:53

i serio radni przy tak ogromnym zadłużeniu gminy chcą wziąć 80 czy 90 milionów pożyczki???? Serio panie Prus, pani Magiera, panie Sarlej?? Weźmecie kolejną pożyczkę i co zrobicie? Znowu podniesiecie nam podatki od nieruchomości? podniesiecie za śmieci opłaty tylko po to żeby spłacać pożyczki np. na spalarnię???

referendum, 25.05.2023 14:50

Najpierw słyszymy że spalarnia ma kosztować koło 200 mln, potem że 300 mln, potem idzie w eter że 370 mln a teraz znowu że 160 mln. Czy ktoś panuje nad tym? Czy gdyby chodziło o prywatne pieniądze np. Pana Tomasza vel Zdzisława to też byśmy żyli w takim chaosie????

obserwator2012, 25.05.2023 14:44

10% uprawnionych mieszkańców- jedna niedziela pod kościołami