reklama

Podłączanie mikroinstalacji do sieci – jak to wygląda w praktyce?

, Artykuły sponsorowane, Wiadomości, 02.09.2018 19:00, ARTYKUŁ SPONSOROWANY
Decydując się na instalację fotowoltaiczną, mamy możliwość podłączenia jej do sieci. W ten sposób wesprzemy zakład energetyczny, przekazując mu nadwyżki wyprodukowanej energii, a jednocześnie przyczyniając się do ochrony środowiska naturalnego. Jak przebiega proces podłączenia mikroinstalacji?
Podłączanie mikroinstalacji do sieci – jak to wygląda w praktyce?

Jak zgłosić mikroinstalację?

Pierwszym krokiem, który należy podjąć, by mikroinstalacja została podłączona do sieci, powinno być wypełnienie odpowiedniego zgłoszenia. Dokumenty należy złożyć w przedsiębiorstwie energetycznym tuż po zainstalowaniu fotowoltaiki. Co powinien zawierać taki wniosek? Przede wszystkim dane identyfikacyjne, adres wnioskodawcy i potwierdzenie prawnego wykorzystania budynku. Należy również określić typ i lokalizację obiektu, który zostanie podłączony do sieci. We wniosku określa się także parametry techniczne przyłączanego źródła oraz szacowaną moc przyłączeniową.

Składane dokumenty powinny zostać opatrzone odpowiednimi podpisami od inwestora oraz instalatora systemu. Do wniosku należy dołączyć również zaświadczenia takie jak: karty katalogowe, certyfikaty zastosowanych urządzeń i schematy instalacji.

Kolejnym ważnym elementem jest złożenie wniosku o świadczenie usług, a także podpisanie umowy na dystrybucję energii. Dzięki temu będziemy mogli rozliczać się z zakładem energetycznym.

Podłączenie do sieci – jak przebiega?

Po wypełnieniu i złożeniu dokumentów operator ma 30 dni na podłączenie mikroinstalacji do sieci. Koszt operacji spada na zakład energetyczny. Ważne jest również to, że właściciel fotowoltaiki nie musi starać się o uzyskanie koncesji na produkcję energii elektrycznej. W przypadku instalacji do mocy 50 kW obowiązują uproszczone procedury, niewymagające określenia warunków przyłączenia przed inwestycją.

A jak rozliczać się z dostawcą z energii elektrycznej? Istotne w tym procesie jest posiadanie licznika dwukierunkowego. Jego zadaniem jest mierzenie przepływu energii pobieranej oraz oddawanej do sieci. W zależności od sposobu dotychczasowego zasilania budynku należy zdecydować się na licznik jednofazowy lub trójfazowy.


Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Brak komentarzy