reklama

Jak konto firmowe może usprawnić biznes?

Artykuły sponsorowane, Wiadomości, 04.10.2023 17:07, ARTYKUŁ SPONSOROWANY
Konto firmowe to produkt bankowy, który ma realny wpływ na jakość prowadzenia przedsiębiorstwa. Pozwala on lepiej zarządzać finansami, a także łatwiej rozliczać transakcje czy nawet rozwijać biznes. Jakie możliwości daje posiadanie konta dla firm i dlaczego warto je założyć?
Jak konto firmowe może usprawnić biznes?


Konto firmowe – co to jest?

Konto firmowe to rozwiązanie stworzone z myślą o przedsiębiorcach. Z tego względu oferuje ono dostęp do usług skrojonych pod prowadzenie biznesu. Przy pomocy takiego rachunku można wykonywać zarówno wszystkie podstawowe działania związane z obsługą finansów, jak i korzystać z opcji niedostępnych z poziomu klasycznego konta osobistego.

Na jakie udogodnienia mogą liczyć przedsiębiorcy, którzy zdecydują się otworzyć specjalny rachunek do rozliczania firmy? Zaletą takiego rozwiązania jest m.in. ułatwienie realizacji rozliczeń z urzędem skarbowym (US-em) oraz Zakładem Ubezpieczeń Społecznych (ZUS-em).

Właściciele biznesowych kont są w stanie sprawniej wykonywać przelewy podatkowe i rozliczać VAT, ponieważ zyskują dostęp do mechanizmu znanego jako split payment. Jest to system, który umożliwia rozdzielanie transakcji na dwie części. Pierwsza stanowi kwotę netto, a druga wynikający z niej podatek VAT.

Rachunek dla przedsiębiorców daje również możliwość korzystania z usług takich jak specjalny kredyt, pożyczka czy karta kredytowa dla firm. Takie produkty są w stanie zaoferować znacznie większe wsparcie finansowe niż propozycje skierowane do klientów indywidualnych.

Jak konto firmowe wpływa na zarządzanie przedsiębiorstwem?

Konto firmowe nie tylko oferuje dostęp do wielu różnych usług, ale i realnie wpływa na zarządzanie przedsiębiorstwem. Wpływ ten jest oczywiście pozytywny, ponieważ biznesowy rachunek przynosi wiele korzyści o charakterze organizacyjnym.

Posiadanie osobnego konta dla firmy zapewnia przede wszystkim przejrzystość sytuacji finansowej. Gdy transakcje biznesowe prowadzone są z tego samego poziomu, co prywatne wydatki, to nietrudno o chaos i brak klarownych informacji nt. salda każdego z rachunków.

Poza tym rozdzielenie konta osobistego od firmowego zwiększa poczucie prywatności przy okazji inspekcji urzędu skarbowego. Jeśli przedsiębiorca ma jeden rachunek dla biznesu i własnych transakcji, to urzędnicy uzyskują wgląd do wszystkich operacji. Natomiast przy odrębnych kontach kontrola obejmuje tylko firmowe realizacje.

Kolejną kwestią, która wpływa na usprawnienie zarządzania biznesem, jest to, że konto firmowe często umożliwia korzystanie z doradztwa w zakresie prawnym, ubezpieczeniowym lub księgowym. Wszystko dlatego, że niektóre banki współpracują ze specjalistami w tych dziedzinach.


Jak założyć służbowe konto?

Przed założeniem konta dla firmy warto wykonać analizę ofert dostępnych na rynku. Ten produkt stał się na tyle popularny, że obecnie można znaleźć go w wielu różnych bankach. Jednak każda z placówek proponuje nieco inne warunki korzystania z rachunku, a także odmienne usługi dodatkowe czy bonusy za jego otwarcie lub aktywne użytkowanie.

Z tego względu najlepiej dokładanie porównać propozycje różnych instytucji. Na szczęście nie trzeba tego robić całkowicie samodzielnie, ponieważ istnieją internetowe porównywarki kont firmowych. Przykład takiego narzędzia można znaleźć na stronie pod adresem https://www.bankier.pl/smart/konta-firmowe.

Porównywarka ma formę rankingu, który w zbiorczy sposób prezentuje najbardziej atrakcyjne rozwiązania dla przedsiębiorców. Zestawienie powstaje na podstawie analizy czynników takich jak:

  • koszt prowadzenia konta;

  • wysokość opłat za korzystanie z karty przypisanej do rachunku;

  • marża pobierana przy okazji wybierania gotówki z bankomatów;

  • bonusy w formie premii finansowych, bonów do sklepów czy zwrotów za zakupy.

Za pośrednictwem porównywarki da się łatwo przejść bezpośrednio do strony wybranego banku. Tam dostępny będzie formularz, który stanowi prośbę o założenie konta. Otwarcie rachunku można wykonać w ten sposób, a także za pośrednictwem aplikacji mobilnej lub zrobić to w stacjonarnej placówce instytucji.

Czy konto firmowe jest obowiązkowe?

Wbrew pozorom posiadanie specjalnego rachunku do rozliczania transakcji firmowych nie zawsze jest obowiązkowe. Niektórzy przedsiębiorcy są zwolnieni z prowadzenia takiego konta. Kto powinien mieć osobny numer rozliczeniowy dla swojego biznesu, a kto może, ale nie musi go otwierać?

Kto musi mieć firmowy rachunek?

Konto firmowe jest obligatoryjne dla wszystkich czynnych płatników VAT. Ta zależność wynika z tego, że do rejestru podatników (tzw. białej listy) da się wprowadzić jedynie numer rachunku o charakterze biznesowym. Z tego względu każdy, kto nie został zwolniony z płacenia składki VAT, musi je otworzyć i zarejestrować w spisie.

Obowiązek posiadania specjalnego rachunku do rozliczeń działalności gospodarczej funkcjonuje również w przypadku realizacji transakcji, które są prowadzone pomiędzy przedsiębiorcami (B2B) i opiewają na kwotę większą niż 15 000 zł.

Kto jest zwolniony z posiadania konta dla firm?

Z prowadzenia osobnego konta firmowego zwolnieni są mikroprzedsiębiorcy oraz właściciele jednoosobowych działalności gospodarczych (o ile nie spełniają wspomnianych wyżej warunków generujących potrzebę jego założenia). Ci pierwsi nie muszą zresztą mieć nawet rachunku osobistego, ponieważ zgodnie z prawem mogą rozliczać się przy pomocy gotówki.

Czy warto założyć konto firmowe, gdy nie jest obowiązkowe?

Choć konto firmowe nie zawsze jest obowiązkowe, to warto zastanowić się nad jego założeniem. Posiadanie takiego rachunku ma bowiem wiele korzyści. Większa przejrzystość sytuacji finansowej, zachowanie prywatności w przypadku kontroli urzędu skarbowego czy dostęp do dodatkowych usług bankowych to tylko niektóre z nich.

Otwarcie rachunku do rozliczania biznesu pozwala łatwiej ubiegać się o leasing pojazdów lub maszyn potrzebnych do prowadzenia działalności. Poza tym stworzenie specjalnego konta firmowego to również przejaw budowania pozytywnej relacji z bankiem. Dobra historia współpracy może okazać się przydatna np. podczas starań o uzyskanie wsparcia finansowego na rozwój przedsiębiorstwa.


- Artykuł sponsorowany -

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Brak komentarzy