reklama

Czy aplikacja mObywatel jest bezpieczna?

Artykuły sponsorowane, Wiadomości, 01.10.2023 08:43,
Rządowa aplikacja mObywatel może okazać się bardzo przydatna. Mamy w niej kilka istotnych funkcji, których użyjemy w Polsce, a także podczas podróży zagranicznych. Skoro tyle wrażliwych danych znajduje się jednak w jednym miejscu, nasuwa się pytanie: czy aplikacja mObywatel jest bezpieczna? Postaramy się udzielić odpowiedzi i przybliżyć nieco wspomnianą już aplikację.
Czy aplikacja mObywatel jest bezpieczna?

Czym jest aplikacja mObywatel?

Aplikacja mObywatel to nasz cyfrowy portfel. Po zalogowaniu do programu możemy wyświetlić tam swoje dokumenty, czy załatwić niektóre sprawy urzędowe. To nie tylko wygodne, ale też bardzo bezpieczne. Logowanie zabezpieczone jest danymi biometrycznymi i ustawionym przez użytkownika hasłem.

Lista dostępnych w mObywatel funkcji stale rośnie. W przyszłości wyświetlimy tam kolejne dokumenty, czy załatwimy jeszcze więcej spraw. To bardzo dobra wiadomość! Aplikacja jest przejrzysta i intuicyjna w użyciu. Korzystanie z niej jest o wiele przyjemniejsze, niż z wielu rządowych platform i serwisów. Te zwykle wyglądają nieatrakcyjnie, a znalezienie szukanej opcji czasem graniczy z cudem.

Kto jest odpowiedzialny za aplikację mObywatel?

Aplikacja mObywatel jest tworzona i rozwijana przez Naukową i Akademicką Sieć Komputerową. Wszystko odbywa się pod kontrolą Kancelarii Premiera Rady Ministrów (KPRM). Swój udział w rozwoju mObywatel ma też polskie Ministerstwo Cyfryzacji. Rządowa aplikacja wykorzystuje szereg najnowszych technologii i zabezpieczeń.

Dzięki temu, że aplikacja mObywatel ma dostęp do krajowych baz danych, wyświetlane tam treści są respektowane przez polskie urzędy, Policję, a nawet banki.

Jakie funkcje posiada mObywatel?

Polskie władze od lat zachęcają obywateli i mieszkańców naszego kraju do załatwiania wielu spraw przez Internet. To tak zwany E-Urząd. Nie musimy wychodzić z domu, ani stać w kolejkach, by załatwić istotne sprawy. W ten sposób możemy wnioskować o wyrobienie dokumentów, czy rozliczać się z Urzędem Skarbowym. Rządowa aplikacja mObywatel często jest w tym pomocna. Jeśli chcemy zrobić coś przez Internet w E-Urzędzie, przez mObywatel możemy autoryzować nasze działanie. Alternatywą może być też np. logowanie do Profilu Zaufanego lub uwierzytelnienie przez bankowość elektroniczną.

Wewnątrz aplikacji znajdziemy jednak znacznie więcej opcji. mObywatel to nasz cyfrowy dowód osobisty. Możemy wyświetlić dokument, jest on akceptowany przez polskie władze (i np. urzędy) oraz przez polskie banki - na równi z “plastikiem”. Z biegiem czasu do mObywatel mają trafić także cyfrowy paszport, prawo jazdy, czy legitymacja studencka. Być może już za kilka lat plastikowe dokumenty pozostaną dla nas tylko pamiątką i wspomnieniem mniej “cyfrowych” czasów?

Kolejne funkcje pozwalają na opłacanie niektórych podatków bezpośrednio z aplikacji - użyjemy do tego płatności BLIK. W mObywatel można też wyświetlić certyfikat potwierdzający szczepienie na COVID-19. Obecnie nie jest potrzebny, w czasach pandemii zastępował jednak papierowy dokument.

Czy mObywatel jest bezpieczny?

Rejestracja w aplikacji mObywatel wymaga uwierzytelnienia - potwierdzenia tożsamości. Może się to odbywać poprzez e-Dowód, Profil Zaufany lub przez bankowość elektroniczną. Te metody należą dziś do bardzo bezpiecznych. W bankowości elektronicznej od lat stosowana jest już m.in. dwuetapowa weryfikacja. Aby zatwierdzić akcję (np. potwierdzenie rejestracji/logowania do mObywatel) nie tylko wprowadzamy swój login i hasło. Wymagana jest też autoryzacja np. w aplikacji mobilnej lub poprzez przepisanie kodu SMS.

W samej aplikacji mObywatel również mamy szereg nowoczesnych zabezpieczeń. Użytkownik ustawia 4-cyfrowy kod PIN, a do logowania trzeba użyć także zabezpieczenia biometrycznego lub hasła. Biometria (czyli skaner odcisku palca lub FaceID) obsługiwana jest przez nasz smartfon. Dość trudno jest “obejść” to zabezpieczenie. Możemy więc stwierdzić, że mObywatel to bardzo bezpieczna aplikacja. Zawsze warto jednak pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. Hasło powinno być trudne, nie powinniśmy go też nikomu podawać. Warto regularnie je zmieniać. Warto też posiadać nowoczesny smartfon - tam zabezpieczenia biometryczne są po prostu lepsze, niż w starszych generacjach.

Podczas korzystania z mObywatel unikajmy też łączenia się z publicznie dostępnymi sieciami Wi-Fi. Hasła do mObywatel, bankowości elektronicznych, czy naszej poczty e-mail powinny być różne. Przestrzegając powyższych, dość prostych zasad sprawimy, że używanie mObywatel będzie niemal w 100% bezpieczne.


- artykuł sponsorowany -

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Brak komentarzy