reklama

Ciekawostki o kawie, które Cię zaskoczą

Artykuły sponsorowane, Wiadomości, 12.04.2023 11:07, ARTYKUŁ SPONSOROWANY
.
Ciekawostki o kawie, które Cię zaskoczą

Stara legenda głosi, że w ok .850 r.n.e.. etiopski pasterz o imieniu Kaldi zauważył, że kozy, których pilnował stają się podekscytowane i bardzo ruchliwe po zjedzeniu czerwonych owoców z pewnego krzewu. Postanowił i sam spróbować oraz zaniósł ziarna do islamskiego mnicha, ale mnich nie pochwalił ich i wrzucił do dogasającego paleniska, wywołując znajomy zapach i smak.… no i dziś kawa jest najbardziej popularnym napojem na świecie. Wartość rocznej sprzedaży to ponad 100 mld dolarów i jest drugim po ropie naftowej największym produktem na świecie. Pozostaje nam podziękować Kaldi i jego kózkom za epokowe odkrycie.

Obecnie największym producentem kawy jest Brazylia, która produkuje ponad 50% światowej produkcji. Ale smakosze poszukują często afrykańskiej kawy z Kenii, Etiopii czy Burundi. Potomkowie Kaldiego kontynuują skutecznie rozpoczęte przez niego dzieło.


Najpopularniejszym gatunkiem kawy jest Arabica ze względu ma pełny, ale łagodny smak, jest dużo słodsza w przeciwieństwie do Robusty, która ma bardziej goryczkowy smak.

Ekspres do kawy wynalezione we Włoszech w początku XX wieku. Do dziś włoskie urządzenia uważane są za najlepsze na świecie. Z Włochami przez prawie 100 lat próbował konkurować francuski Peugeot, ale nie dał rady i dziś pod tą marka możemy kupować już tylko samochody.

Każdy Polak wypija statystycznie 95 litrów kawy rocznie (3 kg ziarna) ale nadal kawa mielona i rozpuszczalna stanowi 75% sprzedaży. Średnia europejska to prawie 160 litrów na osobę. W tym obszarze mamy jeszcze dużo do nadrobienia! Kraje skandynawskie wygrywają jeśli chodzi o ilość wypijanej kawy w ciągu roku.


Najpopularniejszymi sposobami parzenia kawy w Polsce jest nadal zalewanie wodą kawy rozpuszczalnej lub mielonej tzw. kawa po turecku. W domach często korzystamy z ekspresów przelewowych lub kawiarek. Jednak najbardziej aromatyczną kawę uzyskujemy wykorzystując ekspresy ciśnieniowe, które wydobywają z ziaren specyficzne substancje oleiste, które tworzą charakterystyczną brązową piankę nazywaną cremą i podnoszą walory smakowe. Na bazie takiej kawy, poprzez dodanie mleka, można przygotować kremowe Cappuccino, wyraziste Flat White czy delikatne Cafe Latte.

Istnieje jeszcze cały szereg alternatywnych metod parzenia kawy.

AEROPRESS – Kawa przygotowywana metodą alternatywną, ciśnieniową. Dzięki dużemu zakresowi grubości mielenia ziarna, czasu ekstrakcji, siły, czasu i sposobu wyciskania, intensywności możemy spełniać wyszukane oczekiwania smakowe, zaskakiwać intensywnością i skalą smaków.

CHEMEX – Kawa przelewowa przygotowywana w specyficznej szklanej karafce z wykorzystaniem specjalnego filtra papierowego, który zatrzymuje większość olejków kawowych, czemu zawdzięcza swoją wyjątkową klarowność i przejrzystość.


W kawiarni Kawka Coffee House parzymy kawę z wykorzystaniem najnowszej wersji włoskiego ekspresu. W każdej porcji espresso zapewniamy wszystko co najlepsze. Wykorzystujemy słodką, czekoladowo-orzechową Arabikę z Brazylii, do kaw przelewowych mamy kawy z Kenii, Etiopii oraz innych różnych zakątków świata, nawet z Meksyku czy Indnonesji. Wykonujemy cały szereg kaw alternatywnych. Nasi bariści chętnie doradzą i wprowadzą każdego w świat smaku dobrze zrobionej, prawdziwej kawy.

Kawa, która podajemy w naszej kawiarni jest odpowiednio przebadana przez Specialty Coffee Assosiation pod względem jakości kawy. Każde ziarno jest dokładnie sprawdzane, SCA punktuje je w skali od 0-100, kawa która podajemy jest jakości specialty czyli posiada 80 i więcej punktów w ocenie smaku oraz jakości.

Kawka Coffee House, Rynek 33, Andrychów.

https://www.instagram.com/kawka_andrychow/

https://kawka-coffee-house.pl/kawiarnia-andrychow/
- Artykuł sponsorowany -

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Brak komentarzy