reklama
reklama

Regionalne przysmaki na liście produktów tradycyjnych

Wiadomości, 01.04.2016 13:30, (red)
Kładzionki ziemniaczane witanowickie, pulpeciki z karpia w zalewie octowej, fileciki karpiowe w pomidorach – to kolejne produkty lokalne z naszego regionu, które trafią na Listę Produktów Tradycyjnych.
Regionalne przysmaki na liście produktów tradycyjnych

Lista Produktów Tradycyjnych prowadzona jest przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. W tym tygodniu Małopolska Rada ds. Produktów Tradycyjnych i Dziedzictwa Kulinarnego pozytywnie zaopiniowała wszystkie złożone przez lokalnych wytwórców wnioski.

 

Poniżej opis produktów.

Kładzionki ziemniaczane witanowickie

„Kładzionki ziemniaczane witanowickie” znane są na terenie Witanowic od ponad 60 lat. Była to potrawa tania i bardzo prosta w przygotowaniu, należała więc do jednych z głównych potraw spożywanych przez tutejszych mieszkańców. Popularność „kładzionek” była związana z uprawianymi na tym obszarze ziemniakami, zwanymi tutaj „zimniokami witanowickimi”. W uprawie ziemniaków ogromne znaczenie miała jakość tutejszej ziemi. Ponadto, stosowanie przez gospodarzy nawozu naturalnego w postaci obornika, znacząco wpływało na uzyskanie dostatnich plonów. „Kładzionki ziemniaczane witanowickie” najczęściej przyrządzano z ziemniaków, które zostały z poprzedniego posiłku, dbano bowiem, aby nic do jedzenia się nie zmarnowało. Obecnie ziemniaki częściej gotowane są specjalnie w celu przygotowania „kładzionek”, w łupinkach – tzw. mundurkach i obierane dopiero po ugotowaniu. To zabieg celowy stosowany przez współczesne gospodynie, które w ten sposób chcą zminimalizować utratę składników mineralnych zawartych w ziemniakach i tym samym wydobyć ich jak najlepszy smak. Ziemniaki należy „Obrać ze skórki, ostudzić, zmielić. Do tego dodać 3 jajka, smażoną cebulkę, doprawić do smaku, dołożyć 4-5 łyżek mąki. Wyrobić, wymieszać wszystkie składniki. (..) Potem „uklupcy” się placuszki, obtoczy w mące i smaży na smalcu na złoty kolor, aby miały apetyczny wygląd.”Dawniej „kładzionki ziemniaczane witanowickie” określane były jako kotlety ziemniaczane, placuszki ziemniaczane albo po prostu placuszki. Obecnie stosowana nazwa nawiązuje do sposobu i miejsca ich wytwarzania.

 

 

Pulpeciki z karpia w zalewie octowej

„Pulpeciki z karpia w zalewie octowej” to potrawa znana i chętnie przyrządzana na terenie Doliny Karpia od ponad 70 lat. Dolina Karpia już od średniowiecza słynie z połowu ryb - specjalizuje się w hodowli karpia o niepowtarzalnych walorach smakowych. Określone pochodzenie ryb jest warunkiem koniecznym, aby  przygotować potrawę charakteryzującą się świeżym i delikatnym mięsem, zachowującym po usmażeniu i umieszczeniu w zalewie stałą i zwartą konsystencję. Najważniejszym składnikiem „pulpecików z karpia w zalewie octowej” jest świeża ryba. Tradycyjny sposób przyrządzania pulpecików karpiowych polega na zmieszaniu zmielonego mięsa świeżej ryby z zmielonym mięsem karpia ugotowanego. Następnie dodaje się przyprawy: sól, pieprz czarny mielony oraz czosnek, jak również bułkę tartą. Z tak przygotowanej masy, formuje się okrągłe pulpeciki, obtacza się w mieszance mąki i bułki tartej lub w rozmąconym jajku, a następnie w bułce tartej i całość smaży się na patelni, w głębokim tłuszczu, na złoty kolor. Gotowe pulpeciki umieszczane są w słojach i zalewane zalewą sporządzoną z wody, octu oraz soli, cukru, białej gorczycy, liści laurowych, ziela angielskiego oraz czarnego pieprzu w ziarnach, z dodatkiem marchewki i cebuli. Tak przygotowane słoiki poddaje się lub nie pasteryzacji. „Pulpeciki z karpia w zalewie octowej” podaje się na zimno do bezpośredniej konsumpcji z jarzynami.

 

Fileciki karpiowe w pomidorach

„Fileciki karpiowe w pomidorach” to potrawa znana i chętnie przyrządzana na terenie Doliny Karpia od ponad 40 lat. Określone pochodzenie ryb jest warunkiem koniecznym, aby  przygotować potrawę charakteryzującą się świeżym i delikatnym mięsem, zachowującym po usmażeniu i umieszczeniu w zalewie stałą i zwartą konsystencję. Dolina Karpia już od średniowiecza słynie z połowu ryb - specjalizuje się w hodowli karpia o niepowtarzalnych walorach smakowych. Przygotowane filety posypuje się równomiernie solą i pieprzem, a następnie obtacza się je w mące, mieszance mąki i bułki tartej lub w rozmąconym jajku i w bułce tartej. Całość smaży się na patelni, w głębokim tłuszczu, na złoty kolor. Gotowe fileciki umieszczane są w słojach i zalewane zalewą sporządzoną z wody, octu, soli, cukru, białej gorczycy oraz wedle uznania liści laurowych, ziela angielskiego, z dodatkiem podsmażonej cebulki oraz przecieru pomidorowego. Tak przygotowane słoiki poddaje się lub nie pasteryzacji. „Fileciki karpiowe w pomidorach” podaje się na zimno do bezpośredniej konsumpcji z jarzynami.

 

Wcześniej na Listę Produktów Tradycyjnych wpisany został Radoczański jabłecznik.

 

 

 

źródło: malopolskie.pl

 

reklama
News will be here

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Brak komentarzy