Spotkanie włodarzy w andrychowskim magistracie. Co podpisali?

Region, Wadowice, Andrychów, Kalwaria Zebrzydowska, Polityka, Wiadomości, 30.11.2017 09:45, PG

Do Andrychowa przybyli m.in. burmistrz Wadowic, burmistrz Kalwarii Zebrzydowskiej, wójt Stryszowa i Wieprza.

Spotkanie włodarzy w andrychowskim magistracie. Co podpisali?

W czwartek (30.11.) w andrychowskim magistracie odbyło się uroczyste spotkanie w związku z podpisaniem umów partnerskich klastra energii pn.: „Andrychowska Energia Beskidu", na mocy których do klastra przystąpili nowi partnerzy:

- Zakład Gospodarki Komunalnej Sp. z o. o. z siedzibą w Andrychowie,

- Zakład Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o. o. z siedzibą w Andrychowie,

- Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Wadowicach

Do klastra przystąpili również nowi uczestnicy tj.: Gmina Kalwaria Zebrzydowska, Gmina Stryszów, Gmina Wadowice, Gmina Wieprz.

Klaster będzie zajmował się pozyskiwaniem funduszy na odnawialne źródła energii np. fotowoltaikę.


Minister Energii Krzysztof Tchórzewski twierdzi, że klastry energii to nadzieja dla rozwoju energetyki odnawialnej. Ma być to spora konkurencja dla konwencjonalnych źródeł energii, które będą w stanie zapewnić gigawaty mocy.

Klastry mają inwestować w odnawialne źródła energii i wytwarzać energię elektryczną na poziomie lokalnym. W tym roku Ministerstwo Energii przeznaczyło na to 500 mln zł.

U nas klastry dopiero się tworzą. Obszar działania klastra nie może przekraczać granic jednego powiatu lub 5 gmin. W naszym regionie klaster energii pn. „Andrychowska energia Beskidu” tworzyć będzie kilka gmin.


Rolę koordynatora klastra „Andrychowska Energia Beskidu” będzie pełniła Elektrociepłownia Andrychów, jako podmiot reprezentujący porozumienie.

Reasumując głównym zadaniem klastra będzie pozyskiwanie środków na wdrażanie rozwiązań z wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii (np. na panele fotowoltaiczne) oraz wdrażanie technologii związanych z efektywnością energetyczną w celu dążenia do poprawy ochrony środowiska a także oszczędzaniem energii.

Jak klastry wpiszą się w funkcjonowanie systemu elektroenergetycznego w naszym regionie? Zobaczymy.


Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Izik, 30.11.2017 18:12

Gratulacje. Kolejna ciekawa, przyszłościowa inicjatywa włodarzy naszej Gminy.

specnarz, 30.11.2017 10:32

Niech pozwolą sprzedawać wytworzoną energię to będzie OK. Wtedy znajdą się osoby które zainwestują np w fotowoltaikę. To chyba przygotówka pod obiecaną farmę fotowoltaiczną.