PiS zmienia zdanie w sprawie BDI. Co wymyślił kandydat na burmistrza?

, Polityka, Wiadomości, 17.08.2018 16:55, PG
Regularnie,co cztery lata, politycy obiecują, że jak tylko wygrają wybory załatwią budowę Beskidzkiej Drogi Integracyjnej. Właśnie rozpoczęła się kampania do wyborów samorządowych i mamy powtórkę z rozrywki.
PiS zmienia zdanie w sprawie BDI. Co wymyślił kandydat na burmistrza?

Wadowice stoją w potężnych korkach. To co przeżywają kierowcy ciężko jest nawet opisać, zwłaszcza teraz, kiedy na rynku trwa remont kostki i drogi są zamknięte.

A politycy nadal przekomarzają się i próbują budować kapitał polityczny na tej, tak ważnej dla mieszkańców regionu, inwestycji jaką jest Beskidzka Droga Integracyjna, czyli nowa droga krajowa przez Kęty, Andrychów, Wadowice, Kalwarię.

Jak już pisaliśmy, 2 lipca Generalny Dyrektor Ochrony Środowiskowa wydał informację o zakończeniu postępowania odwoławczego w sprawie decyzji środowiskowej dla Beskidzkiej Drogi Integracyjnej. Decyzja środowiskowa została utrzymana w mocy – po wcześniejszym odwołaniu złożonym przez burmistrza Wadowic.

Jednak decyzja ta została ponownie zaskarżona przez Mateusza Klinowskiego. Burmistrz nie zgadza się na to, aby BDI przebiegała południową częścią gminy (jak planuje inwestor). Proponuje wariant północny.

W piątek (17.08.) starosta wadowicki i kandydat PiS na burmistrza Wadowic Bartosz Kaliński zorganizował briefing prasowy, na którym zaapelował do burmistrza Wadowic Mateusza Klinowskiego o wykonywanie uchwał jakie podejmuje jego Rada.

Otóż chodzi o uchwałę Rady Miejskiej z maja 2017 roku, w której to radni zadeklarowali że będą wspierać każdą decyzję środowiskową jaką wyda GDOŚ w Warszawie. Również o tym pisaliśmy: Wadowiccy radni chcą w końcu wesprzeć budowę BDI. Głosowali rezolucję w tej sprawie

Warto też zaznaczyć, że z kolei w czerwcu tego wadowiccy radni podjęli dwie sprzeczne ze sobą uchwały dotyczące BDI. Szczegóły tutaj: Radni próbują ratować BDI. I co z tego? Skoro ministerstwo mówi jasno: nie ma pieniędzy

Według starosty, nie ma możliwości powrotu do dyskusji nad wariantem północnym, który promuje Klinowski, bo to skutkowałoby rezygnacją z budowy całej drogi. To oznacza, że PiS zmienia stanowisko w sprawie przebiegu BDI na odcinku wadowickim. Poprzednia burmistrz Wadowic, a obecna poseł PiS Ewa Filipiak była bowiem za... wariantem północnym.

Nic dziwnego, wariant południowy ingeruje w zabudowę mieszkaniową (trzeba wyburzyć ponad 100 budynków), przebiega blisko zamieszkałego przez kilka tysięcy osób osiedla. Forsowanie tego przebiegu to dla burmistrza potencjalna strata tysięcy głosów w wyborach, z czego zdawała sobie sprawę Ewa Filipiak.

Kaliński ogólnikowo deklaruje, że jak tylko obejmie fotel burmistrza Wadowic - realizacja BDI - to będzie jedna z pierwszych decyzji, jaką podejmie. Otóż przystąpi do rozmów z inwestorem (z którym jak twierdzi, nikt wcześniej nie rozmawiał) w sprawie omówienia warunków technicznych najdogodniejszych dla mieszkańców.

Na koniec starosta poinformował, że nie ma żadnego wariantu proponowanego przez burmistrza Klinowskiego, bo nigdy go nie pokazał. Po prostu nie ma takiego dokumentu.

Naprawdę ciężko jest się nie denerwować stojąc w korku i słuchając kłótni kandydatów na fotel burmistrza. Zaznaczmy na koniec, że według informacji ministerstwa infrastruktury nie ma, i w najbliższych latach nie będzie pieniędzy na BDI, ale temat tej drogi powraca zawsze i jest najbardziej żywy – co 4 lata – szkoda, że tylko w teoretycznym aspekcie.

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: kontakt@mamNewsa.pl

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

`, 18.08.2018 10:28

Psikuta vel "stan" .......... dzisiaj też będziesz wklejał coś ze Sputnik Polska albo Russia Today ??? ..... Czy wystarczy tylko wrzutka z Wybiórczej dla "baranów z Zielonej Wyspy" a raczej Rudej.

nick1, 18.08.2018 08:26

Kaliński wiele razy dostawał od pana Tomasza szansę żeby uczyć się jak być dobrym i skutecznym politykiem ale cóż. Zmarnował. Jeszcze ze dwie konferencje i będzie skończony politycznie. Mówi się trudno. Wypadnie kompletnie z polityki. Z Klinowskim mimo wszystko idzie pogadać i wymienić opinie na poważnie. Jeśli wspólnymi siłami uda się przejąć i naprawić starostwo będzie dobrze.

nick1, 18.08.2018 08:25

Kaliński wiele razy zostawała od pana Tomasza szansę żeby uczyć się jak być dobrym i skutecznym politykiem ale cóż. Zmarnował. Jeszcze ze dwie konferencje i będzie skończony politycznie. Mówi się trudno. Wypadnie kompletnie z polityki. Z Klinowskim mimo wszystko idzie pogadać wymienić opinie jak partnerzy. Jeśli wspólnymi siłami uda się przejąć i naprawić starostwo będzie dobrze.

sąsiad, 18.08.2018 07:52

tekst ok ale jakbyście widzieli relację na żywo i wszystko co tam się działo. Jej. Współczujcie wybory będzie panami K w Wadowicach. Przerażeni mogą być wszyscy dookoła tym co obaj robią i gadają. Jeden blokuje, drugi zapowiada "negocjacje". Drogi panie Kaliński. Mrówka raczej ze słoniem nie ma czego negocjować. Pan chce negocjować z inwestorem czyli rządem albo dyrekcją dróg? Juz widze jak oni panu: bierzecie albo nie - koniec negocjacji. Nie bierzecie jest kolejka chętnych po kasę na inne drogi.

stan, 17.08.2018 21:40

Kosy na sztorc, widły do pionu, hełmy stalowe świeżo malowane, śmigłowce radzieckie, czołgi niemieckie, samoloty radziecko-amerykańskie, długopisy naładowane, konfesjonały samobieżne, klęczniki automatyczne, kropidła dalekiego zasięgu, latające tace z podwyższonymi brzegami, kadzielne zadymiacze, dzwony alarmowe, widelce kownackiego, harwestery do wycinki drzew, buldożery do niszczenia wszystkiego co polskie, generałowie z łapanki i politycznego zaciągu, nowe samoloty-salonki dla wożenia "dup" prezesa i polityków PiS-owych oraz "złocony" wózek inwalidzki dla "srula Jarusia I-go". Tak wygląda skonfliktowana i zniszczona przez polityków armia, armia pozbawiona żołnierskiego honoru, zmuszona do świętowania, do klęczenia, do służenia do mszy, wypolerowana z "okazji"....by "PiS-szarańcza" napawała radością pokręcone i chore umys

`, 17.08.2018 21:08

"Skoro PIS ma tak marnych kandydatów .... to współczuje wyborcom tej partii" --- Pomyśl jak wyborcy PIS muszą współczuć tobie :-0

`, 17.08.2018 21:04

Psikuta marny to jest ale z ciebie propagandzista pod tymi różnymi nickami :-0

wiktoria, 17.08.2018 20:21

Szkoda że w Wadowicach ciągle mówią o rozmowach. Wielka szkoda że nie zanosi się z tej strony na nic dobrego.

wiktoria, 17.08.2018 20:20

Szkoda że pan Tomek musi poprawiać sobie nastrój tak marnymi sposobami jak poniżej. Gdzie ten uśmiech sprzed 8 lat... Szkoda że pan Tomasz musi jako swój przedstawiać pomysł poprzedników którzy dawno temu mówili o etapowaniu. No ale tonący brzytwy się chwyta

tomekx, 17.08.2018 20:16

Skoro PIS ma tak marnych kandydatów na burmistrzów jak w Andrychowie czy w Wadowicach to współczuje wyborcom tej partii

awi70, 17.08.2018 20:14

Może trzeba już blokować autami i ludźmi drogi w miastach bo inaczej nic nie wskoramy.

bodmar, 17.08.2018 19:27

Szkoda że rząd tylko udaje że coś robi w sprawie bdi a nie realizuje pomysłu burmistrza Andrychowa aby drogę budować etapami

`, 17.08.2018 18:54

Psikuta .......... dzisiaj też będziesz wklejał coś ze Sputnik Polska albo Russia Today ??? ..... Czy wystarczy tylko wrzutka z Wybiórczej dla "baranów z Zielonej Wyspy" a raczej Rudej.

krisu78, 17.08.2018 18:44

jesli pomysłemKalińskiego jest coś w stylu "jak wygram to będe rozmawiał z inwestorem" to w imieniu kierowców "dziekuje". W gruncie rzeczy niczym nie różni się pan od obecnego burmistrza bo ten ponoć rozmawiać też chce. tylko o innym wariancie. My już damy dość Wadowic które zamiast zgody na BDI mają do zaproponowania: może inaczej, może kolejne rozmowy, może to może siamto. Zgadzam się też że w ramach "przed wyborami o BDI" Kaliński przebił nawet Żaka jaki ni stąd ni zowąd po 8 laatch swoich rządów ogłosił jako swój pomysł etapowania - jakie w Andrychowie powstał dawno temu. Ech.

wolfgang, 17.08.2018 18:07

Jak krucha jest polska demokracja budowana przez 20 lat III RP to widać dobitnie teraz gdy do władzy dorywają się ludzie pozbawieni moralności i uczciwości a do tego braku elementarnej wiedzy czym jest demokracja. Szukanie i stosowanie kruczków prawniczych na użytek sprawowanej władzy z naruszaniem konstytucji to zbrodnia przeciw Polsce, to zdrada narodowa, która powinna być karana najsurowszymi konsekwencjami Czegoś takiego nie byli by w stanie zrobić najbardziej skryci agenci wrodzy wobec Polski i ciekawe kto tych ludzi inspiruje to takiego działania bo chyba nie suweren.

tomasz2, 17.08.2018 18:04

Racja. Jeśli po tylu latach pomysłem kandydata na burmistrza Wadowic jest "przystąpienie do rozmów z inwestorem" to obawiam się że dla mieszkańców Andrychowa, Kęt, Kalwarii nie oznacza nic dobrego. My naprawdę nie potrzebujemy gadania,konferencji, konfrontacji z Klinowskim tylko zgody Wadowic na te budowę. Wydaje się że mimo "podszczypywań" w tej sprawie Kaliński czy Klinowski dla nas niestety obojętne jak chodzi o BDI. Sorry, ale niestety gadką o tym że jak wygra będzie gadał z inwestorem przebił nawet mojego imiennika Tomasza który w ramach obiecanek przed wyborami wyciągnął pomysł innych i opowiada jakby był jego.

aga33, 17.08.2018 17:41

inna rzecz że słowa tego starosty świadczą o tym że w Wadowicach nic sie nie zmienia. Jak wygra zasądzie do rozmów. Hmm, my już nie chcemy żeby Wadowice rozmawiały, tylko konkretu - żeby Wadowice przestały blokować.

aga33, 17.08.2018 17:39

skoro facet który chwali się zdjęciami z domu z Krakowa może być burmistrzem innej gminy to pewno tak. I naprawdę wynajęcie mieszkania na pół roku przed wyborami dla niepoznaki tylko naraża na śmieszność :)

barte, 17.08.2018 17:34

Facet z Łączan czy jakieś innej odległej wioski spod Krakowa chce być burmistrzem Wadowic?To tak można?