Kolejne zamieszanie z uroczystościami w Andrychowie

, Polityka, Wiadomości, 29.04.2018 09:30, PG

Podziały polityczne widać nie tylko w tej wielkiej polityce, ale i lokalnie łatwo to dostrzec.

Kolejne zamieszanie z uroczystościami w Andrychowie

Uroczystości obchodów 227. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja to kolejne święto, które w tej kadencji podzieliło andrychowską scenę polityczną.

Otóż magistrat postanowił zmienić wieloletnią tradycję i w tym roku zamówić nie jedną centralną mszę w kościele pw. św. Macieja, ale poprosić o mszę proboszczów w prawie wszystkich kościołach w całej gminie o poszczególnych godzinach. Nabożeństwa te mają być sprawowane w intencji Ojczyzny i dziękczynnie za 250 lat lokacji Andrychowa. Chodzi o to, że nie każdy ma możliwość żeby dostać się na główne uroczystości do Andrychowa a tak będzie mógł świętować także u siebie - uzasadniają włodarze miasta.

Obchody pozakościelne pozostają bez zmian, czyli pokaz musztry, złożenie wiązanek kwiatów pod tablicą pamiątkową i wręczenie medalu „Zasłużony dla Gminy Andrychów”.

Podczas ostatniej sesji Rady Miejskiej radna Alicja Studniarz chciała zaprosić wszystkich w imieniu ks. Stanisława Czernika na uroczyste nabożeństwo o godz. 9:00 w kościele pw. św. Macieja z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja, a potem na złożenie kwiatów pod andrychowską golgotą. Jednak przewodniczący Rady Miejskiej Roman Babski nie pozwolił jej na to, sam odczytując zaproszenie na oficjalne uroczystości. Nie zabrakło nerwowej wymiany zdań między radną a przewodniczącym.

To nie pierwsza taka sytuacja. Działo się tak także podczas zaproszeń na obchody 250 – lecia lokacji Andrychowa. Wtedy też poszło o mszę świętą. Więcej na ten temat tutaj: Powstał drugi komitet obchodów 250-lecia Andrychowa. O co chodzi?

Jak będą wyglądały uroczystości w tym roku? Czy politykom uda się podzielić mieszkańców? Okaże się w czwartek.


XXX

Święto Narodowe 3 Maja obchodzimy w rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja w 1791 roku. Była to ustawa regulująca ustrój prawny Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Konstytucja 3 maja była pierwszą w Europie i drugą na świecie (po konstytucji amerykańskiej z 1787 r.) nowoczesną, spisaną konstytucją, która została uchwalona przez Sejm Czteroletni.
Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

`, 30.04.2018 13:05

Psikuta .......... A no zapomniał że się nie myjesz i siadł obok Ciebie, i tak większość ludzi zemdlała od odoru na szczęście ochrona miała maski gazowe i wyprowadzała tych którzy mogli ustać na nogach :-0

stan, 30.04.2018 11:19

Ty niemczyk ! a co żeś to nabreweżył w tym sądzie , że tata zemdlał , a ciebie z rozprawy wyprowadziła ochrona ???

`, 30.04.2018 09:36

Psikuta ........ "Kościuszko zawsze najwyżej sobie cenił równość i tolerancję dla dosłownie każdego człowieka, niezależnie od wiary, koloru skóry czy stanu urodzenia" ............... Czyli był całkowicie twoim przeciwieństwem :-)

aga33, 30.04.2018 09:00

Słuchajcie. Msze 3 maja będą bo to także święto kościelne i zawsze są. Łaski nasza władza nie zrobi choćby chciała :) To że w jednych parafiach ktoś podpina się a w innych nie - śmieszne. Tłumaczenie że po koło 30 lat nagle niektórzy mogą nie dojechać do Andrychowa i trzeba zmienić tradycję – przepraszam ale żałosne. Dziękowanie władz pół roku po fakcie za urodziny Andrychowa – jak śmieją się andrychowianie: albo tak dobrze im poszło świętowanie świeckie, że teraz obudzili się, albo tzw. desperacja wyborcza pana Żaka i Babskiego :) Cały ten jad klakierów zakolandii – za chwilę skończy się kasa za ataki w necie to chłopcy jeszcze szaleją żeby sobie i szefowi poprawić humor. Że inaczej nie potrafią – zakolandia tylko w oszustwie i atakach spełnia się. Mimo wszystko dobrego dnia!

ranyjulek, 30.04.2018 08:44

Żak i Babki jak to ludzie piszą namieszali. Tłumaczenie z kosmosu że niektórzy „mogą nie dojechać”. Teraz wychodzi jak się czyta klakierów że to okazja żeby księżom czy jednemu księdzu dowalić? Nie wyszło bo i księża i andrychowianie poradzą sobie choćby nie wiem jak zakolandia pluła i bruździła. Tylko wstyd że 3 Maja żakolandii do ataków służy. Ale widać wszystkim tam puszczają nerwy.

stan, 30.04.2018 08:02

. KOŚCIUSZKO miał rację pisząc w swoim memoriale - "Kościół winien być oddzielony od państwa, nie wolno mu zajmować się kształceniem młodzieży. Naród powinien być panem własnego losu i jego prawa powinny być nadrzędne wobec praw kościoła. Żadna religia nie może im przeczyć odwołując się do prawa boskiego, przeciwnie, każda religia powinna być posłuszna prawom ustanowionym przez naród"

zandrychowa, 30.04.2018 06:52

Zróbmy ściepę na mszę u macieja.,Ile wystarczy 50 zł czy 500 trzeba?

kriisu78, 30.04.2018 05:31

Poczytajcie troche o stanowislu KR-K wobec Kobstytucji 3 maja http://m.interia.pl/serwis/forum/prawdziwa-historiajak-kosciol-katolicki-sprzedal-polske-tematy,dId,1071430

kriisu78, 30.04.2018 05:23

Jak się pani radna Studniarz chce modlić do kamieni u Czernika, to jej sprawa. A co ma wspólnego kosciól katolicki z konstytucją 3 maja? Nic. A raczej nic dobrego.... oprócz późniejszej niechlubnej roli w Targowicy. Więc niech się pan Czernik zajmuje swoimi kościelnymi świętami, a nie państwowymi czy samorządowymi. Proste? Proste. BTW. Msza święta w intencji ojczyzny? Ha, ha... Wystarczy odciąć KR-K od dojenia budżetu i nie będzie potrzeba żadnych guseł.

tomasznasz, 29.04.2018 23:03

Ani to śmieszne ani to straszne co realizują Żak i Babski. Wygląda na nerwowy ruch (od ponad 20 lat moga być wspólne obchody aż tu nagle panowie Zak i Babski obudzili się że nie tak powinno być?). Tłumczenie "włodarzy" żenujące. Chyba że faktycznie jest to druzgocąca ocena nowej kumuniakcji miejskiej jaką nagle nie da dotrzeć do Andrychowa :) Jeśli tak to gratuluję szczerości Żakowi i Babskiemu. Podobnie żenujący zakaz dla radnej od Babskiego zaproszenia na Mszę. Tyle. Jadu klakierów zakolandii którzy chcąc ratować pograżąją jeszcze bardziej Żaka i Babskiego nie chce mi się komentować.

tomasznasz, 29.04.2018 23:02

Ani to śmieszne ani to straszne co realizują Żak i Babski. Wygląda na nerwowy ruch (od ponad 20 lat moga być wspólne obchody aż tu nagle panowie Zak i Babski obudzili się że nie tak powinno być). Tłumczenie "włodarzy" żenujące. Chyba że faktycznie jest to druzgocąca ocena nowej kumuniakcji miejskiej jaką nagle nie da dotrzeć do Andrychowa :) Jeśli tak to gratuluję szczerości Żakowi i Babskiemu. Podobnie żenujący zakaz dla radnej zaproszenia na Mszę. Tyle. Jadu klakierów zakolandii którzy chcąc ratować pograżąją jeszcze bardziej Żaka i Babskiemu nie chce mi się komentować.

maniek, 29.04.2018 21:10

Przecieram oczy ze zdumienia. Całe zamieszanie żeby dokuczyć jednemu księdzu? Tyle zachodu, odchodzenie od tradycji, gadka szmatka jako tłumaczenie, zabronienie radnej zaproszenia na mszę żeby komuś dokuczyć? Tak wynika z komentarzy zakolandii. Swoją drogą o Czernika to niech zakolandia sie nie marwti. 7 lat próbuje go odwołać i NIC PS. Nie widzę mszy w Bolęcinie. Mam nadzieję że to nie będzie kolejny ksiądz po którym klakierzy zakolandii będą wylewać jad i o którym puszczać głupie ploty?

xpek, 29.04.2018 19:54

czernik nie zarobi na mszy i wielkie larum

gregory, 29.04.2018 16:14

Ludzie dobrze piszą. Od prawie 30 lat były jedne obchody. Tomek i Romek chcieli to zmienić to tak zrobili. Ale moim zdaniem przy okazji kompromitują się. Dziękowanie za 250 lat Andrychowa które było 24 października 2017 robi się 3 maja 2018 roku? Zabrania się zapraszać radnej na mszę do „Macieja”? Na 9.00 do Andrychowa nie zdążą ludzie? To ich podwieźcie jeśli komunikacja miejska szwankuje waszym zdaniem. Mieszanie i bez sensu tłumaczenie władz według mnie Ale Tomek, Romek i klakierzy zakolandii wiedzą swoje, szczególnie ci którzy ciagle plują po kościele.

gregory, 29.04.2018 16:12

Drogie kolejne wcielenie internetowe sztucznie uśmiechniętego czyli wolfgang. Otóż msza np. na osiedlu zawsze w niedziele i święta jest o 8.30. To ze ktoś podpina się nic nie znaczy :) Chyba tylko u Macieja robią specjalnie taką mszę. No ale tam to nawet w tym roku Babski z tego co czytam nie dał radnej zaprosić na mszę. Ludzie jak znam zycie sami sie zorganizują, łaski od pana Babskiego czy kogokolwiek innego nie potrzebują.

`, 29.04.2018 16:08

"Gorące podziękowania dla" ..... Lokalnych Trolli za publiczne pokazywanie co sobą reprezentują ...... Chamskie wypowiedzi obrażające większość mieszkańców gminy typu........."Ci pisowscy faryzeusze"........... doskonale obrazuje ubóstwo intelektualne i kulturowe środowiska wyborców Totalnych.

`, 29.04.2018 16:02

"Ten katastrofalny, głęboki podział w społeczeństwie jest dziełem jednego człowieka ..... Rudego Zdrajcy..... To cechy jego charakteru odciskają się fatalnym piętnem na całym życiu kraju. Mściwość, małoduszność, niezdolność do zdrowego kompromisu, nienawiść wreszcie. Wszystko to spływa z góry na wszystkich. Jestem przekonany, że kiedy ten człowiek odejdzie, NIE..... będzie można normalnie dogadać się z większością pełowczaków. Na razie to ten diabeł miesza w polskim kotle i jest przyczyną zła" ................ Wielka szkoda że w naszej gminie Rudy znajduje naśladowcę pod postacią Psikuty :-(

wolfgang, 29.04.2018 15:32

Gorące podziękowania dla władz miasta Andrychowa , za tak wysoce słuszną decyzję umożliwiającą wszystkim mieszkańcom Miasta i Gminy udział w MSZACH ŚWIĘTYCH I SZCZERĄ MODLITWĘ W INTENCJI OJCZYZNY I DZIĘKCZYNIENIA ZA 250 LOKALIZACJI ANDRYCHOWA sprawowaną we wszystkich dziewięciu kościołach naszej Małej Ojczyzny. Ci pisowscy faryzeusze wraz z swym „ duszpasterzem „ niech jak dotychczas modlą się pod swoimi tablicami !.

tomasz2, 29.04.2018 15:09

Po chyba 29 latach kiedy w Andrychowie były jedne obchody 3 maja obecna ekipa Tomasza Żaka i Romana Babskiego miesza. Do tego Babski zabrania radnej zaprosić na mszę. Do tego czytamy że nagle po 29 latach ktoś może nie mieć jak dojechać do Andrychowa? Znaczy się może miec kłopty z dojazdem na mszę. bo w drugiej cześci gdzie pewno będzie "brylował" albo Żak albo Babski to już poczty sztandarowe i inni powinni się dostać i być :)

tomasz2, 29.04.2018 15:07

Tomek tym razem jako stan piszący. Weź człowieku, odpoczywaj gdziekolwiek jesteś i nie kompromituj się coraz głupszymi tekstami.

stan, 29.04.2018 15:02

Ten katastrofalny, głęboki podział w społeczeństwie jest dziełem jednego człowieka. Jarosława Kaczyńskiego. To cechy jego charakteru odciskają się fatalnym piętnem na całym życiu kraju. Mściwość, małoduszność, niezdolność do zdrowego kompromisu, nienawiść wreszcie. Wszystko to spływa z góry na wszystkich. Jestem przekonany, że kiedy ten człowiek odejdzie, będzie można normalnie dogadać się z większością pisiaków. Na razie to ten diabeł miesza w polskim kotle i jest przyczyną zła.

martinez, 29.04.2018 15:00

Smutne, że po 20 kilku latach nasze władze mieszają zwłaszcza że wygląda to fatalnie. Za 250 lat Andrychowa chcą dziękować pół roku po rocznicy? Dobre. Panie Romanie, panie Tomaszu potraficie zaskoczyć :) Roman Babski jak czytam w artykule zabrania zapraszać na mszę do kościoła św. Macieja? Bez komentarza. Z drugiej strony zamówili msze „w prawie” każdej parafii. Który to ksiądz i wierni niegodni żeby o nich pomyśleć? :) A najgłupsze jest to że "Chodzi o to, że nie każdy ma możliwość żeby dostać się na główne uroczystości do Andrychowa" gadają nasze władze. To dobrze ktoś radzi: weźcie kolegów do swoich aut jeśli nowa miejska komunikacja jest waszym zdaniem do bani. Poza tym na mszę do Andrychowa nie zdążą, ale na składanie wiązek to już tak? Marnie to wygląda panie Babski panie Żak.

stan, 29.04.2018 15:00

niemczyk nigdy nie miał równo pod kapeluszam , a teraz to już całkiem mu się pomieszało. Irek a jak to było na tej rozprawie w sądzie, gdzie twój "tata "zemdlał a ciebie wyprowadziła ochrona ? - wyjątkowa z ciebie prosta , (aby nie powiedzieć prymitywna) konstrukcja !. KOŚCIUSZKO miał rację pisząc w swoim memoriale - "Kościół winien być oddzielony od państwa, nie wolno mu zajmować się kształceniem młodzieży. Naród powinien być panem własnego losu i jego prawa powinny być nadrzędne wobec praw kościoła. Żadna religia nie może im przeczyć odwołując się do prawa boskiego, przeciwnie, każda religia powinna być posłuszna prawom ustanowionym przez naród"

martinez, 29.04.2018 14:54

Tomkowi to juz totalnie nerwy puszczają. Najpierw spróbował z głupimi tłumaczeniami jako abcabc a teraz na ostro jako rafi. Chłopie weź już jedź na ten długi majowy weekend i znowu odpoczywaj gdzie tam chcesz. W Polsce czy za granicą. Ale przestać z tym jadem

`, 29.04.2018 14:28

Psikuta .......... nawet jakbyś założył jeszcze 100 kont to "twoje wypociny nikogo nie interesuja" ....... brak Ci ..... "pomyslu na swoj cel w zyciu...milego weekendu majowego :-)"

`, 29.04.2018 14:25

Psikuta ......... "twoje wypociny nikogo nie interesuja,kazdy wie kim jestes gdzie mieszkasz i jak wygladasz, z takimi jak ty sie nie rozmawia...piszesz zupelnie nie na temat pod kazdym artykulem.mieszasz polityke Warszawska z malym samorzadem Andrychowskim.po co ci to smieszny czlowieczku???" ................. Masz już tyle nicków trollu że się gubisz i raz piszesz ..... "Ludzie nie mieszajcie polityki z Kosciolem" ....... a chwilę przedtem .......... "tym bardziej że parafia macieja znana jest z politykowania i wspierania partii pis"

rafi, 29.04.2018 14:09

Niemczyk twoje wypociny nikogo nie interesuja,kazdy wie kim jestes gdzie mieszkasz i jak wygladasz, z takimi jak ty sie nie rozmawia...piszesz zupelnie nie na temat pod kazdym artykulem.mieszasz polityke Warszawska z malym samorzadem Andrychowskim.po co ci to smieszny czlowieczku??? Pytanie padlo od kiedy bezradna Studniarz jest rzecznikiem Szanownego ks.Proboszcza???Bawi sie w chyba w Pietrasa a jak skonczyl to kazdy wie,potem byl Kubien a teraz jest ta Studniarz...zal tych co szukaja poparcia w Kosciele bo sami nie maja pomyslu na swoj cel w zyciu...milego weekendu majowego :-)

rafi, 29.04.2018 13:57

Niemczyk twoje wypociny nikogo nie interesuja,kazdy wie kim jestes gdzie mieszkasz i jak wygladasz, z takimi jak ty sie nie rozmawia...piszesz zupelnie nie na temat pod kazdym artykulem.mieszasz polityke Warszawska z mamym samorzadem Andrychowskim.po co ci to smieszny czlowieczku??? Pytanie padlo od kiedy bezradna Studniarz jest rzecznikiem Szanownego ks.Proboszcza???Bawi sie w chyba w Pietrasa a jak skonczyl to kazdy wie,potem byl Kubien a teraz jest ta Studniarz...zal tych co szukaja poparcia w Kosciele bo sami nie maja pomyslu na swoj cel w zyciu...milego weekendu majowego :-)

`, 29.04.2018 13:46

Troll się pogubił :-) raz pisze ....... "Ludzie nie mieszajcie polityki z Kosciolem" ....... a chwilę przedtem .......... "tym bardziej że parafia macieja znana jest z politykowania i wspierania partii pis"

rafi, 29.04.2018 13:43

Ludzie nie mieszajcie polityki z Kosciolem, a od kiedy to ta Studniarz jest rzecznikiem ks.Proboszcza????? Niech sie bierze do roboty Szanowna Pani bo dotychczasowe dzialania sa mizerne,a ks.Proboszcz ma rozum i glowe by wystosowac odpowiednie zaproszenie,wiec niech ta Studniarz nie miesza,bo mieszkancy tego nie lubia!!!

`, 29.04.2018 13:39

Najbardziej idiotyczna, polityczna i dzieląca mieszkańców gminy na swoich i "pisiorów" wypowiedź dzisiejszego dnia ............... "tym bardziej że parafia macieja znana jest z politykowania i wspierania partii pis"

`, 29.04.2018 13:39

Najbardziej idiotyczna, polityczna i dzieląca mieszkańców gminy na swoich i "pisiorów" wypowiedź dzisiejszego dnie ............... "tym bardziej że parafia macieja znana jest z politykowania i wspierania partii pis"

tomasz2, 29.04.2018 12:03

I dobrze ludzie piszą. ponad 20 lat było w spokoju w Andrychowie kto by nie rządził a tu nagle takie coś nam zafundowały władze z panem Żakiem i Babskim na czele. Jak czytam że na mszę Babski zabrobił radnej zaprosić, że nie wszystkich parafiach zamówili msze (ponoć ludzie bez łaski władz sami sobie poradzili), że za 250 urodziny Andrychowa które były w październiku 2017 chcą władze dziękować pół roku później, że niektórzy mają kłopot żeby dojechać do Andrychowa itd itd to myślę sobie że nasze obecne władze zupełnie się już pogubiły.

tomasz2, 29.04.2018 11:57

„Chodzi o to, że nie każdy ma możliwość żeby dostać się na główne uroczystości do Andrychowa a tak będzie mógł świętować także u siebie - uzasadniają włodarze miasta.” słuszna uwaga poniżej: tak oceniają nasi włodarze komunikację miejską jaką oficjlanie chwalą? :) Nawet jesli, to pan Tomasz Żak czy pan Roman Babski nie mogli by podjechać swoimi autami choćby tylko po kolegów? :) Do Targanic tak daleko nie jest czy do Roczyn.......

krisu78, 29.04.2018 09:41

do temtu. Niestety ładne "kwiatki" nam władze zafundowały na tego 3 maja. W artykule: Babski radnej zabrania zapraszać na mszę do "Macieja", władze nie wszędzie zamówiły msze, po 29 latach kiedy dało się nagle okazuje się że nie wszyscy dają radę przyjechać do Andrychowa? A gdyby chodziło o imieniny Romana czy Tomasza tez byłby kłopot?:) A, i jeszcze to: pół roku po świętowaniu 250 lecia Andrychowa, nasi włodarze przypomnieli sobie i teraz chcą żeby dziękować za ten fakt?

krisu78, 29.04.2018 09:34

Tomek czyli abcabc i chyba jeszcze z 10 nicków. nie ośmieszaj się. Nawet twoi koledzy jawnie się z tego śmieja. już lepiej jedź na ten wyjazd zagraniczny żeby znowu odpocząć jak masz takie głupoty pisać.

xpekk, 29.04.2018 09:25

I jeszcze jedno. Cały rządy Woźniaka dało się, całe rządy Pietrasa dało się. 7 z 8 lat rządów Żaka dało się w Andrychowie. I tu nagle „Chodzi o to, że nie każdy ma możliwość żeby dostać się na główne uroczystości do Andrychowa a tak będzie mógł świętować także u siebie - uzasadniają włodarze miasta.” To ma być ocena nowej komunikacji miejskiej panie Żak i panie Babski? :) Nagle nie są w stanie niektórzy "dostać się" do Andrychowa :)

xpekk, 29.04.2018 09:24

Na serio. Bo tego co pisze abcabc czyli tomek nie da się na serio traktować raczej jako element puszczania nerwów. Tego zabraniania radnej zapraszać na mszę komentować nie będę. Tak samo jak tego że w artykule pisze że nie wszędzie zamówili msze. Jedno tylko. Mieszkańcy sami to zrobią. Łaski ze strony władzy nie potrzebują. „Brawo panie Babki” „brawo” Panie Żak

xpekk, 29.04.2018 09:23

Abcabc vel tomek – dzieki za oficjalną wykładnię :)

maniek, 29.04.2018 09:11

A to najlepsze. "za 250 lat lokacji Andrychowa" Przecież to było pół roku temu!!!!! W październiku 2017 roku była rocznica! Panie Babski panie Żak - no ludzie. Pół roku obsuwy?

abcabc, 29.04.2018 09:10

i bardzo dobrze że pan burmistrz jest tak bardzo otwarty i spowodował że msze odbywają się w całej gminie . mieszkańcy mają dzięki temu duży wybór.tym bardziej że parafia macieja znana jest z politykowania i wspierania partii pis

maniek, 29.04.2018 09:05

A to najlepsze. "Z okazji dziękczynienia za 250 lat Andrychowa". Panie Babski panie Żak. "za 250 lat lokacji Andrychowa" Pół roku temu!!!!!

maniek, 29.04.2018 09:04

Babski zabronił radnej zaprosić na Mszę ? Co ja czytam. Bez komentarza. Nie wszyscy mogą dostać się do Andrychowa w XXI wieku i to w dodatku przy nowej miejskiej komunikacji? :) No no. Jacy wszyscy? A np. na imieniny, inne imprezy to da się zjechać nawet z Krakowa? Zamówili msze w prawie wszystkich parafiach? Które pominęli? Ktoś się obraził na księzy czy na ludzi?

kaczor, 29.04.2018 08:55

"Podczas ostatniej sesji Rady Miejskiej radna Alicja Studniarz chciała zaprosić wszystkich w imieniu ks. Stanisława Czernika na uroczyste nabożeństwo o godz. 9:00 w kościele pw. św. Macieja z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja....... Jednak przewodniczący Rady Miejskiej Roman Babski nie pozwolił jej na to". Jeśli to prawda to pan Roman Babski powinien się zastanowić co robi. Radny nie może zapraszać?

kaczor, 29.04.2018 08:54

Z całym szacunkiem ale "Chodzi o to, że nie każdy ma możliwość żeby dostać się na główne uroczystości do Andrychowa" to np. Rady Miejskie będą dla każdego radnego w swojej miejscowości"? :) A jak koledzy pana Tomka nie będą w stanie "dostać się" i przyjechać na jego imieniny to też będą w każdej miejscowości? :) Jejku, cały świat ma takie dni jak 3 maja i cały świat robi jakieś centralne uroczystości ale w Andrychowie nie?