Będzie zmiana nazwy wadowickiej ulicy. Na jaką?

, Polityka, Wiadomości, 27.01.2020 11:40, red
Mała uliczka, a tyle kontrowersji.
Będzie zmiana nazwy wadowickiej ulicy. Na jaką?
Kilka lat temu Instytut Pamięci Narodowej chciał doprowadzić do zmiany nazwy wadowickiej ulicy im. gen. Bruno Olbrychta na inną. IPN powoływał się na specjalną ustawę z 2017 roku o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy .

Nie udało się. Wojewoda co prawda zmienił nazwę ulicy (na ul. Gustawa (Studnickiego), ale gmina odwoływała się i Naczelny Sąd Administracyjny uznał, że nazwała ulicy jest prawidłowa.

Ale w Wadowicach zmienił się burmistrz i sprawa wraca. Znowu IPN wystosował pismo do urzędu o zmianę nazwy ulicy. Burmistrz Bartosz Kaliński (PiS) już rozpoczął działania w tym kierunku. Zarządził konsultacje z mieszkańcami w sprawie zmiany nazwy ul. gen. Bruno Olbrychta w Wadowicach. Konsultacje potrwają od 3 lutego do 17 lutego 2020r.

Sprawa wydaje się być przesądzona. Pytanie tylko, jaka nazwę zyska dzisiejsza ulice Olbrychta? Urzędnicy przedstawili kilka propozycji.

Poniżej propozycje nowej nazwy dla ulicy wraz z uzasadnieniem:

1. ulica Ojca Rudolfa Warzechy (1919-1999) – polski zakonnik, karmelita bosy, Sługa Boży Kościoła Katolickiego, ur. się w Bachowicach, gdzie później uczęszczał do szkoły podstawowej. W 1938 r. zdał maturę w Gimnazjum Karmelitów Bosych w Wadowicach i wstąpił do wspólnoty zakonnej. Święcenia kapłańskie przyjął w 1944 r. Przez lata kapłańskiej pracy pełnił funkcję wychowawcy młodego pokolenia karmelitów oraz wielokrotnie urząd podprzeora w różnych klasztorach, był także radnym prowincji zakonnej. Był oddanym apostolstwu chorych. Mówiono o nim „kapłan z otwartymi oczami”. Zmarł w Wadowicach w opinii świętości 27 lutego 1999 r. Od 2012 r. w bocznej kaplicy prezbiterium kościoła „na Górce” istnieje izba pamięci poświęcona słudze Bożemu, w której zebrano pamiątki z nim związane. W Jego rodzinnych Bachowicach powstało Muzeum Regionalne, które upamiętnia o. Rudolfa, ks. F. Gołbę i F. Stefczyka.


2. ulica dr. Gustawa Studnickiego (1935-1999) – pedagog, Honorowy Obywatel Miasta Wadowice, pochodził z Barwałdu Górnego, absolwent wadowickiego Liceum Ogólnokształcącego im. M. Wadowity, nauczyciel matematyki w wadowickim Liceum, publikował materiały dotyczące dydaktyki i historii matematyki, pasjonował się przeszłością regionu i to jej poświęcił wiele opracowań poświęconych historii Barwałdu i Wadowic, pochowany na Cmentarzu Parafialnym w Wadowicach.

3. ulica Jana Sarnickiego (1904-1985) – profesor gimnazjalny, geograf, geolog, rysownik i malarz, ur. w Brzesku, uczeń wadowickiego gimnazjum, profesor gimnazjalny w Wilnie a później w Wadowicach, znakomity rysownik i ilustrator, autor wielu prac, nauczyciel gimnazjalny Karola Wojtyły – św. Jana Pawła II, autor pierwszej polskiej publikacji poświęconej blokdiagramom i ich zastosowaniu w nauczaniu geografii, w czasie II wojny światowej internowany m.in. na Węgrzech, we Francji, w 1969 r. przeszedł na emeryturę kończąc swoją wieloletnią pracę nauczycielską w Wadowicach i przeniósł się wówczas do Białej, zmarł w 1985 r. w Białej (dziś Bielsko-Biała) i został pochowany na tamtejszym cmentarzu.

4. ulica Mieczysława Kotlarczyka (1908-1978) – doktor filozofii, polonista, profesor gimnazjalny, reżyser i twórca Teatru Rapsodycznego, ur. w Wadowicach, syn Stefana założyciela Towarzystwa „Jagiellonka”, uczeń Szkoły Męskiej i Gimnazjum w Wadowicach, profesor gimnazjalny w Nowym Targu i Smogorzewie oraz w l. 30-tych w gimnazjum Karmelitów Bosych w Wadowicach czy w Collegium Marianum Pallotynów na Kopcu, założyciel i reżyser Teatru Rapsodycznego w Krakowie, autor prac z dziedziny sztuki żywego słowa, przyjaciel Karola Wojtyły – św. Jana Pawła II. Pochowany na Cmentarzu Salwatorskim w Krakowie. W 2007 r. został pośmiertnie odznaczony przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

- Z przeprowadzonych konsultacji zostanie sporządzony raport, który zostanie podany do wiadomości publicznej. Kolejnym etapem będzie przygotowanie uchwały w sprawie zmiany nazwy ulicy i przedłożenie jej pod obrady Rady Miejskiej w Wadowicach – poinformowały władze Wadowic.

foto: Google Street

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Brak komentarzy