Afera w skarbówce. Bezwzględne urzędniczki bezpodstawnie nasyłały policję na podatników

, Polityka, MAGAZYN, Wiadomości, 26.01.2020 14:45, PG
Jedno z doprowadzeń miało miejsce w Wigilię, a w sumie ujawniono aż 77 takich przypadków
Afera w skarbówce. Bezwzględne urzędniczki bezpodstawnie nasyłały policję na podatników

Portal MamNewsa.pl dotarł do aktu oskarżenia przeciwko trzem urzędniczkom z Urzędu Skarbowego w Wadowicach, które aby poprawić skuteczność w ściąganiu należności pieniężnych od podatników zdecydowanie przesadziły, wielokrotnie nakazując przymusowe doprowadzenia podatników przez policję, choć mogły to zrobić w bardziej cywilizowany sposób. Do sądu trafił niedawno akt oskarżenia. W lutym odbędzie się w tej sprawie pierwsze posiedzenie sądu.Sprawa dotyczy lat 2014 – 2016, kiedy to pracownice Wieloosobowego Stanowiska ds. karnych Urzędu Skarbowego w Wadowicach przygotowywały specjalne dokumenty zarządzające przymusowe doprowadzenia do urzędu. Wykonanie zarządzenia powierzano wadowickiej policji. Sprawę wykryła inna pracownica Urzędu, a potwierdziła Izba Administracji Skarbowej w Krakowie przeprowadzając kontrole w tamtejszym urzędzie.

Prokuratura Okręgowa w Krakowie wszczęła śledztwo i postawiła zarzuty trzem pracownicom: Danucie Sz., Małgorzacie J. i Agnieszce N. Dwie pierwsze panie są siostrami.

Kobiety te prowadziły postępowania karnoskarbowe Urzędu Skarbowego w Wadowicach. Przygotowane dokumenty z nakazem przymusowego doprowadzania podpisywał Naczelnik Urzędu Skarbowego lub jego zastępca. Jak się okazało w toku śledztwa naczelnicy nie wiedzieli o sprawie, a ich podpisy zostały wyłudzone, gdyż zostali wprowadzeni przez pracownice w błąd.

Osoby, które były doprowadzane miały zostać ukarane mandatem za wykroczenia skarbowe, a wcześniej z różnych powodów nie stawiały się na wezwania kierowane pisemnie. Jednak przymusowe doprowadzenie może zostać zastosowane tylko w przypadku, kiedy osoba taka ma status podejrzanej. W przypadku 77 osób ten warunek nie został spełniony. Niektóre z tych osób zostały nie tylko przymusowo, doprowadzone ale później też bezprawnie pozbawione wolności.

Warto zastanowić się nad tym jak czuje się osoba, po którą o godz. 6 rano przychodzi policja i zabiera ją na oczach dzieci czy sąsiadów do urzędu. I to w sprawie jakiegoś mandatu na kilkaset złotych. Jak czytamy w akcie oskarżenia, jedno z zatrzymań było wykonane nawet w Wigilię.

Jak czytamy w akcie oskarżenia, do którego dotarł portal mamNewsa.pl, kobiety przyznały się do zarzucanych im czynów. Grozi im 1 rok pozbawienia wolności w zawieszeniu na dwa lata oraz grzywna w wysokości 5000 zł.

Zapytaliśmy Izbę Administracji Skarbowej o zawodowe losy oskarżonych osób. Czekamy na odpowiedź.

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

GAGARIN, 17.02.2020 18:12

jutro o 14-20 posiedzenie w sprawie. Może tak parę fotek redakcja zrobi i opublikuje.

kasianowak, 01.02.2020 09:09

Osoby pokrzywdzone proszę o kontakt.Tego tak nie można zostawić[email protected]

rumcajs, 29.01.2020 19:22

@ChojnaZmiana Chyba żyłeś/aś wtedy w innym wymiarze. Urzędnik powinien odpowiadać za swoje czyny. PO rządziło 8 lat dla przypomnienia i podnieśli VAT, a urzędnicy masakrowali normalnych Polaków, bo takie wytyczne dostali z góry. Żeby nie było, to za rządów PiS jest podobnie.

ChojnaZmiana , 29.01.2020 08:35

Za Pana Donalda urzędnik to był ktoś i szanowano jego pracę ! a teraz jakieś donosy i afery jak z sędziami !!!

rumcajs, 28.01.2020 23:32

@ChojnaZmiana Napisz pełnym zdaniem co było lepsze za PO, a nie jakieś domysły, bo prości ludzie Ciebie czytają.

ChojnaZmiana , 28.01.2020 01:10

Chodziło mi o urzędniczki a nie o prywaciarzy !!!

ѕzαℓσиу ∂ιαвєłєк.! , 27.01.2020 19:13

Dokładnie 77 spraw sądowych powinno być

rumcajs, 27.01.2020 18:52

@ChojnaZmiana PO było tak samo opresyjne dla przedsiębiorców jak PiS. Tylko różniło się tym, że mówiło o 3x15% , niskich podatkach, a robili na odwrót. Jak myślisz, że PO Ci obniży podatki, to przypomnę że oni podwyższyli VAT do 23%.

ChojnaZmiana , 27.01.2020 09:34

Państwo psioków !!! za pana Donalda nie do pomyślenia żeby ktoś karał ciężko pracujących ludzi !!!

GAGARIN, 27.01.2020 01:58

Ile osób pokrzywdziły, tyle razy powinny zostać doprowadzone przez policję do swojej uczciwej pracy!!! Wtedy poczułyby na własnej skórze co to jest wstyd!!! 5 lat paki, 250tyś.na cele charytatywne i dożywotnia terapia alkoholowa!!! (bo chyba trzeźwe nie były) Rok w zawieszeniu i 5tyś.to ma być kara??? Aż się prosi pozew zbiorowy!!!

Zakolog, 26.01.2020 19:47

Albo chłopaki z MamNewsa nie mają zielonego pojęcia o czym piszą, albo kryją kolejną aferę najwyższej kasty. W polskim systemie skarbowym pierwszym organem podatkowym jest naczelnik urzędu skarbowego, który wykonuje swoje obowiązki przy pomocy urzędu skarbowego. Czyli za wszystkie działa organu odpowiada naczelnik, a urzędniczki muszą mieć upoważnienie od naczelnika i na podstawie tego upoważnienia wykonują działania w jego imieniu. Opisaną sytuację można porównać do kowala, który zmiażdżył klientowi rękę i następnie twierdzi, że to nie on tylko młotek. Nie ma czegoś takiego jak wyłudzenie podpisów – odpowiada naczelnik, również za to komu daje upoważnienia.

ѕzαℓσиу ∂ιαвєłєк.! , 26.01.2020 16:59

To nie są ludzie (...) Warto zastanowić się nad tym jak czuje się osoba, po którą o godz. 6 rano przychodzi policja i zabiera ją na oczach dzieci czy sąsiadów do urzędu. I to w sprawie jakiegoś mandatu na kilkaset złotych. Jak czytamy w akcie oskarżenia, jedno z zatrzymań było wykonane nawet w Wigilię. (...)

ѕzαℓσиу ∂ιαвєłєк.! , 26.01.2020 16:50

Wysłać je do CHIN do Wuhan za kare