To będzie prawdziwa uczta dla miłośników jazzu!

, Kultura - Rozrywka, Wiadomości, 13.02.2019 09:26, INFORMACJA PRASOWA
Wadowickie Centrum Kultury zaprasza na koncert zespołu Piotr Wyleżoł Quartet promujący nowy album wydany w legendarnej serii Polish Jazz vol. 79.
To będzie prawdziwa uczta dla miłośników jazzu!

Lider zespołu – Piotr Wyleżoł od lat uznawany jest za jednego z czołowych polskich pianistów jazzowych. Swoim ostatnim, entuzjastycznie przyjętym albumem "Human Things" w ramach słynnej serii wydawniczej Polish Jazz, Piotr Wyleżoł wpisuje się w panteon najwybitniejszych polskich jazzmanów w historii. Albumy dla tej serii wydali m.in.: Michał Urbaniak, Tomasz Stańko, Adam Makowicz, Zbigniew Namysłowski, Andrzej Kurylewicz, Wojciech Karolak czy Jan „Ptaszyn” Wróblewski..

W składzie zespołu zjawiskowy saksofonista, laureat Grammy: Dayna Stephens (USA) oraz wybitni polscy muzycy, wieloletni członkowie kwartetu Tomasza Stańki: Sławek Kurkiewicz na kontrabasie oraz Michał Miśkiewicz na perkusji.

"Human Things" to projekt szczegółowo przemyślany, imponujący rozmachem i bogactwem środków. To muzyka elegancka, ciepła, wysublimowana, z pianinem na pierwszym planie, ale która potrafi zaskoczyć zadziornym solo saksofonu Dayna Stephensa czy przepięknymi instrumentalnymi duetami. Śpiewne tematy wsparte zaawansowaną harmonią, oryginalna, daleka od schematów forma, szczególna rola fortepianu, wyrafinowane improwizacje lidera i zaproszonych artystów sprawiają, że "Human Things" wykracza poza utarte formuły gatunku.

Album "Human Things" recenzuje m.in. Tomasz Szachowski w "Jazz Forum". Oto jego konkluzja: "Czy Human Things Piotra Wyleżoła nawiązuje do szczytowych, historycznych osiągnięć serii, w tym nagrań Komedy, Trzaskowskiego, Stańki czy Namysłowskiego? Od razu odpowiem – zdecydowanie tak! Jest całością koncepcyjną, zrealizowaną od początku do końca, z wykorzystaniem potencjału całego zespołu, z wyjątkową dbałością detale. […] Piotr Wyleżoł jako pianista wart jest jak najlepszej oceny, ale na płycie Human Things jest przede wszystkim autorem idei, którą udało się zrealizować z tak imponującym rezultatem".

Koncert Przy Lampce

Piotr Wyleżoł „Human Things” feat Dayna Stephens (USA).

23 marca 2019, godz. 19:00, sala kameralna WCK

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

zdzislaw, 13.02.2019 11:16

Na zaproszenie Jerzego Górki w Klubie pod Basztą Piotr Wyleżoł gościł kilka razy. To były rzeczywiście muzyczne uczty. Nie mamy Baszty - nie mamy uczty.