Prom Drogowiec po wielu miesiącach remontu znowu czynny

Region, Gospodarka, Wiadomości, 06.10.2017 15:15, (red)
Na ten moment kierowcy czekali od wielu miesięcy.
Prom Drogowiec po wielu miesiącach remontu znowu czynny

Prom „Drogowiec” od 6 października br. znów łączy dwa brzegi Wisły. Przez ostatnie miesiące przeszedł on gruntowny remont, wypiękniał i co ważne - uzyskał też wymagane świadectwa, które pozwalają na kursowanie po wodach Królowej Polskich Rzek.

„Drogowiec” pływa w ciągu drogi powiatowej między Spytkowicami Przewozem w powiecie wadowickim a Porębą Żegoty w powiecie chrzanowskim. Jego brak zmuszał kierowców do długich objazdów, dlatego jest tak ważnym punktem na mapie komunikacyjnej całego regionu.

Przeprawa musiała przejść remont od podszewki. Swoją metamorfozę „Drogowiec” przechodził w stoczni remontowej w Czernichowie.


Starosta wadowicki Bartosz Kaliński przyznaje, że przeprowadzenie gruntownej naprawy promu było sporym wyzwaniem.

- Takie remonty są kosztowne i trudne dla wykonawców, którzy niechętnie podejmują się tego typu zadań.  Jednak rozwiązaliśmy ten problem i dzisiaj z satysfakcją oddajemy prom do użytku – mówi Bartosz Kaliński.

Odnowiony „Drogowiec” cieszy nie tylko kierowców, ale również ich oko. Przeprawa prezentuje się bowiem teraz doskonale. Lista prac wykonanych podczas remontu jest bardzo długa. W jego ramach wykonawca m.in. wymienił blachę poszycia, wymienił podłogę w miejscu zajmowanym przez pasażerów, naprawił wręgi i wzdłużnice szkieletu kadłuba, wyremontował silnik,  a także wykonał nowy pokład drewniany na promie i pomostach. Kadłub promu również wyczyszczono i pomalowano wewnątrz i na zewnątrz. „Drogowiec” ma także m.in. nową instalację elektryczną, nowe koła napędowe i nowe lampy.

Gruntowny remont nie wystarczył jednak, by „Drogowiec” mógł wypłynąć na słodkie wody. Prom musiał zgodnie z przepisami uzyskać odpowiednie świadectwa, co też było czasochłonne. Udało się jednak i tak oto nasz prom jest posiadaczem Świadectwa Klasy przyznawanego przez Polski Rejestr Statków oraz Świadectwa Zdolności Żeglugowej, którą wydaje Urząd Żeglugi Śródlądowej.

Całkowity koszt remontu to 188 115, 29 zł, z czego 90 000 zł pokryła Gmina Spytkowice, a pozostałą kwotę, czyli 98 115,29 zł – Powiat Wadowicki.

 

- Bardzo dziękuję wójtowi gminy Spytkowice oraz radzie gminnej, którzy partycypują w kosztach naprawy i którzy również zdecydowali się wesprzeć nasz powiat przy utrzymywaniu i eksploatacji przeprawy promowej „Drogowiec”. Swoje wsparcie finansowe w tym temacie zadeklarowała również Gmina Alwernia oraz Powiat Chrzanowski. Jestem za to bardzo wdzięczny i jako starosta, i jako kierowca – wyznaje Bartosz Kaliński, starosta wadowicki.

Warunki współpracy, o której mówi Bartosz Kaliński, zostały ujęte w Porozumieniu Intencyjnym. Dokument ten został podpisany 6 października br. przez włodarzy gminy Alwernia i Spytkowice oraz starostów powiatu wadowickiego i chrzanowskiego.

 

 

INFORMACJA PRASOWA

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: kontakt@mamNewsa.pl

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Brak komentarzy