reklama
reklama

Wentylator kolumnowy czy tradycyjny? Sprawdź, który lepiej wybrać

Artykuły sponsorowane, Wiadomości, 17.07.2023 12:35,
Podczas letnich, upalnych dni, gdy skwar wlewa się do pomieszczeń, wentylator zapewnia przyjemne ochłodzenie. Jego zakup jest niedrogi, a sam sprzęt jest wydajny i skuteczny. Dodatkowo można zdecydować się na jeden z dwóch typów urządzeń – tradycyjny wiatrak lub nowoczesny wentylator kolumnowy. Czym się pomiędzy sobą różnią oba modele?
Wentylator kolumnowy czy tradycyjny? Sprawdź, który lepiej wybrać

Jak działa wentylator? Rodzaje urządzeń

Wentylator nie obniży temperatury powietrza w domu czy mieszkaniu, poprawi za to komfort przebywania w danym pomieszczeniu. Główną funkcją wentylatora jest ciągłe wprawianie powietrza w ruch. To sprawia, że pot na skórze człowieka jest szybciej odparowywany, a organizm sprawniej radzi sobie z odprowadzaniem ciepła. Dzięki ruchowi łopatek odnosi się wrażenie, że jest chłodniej – choć temperatura otoczenia się nie zmienia, to ciała już tak. Zderzenie powietrza z nagrzaną skórą daje orzeźwiający efekt, nie trzeba też martwić się o to, że w mieszkaniu, domu czy biurze będzie panowała duchota.

Wyróżnia się dwa podstawowe rodzaje tych urządzeń:

Warto wiedzieć, jakie są wady i zalety każdego z nich.

Wentylator tradycyjny – zalety i wady

Wentylator tradycyjny (cyrkulator, wiatrak) to urządzenie o prostej konstrukcji, które składa się ze statywu i śmigła wprawiającego powietrze w ruch. Jego wydajność uzależniona jest od wielkości śmigieł, a także mocy. Najczęściej posiada kilka stopni regulacji, co pozwala na dopasowanie siły nawiewu do indywidualnych preferencji.

Jakie są zalety wiatraka? Przede wszystkim niska cena oraz duża wydajność, nawet w przypadku cyrkulatorów o niższej mocy. Urządzenie zapewnia przyjemny powiew. Dodatkowo dostępne jest w wielu różnych rozmiarach. Niektóre z nich można położyć na biurku czy nawet schować do torebki, ratując się zimnym nawiewem podczas podróży w pojeździe bez klimatyzacji.

Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że tego typu wentylator wprawia powietrze w ruch wyłącznie w jednym kierunku. Co prawda wiele modeli ma możliwość włączenia trybu automatycznego obrotu, ale zakres poruszania się jest ograniczony do kilkudziesięciu centymetrów. Nie będzie stanowić to problemu, o ile z wiatraka korzysta jedna lub dwie, znajdujące się blisko siebie, osoby. Może nie sprawdzić się za to w biurach, w których przebywa więcej pracowników i każdy z nich chciałby poczuć na sobie delikatny, ochładzający wietrzyk.

Minusem wiatraków jest również głośna praca, co może przeszkadzać w codziennych obowiązkach.

Na koniec pozostaje kwestia estetyczna. Wentylatory tradycyjne, ze względu na swoją konstrukcję, są duże i nie zawsze wpisują się w aranżację wnętrza. Należy pamiętać, aby wiatrak nie stał zbyt blisko innych przedmiotów, o które mógłby, w trakcie wykonywania obrotu, zahaczyć.

Wentylator kolumnowy – zalety i wady

Alternatywą dla wiatraka jest wentylator kolumnowy. Jak sama nazwa wskazuje ma postać kolumny, w środku której znajduje się kilka mniejszych urządzeń cyrkulacyjnych. Zostały one zaprojektowane w taki sposób, aby wytwarzać nawiew w wielu kierunkach. To sprawia, że komfort przebywania w otoczeniu urządzenia jest wyraźnie odczuwalny. Tak jak w przypadku wiatraków, wentylator kolumnowy może mieć zaprogramowane różne tryby pracy, które zwiększają jego funkcjonalność i umożliwiają personalizację ustawień.

To, co jeszcze różni go od tradycyjnych cyrkulatorów, to zamontowany z tyłu filtr, który zatrzymuje zanieczyszczenia znajdujące się we wciąganym powietrzu. Dzięki temu na podstawowym poziomie pełni również funkcję oczyszczacza.

Największą zaletą wentylatorów kolumnowych jest ich ciekawy, nowoczesny design oraz kompaktowy kształt. Wysoka, smukła kolumna nie zabiera wiele miejsca, dobrze sprawdzi się nawet w ciasnych pomieszczeniach. Urządzenie często wtapia się w tło, umieszczone obok wysokiej rośliny lub komody może w ogóle nie skupiać na sobie uwagi. Dodatkowo minimalistyczny, elegancki wygląd powoduje, że łatwo wkomponować ten sprzęt nie tylko w nowoczesną, ale również klasyczną aranżację wnętrza.

A jakie są wady wentylatorów kolumnowych? Są droższe od wiatraków, aczkolwiek różnica cenowa nie jest aż tak znacząca. Trzeba za to uwzględnić, że najczęściej ich moc będzie niższa. O ile wentylatory tradycyjne charakteryzują się dużym zasięgiem, o tyle wersje kolumnowe działają głównie miejscowo.

Co wybrać: wentylator kolumnowy czy tradycyjny?

Działanie obu tych urządzeń jest bardzo podobne, a zadaniem każdego z nich jest wprowadzanie powietrza w ruch. Modele tradycyjne wyróżniają się wyższą mocą, a także możliwością włączenia silnego nawiewu. Wentylatory kolumnowe dają delikatniejszy efekt, są też cichsze, dlatego idealnie sprawdzą się, gdy są ustawione przy biurku lub w sypialni. To, co często bywa najbardziej kluczowe w ich przypadku, to wygląd. Wiatraki są mniej estetyczne, zabierają cenną przestrzeń, za to smukła obudowa wentylatorów kolumnowych cieszy oko.


- Artykuł sponsorowany -

reklama
News will be here

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Brak komentarzy