Problemy ze spłatą pożyczek. Jak wyjść z długów?

Region, Wadowice, Andrychów, Sucha Beskidzka, Kalwaria Zebrzydowska, Kęty, Zator, Artykuły sponsorowane, Wiadomości, 15.06.2018 10:30, ARTYKUŁ SPONSOROWANY
Pożyczanie pieniędzy zawsze wiąże się z ryzykiem. Odpowiedzialny konsument powinien wiedzieć, co zrobić w razie problemów ze spłatą zobowiązania.
Problemy ze spłatą pożyczek. Jak wyjść z długów?

Uważasz, że jesteś odpowiedzialny, a swoje zobowiązania zawsze starasz się spłacać w terminie. Dlatego przed podpisaniem każdej umowy starannie analizujesz swoje finansowe możliwości i upewniasz się, że dane zobowiązanie rzeczywiście spłacisz bez opóźnień i nadwyrężenia domowego budżetu. Nawet to jednak nie zminimalizuje do zera ryzyka związanego z pożyczaniem pieniędzy.

Utrata pracy lub duże, niespodziewane wydatki to tylko niektóre z potencjalnych przyczyn problemów finansowych. Te zwykle kończą się sprzedażą zobowiązania firmie windykacyjnej, a następnie – interwencją komornika (o jego uprawnieniach przeczytasz pod adresem https://moneystore.pl/co-moze-komornik/). Warto jednak pamiętać, że nawet egzekucja komornicza nie oznacza, że z finansowych tarapatów nie uda ci się wyjść.

Skontaktuj się z wierzycielem

W razie problemów ze spłatą zobowiązania najgorszym rozwiązaniem jest „schowanie głowy w piasek” i brak jakichkolwiek działań z twojej strony. Jeśli umowa z firmą pożyczkową nie została jeszcze rozwiązana, koniecznie skontaktuj się z jej przedstawicielami i uzgodnij sposób spłaty. Nie obejdzie się bez dodatkowych opłat, jednak sprawa nie trafi do windykacji, nie psując twojej historii kredytowej i nie generując jeszcze większych kosztów.

Jeżeli twoim zobowiązaniem zajęła się już firma windykacyjna, powinieneś negocjować z nią najkorzystniejsze warunki spłaty. Oczywiście twoje zadłużenie w takim przypadku wzrośnie, jednak większość firm umożliwia spłacenie zadłużenia w ratach dopasowanych do finansowych możliwości dłużnika.

Ogranicz wydatki – żyj skromniej

Im większe sumy będziesz w stanie odłożyć co miesiąc z domowego budżetu, tym szybciej spłacisz swoje długi. Tymczasem spora gruba osób niezbyt dobrze radzących sobie ze spłatą swoich zobowiązań wcale nie chce rezygnować z dotychczasowego poziomu życia, a dziurę w budżecie próbuje łatać kolejnymi pożyczkami. Rozsądnemu i posiadającemu choć minimalną zdolność przewidywania klientowi chyba nie trzeba wyjaśniać, czym to zwykle się kończy.

By wyjść z długów, powinieneś więc ograniczyć swoje wydatki do absolutnego minimum, a całą budżetową nadwyżkę każdego miesiąca przeznaczać na spłatę zobowiązań. W razie wątpliwości pamiętaj, że działasz tylko we własnym interesie, a każda odłożona złotówka przybliża cię do wyjścia z finansowych problemów.

Mam długi. Gdzie pożyczyć?

Jeśli twoja sytuacja wymaga uzyskania dodatkowych funduszy lub musisz spłacić zobowiązania szybciej, niż pozwalają na to finansowe możliwości, nie zaciągaj kolejnych pożyczek. Wyjątek stanowią dwa rozwiązania. Pierwsze to pożyczenie pieniędzy od bliskich, z którymi uzgodnisz dogodny termin spłaty i którzy najprawdopodobniej pożyczą je bez odsetek.

Co jednak zrobić, jeśli z różnych przyczyn nie możesz liczyć na pomoc bliskich? W takich sytuacjach warto rozważyć zaciągnięcie pożyczki konsolidacyjnej. Jest to rozwiązanie bardzo podobne do kredytu konsolidacyjnego, z tym, że, jak łatwo się domyślić, dotyczą pozabankowych produktów finansowych. Z technicznego punktu widzenia to po prostu pożyczki ratalne, dzięki którym dotychczasowe zadłużenie spłacisz w dogodnych ratach.

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Brak komentarzy