reklama
reklama

Nowy rok - nowe postanowienia, czyli czego potrzebujesz, aby zmienić swoje złe nawyki żywieniowe.

Artykuły sponsorowane, Wiadomości, 27.12.2015 16:40, REKLAMA
(...) I przejdę na dietę, będę zdrowo się odżywiać, zacznę dbać o siebie…” Powiedziało wielu z nas z nadzieją, że tym razem te słowa nie są rzucone na wiatr i po czasie świątecznego relaksu przy talerzach, wreszcie dane nam będzie na nowo uregulować swój sposób żywienia.
Nowy rok -  nowe postanowienia, czyli czego potrzebujesz, aby zmienić swoje złe nawyki żywieniowe.

Niestety nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, jak wymagające jest to zadanie. Jedni z zapałem zabierają się za szykowanie zdrowych posiłków, jednak po pewnym czasie tracą chęci i motywację, inni zaś z oporem zaglądają do garnka pełnego bigosu z myślą “Czy ja w ogóle potrafię się zorganizować? Czy potrafię się zdrowo odżywiać?” 

 

Na wstępie należy zauważyć jak mylnym poglądem jest powiedzenie “przejście na dietę”. Przecież każdy z nas jakąś stosuje, zdrową czy też mniej - nasz sposób żywienia reprezentowany przez nawyki żywieniowe,  nie jest niczym innym, jak właśnie dietą.  Ważnym jest, aby uświadomić sobie, że poprawa tych nawyków jest procesem, który wprawdzie zaczyna się, ale nigdy nie powinien mieć końca. Nauczenie się, jak prawidłowo komponować posiłki,  zarówno pod względem ilościowym, jak i jakościowym powinno towarzyszyć nam później przez cały czas.

 

Błędnym jest  także myślenie, że krótkotrwała “dieta - cud” jest w  stanie zagwarantować nam długotrwały efekt.  Niestety nic nie dzieje się od razu.Wszelkie diety nie posiadające podłoża naukowego, wszelkie głodówki, prowadzą tylko do zaburzeń metabolizmu. A co za tym idzie, nie wystarczy niestety wiedzieć co jeść, trzeba również zdać sobie sprawę z tego, jakie ilości pożywienia są dla nas odpowiednie. Określenie ilości energii, którą powinniśmy przyjąć z pożywieniem jest niezmiernie istotne, przecież to prawidłowo dobrana podaż kalorii będzie odpowiadać za proces chudnięcia.

 

Oczywiście nie oznacza to, że to, co jemy nie jest ważne. Wręcz przeciwnie, dopiero połączenie tych dwóch aspektów pozwoli na osiągnięcie wymiernego  efektu.  Istnieje szereg błędnych przekonań i mitów, które niewłaściwie interpretowane, są źródłem problemów na tle żywieniowym. Należy w tym momencie wspomnieć także, że każdy organizm jest inny, inaczej reaguje na bodźce zewnętrzne, np. w postaci pożywienia. Dlatego też  problemami w postaci nietolerancji pokarmowych, chorób dietozależnych np. nadciśnienia tętniczego, cukrzycy, chorób autoimmunologicznych czy otyłości - która również jest chorobą (!) należy się zgłosić do specjalisty.  

 

Decyzja o zmianie już zapadła. I co dalej? 

Najważniejsze mamy już za sobą, chęć zmiany jest pierwszym krokiem do jej wykonania.  Teraz należy pamiętać o tym, że każda ingerencja w sposób żywienia powinna być poparta solidnymi argumentami i kompleksową wiedzą. Prawidłowo dobrana dieta jest gwarantem prowadzenia zdrowego życia oraz zobaczenia efektów w postaci lepszej sylwetki i samopoczucia. W walce ze zbędnymi kilogramami najważniejsze są zdeterminowanie i świadomość dokonywanych wyborów. Pamiętajmy także o tym, jak ważna jest codzienna aktywność fizyczna.  W nowym roku życzę wszystkim nam, abyśmy nie tracili  motywacji -  działajmy.  

 

mgr inż. Kinga Pieleszko  - dietetyk 

ARTYKUŁ SPONSOROWANY
reklama
News will be here

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Brak komentarzy