reklama
reklama

ZUS kontroluje zwolnienia lekarskie. Cofnięto już sporo zasiłków

Wiadomości, 11.08.2018 15:20, INFORMACJA PRASOWA
Kwota cofniętych zasiłków wyniosła ponad 326 tys. zł.
ZUS kontroluje zwolnienia lekarskie. Cofnięto już sporo zasiłków

Jeśli przebywasz na zwolnieniu lekarskim, nie zdziw się, że odwiedzi cię kontroler z ZUS bądź dostaniesz zaproszenie na badanie do lekarza orzecznika. Kontroler sprawdza, w jaki sposób wykorzystujesz czas zwolnienia, natomiast lekarz orzecznik kontroluje, czy Twoje zwolnienie jest zasadne.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych ma obowiązek prowadzić kontrolę orzekania o czasowej niezdolności do pracy i prawidłowości wykorzystywania zwolnień lekarskich. Kontrole wykazują czy prawidłowo chorzy korzystają z chorobowego, czy też nie wykorzystują tego okresu na dorabianie do pensji, wycieczki, remonty mieszkań lub prace w gospodarstwie.

Jak informuje nas Bożena Bielawska z ZUS w Małopolsce w pierwszym półroczu chrzanowski oddział ZUS i podległe placówki skontrolowali 1 049 osób z tytułu niewłaściwego wykorzystania zwolnień lekarskich. W 74 przypadkach wydano decyzję pozbawiającą prawa do zasiłku. Kwota cofniętych zasiłków z tego tytułu wyniosła ponad 326 tysięcy złotych.

Pod kątem prawidłowości orzekania o czasowej niezdolności do pracy, lekarze orzecznicy ZUS wydali ponad 3 tysiące orzeczeń. Z czego 62 badane osoby otrzymały decyzję z ZUS o braku prawa do zasiłku – uznano je za zdolne do pracy. Kwota cofniętych zasiłków chorobowych to ponad 20 tysięcy złotych.

W wyniku kontroli ZUS może obniżyć podstawę wymiaru wypłacanego zasiłku chorobowego i świadczenia rehabilitacyjnego w przypadku, gdy u danej osoby ustał tytuł ubezpieczenia, czyli np. rozwiązała umowę o pracę. Wysokość świadczenia jest ograniczana w tym przypadku do 100 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w kraju. Z tego tytułu w I półroczu tego roku chrzanowski ZUS skontrolował 631 osób. Kwota obniżenia to 942 708,42 zł.

W skali kraju ZUS z tego tytułu obniżył świadczenia blisko 90 tys. osobom na kwotę 83,5 mln zł.

Do czasu powszechnego wejścia w użycie elektronicznego zwolnienia lekarskiego, co stanie się 1 grudnia 2018 r., Zakład Ubezpieczeń Społecznych ma obowiązek obniżyć o 25 proc. świadczenie, wszystkim tym, którzy w ciągu 7 dni nie dostarczą zwolnienia do pracodawcy lub ZUS. Świadczenie jest obniżane za każdy dzień zwłoki, począwszy od 8 dnia zwolnienia. Z tego tytułu ograniczone wypłaty w regionie chrzanowskim sięgnęły kwoty19 226,10 zł.

Dane ogólnopolskie

Zakład Ubezpieczeń Społecznych w I półroczu tego roku skontrolował 241,1 tys. osób, które korzystały ze zwolnień lekarskich. Wydano ponad 15 tys. decyzji wstrzymujących wypłatę świadczenia. Kwota wstrzymanych świadczeń sięgnęła 12,6 mln zł.

Łącznie, w I półroczu 2018 r. ZUS wstrzymał bądź obniżył świadczenia chorobowe na kwotę 98,1 mln zł.

reklama
News will be here

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Keson, 12.08.2018 06:23

Za kilka lat ZUS zbankrutuje i gówno wam da, bez nogi czy ręki nawet złamanego grosza nie dostaniecie no ale 500 dostaniecie, czas na porno

Jepetto, 11.08.2018 19:47

czy aby na pewno ???

Jepetto, 11.08.2018 19:46

Cyt.: "Kontroler sprawdza, w jaki sposób wykorzystujesz czas zwolnienia" żart jakiś, żona kolegi była w 8 miesiącu ciąży i "sprawdzili", wzywając JĄ do Chrzanowa czy aby ONA i lekarz prowadzący się nie pomylił czy aby na pewno jest w ciąży tak wysoko zaawansowanej i pobiera z własnej puli chorobowe w sposób poprawny !?!?! zakład utylizacji społeczeństwa