reklama
reklama

Kwestowali cały dzień, zebrali ponad 12 tysięcy!

Wiadomości, 01.11.2009 10:25, (red)
Po raz ósmy na cmentarzu komunalnym w Andrychowie odbyła się kwesta z przeznaczeniem zebranych pieniędzy na renowacje zabytkowych nagrobków. Padł rekord zebranych pieniędzy.
Kwestowali cały dzień, zebrali ponad 12 tysięcy!

1 listopada pogoda wyjątkowo dopisała. Przez cały dzień w kilku miejscach cmentarza można było spotkać harcerzy oraz wolonariuszy związanych z Towarzystwem Miłośników Andrychowa. Przybywający na cmentarz mieszkańcy bardzo chętnie wrzucali drobne (ale nie tylko) datki do puszek.

Wiadomo już, że w tym roku udało się zebrać 12,337,91 zł, co jest rekordem w 8-letniej historii prowadzenia kwesty!

Warto przy tej okazji przypomnieć, co dotychczas zrobiono za pieniądze uzyskane z kolejnych kwest. Oto materiał nadesłany przez Ewelinę Prus-Bizoń z Towarzystwa Miłośników Andrychowa.

  • wspólnie z młodzieżą andrychowskich szkół ponadgimnazjalnych (Zespół Szkół nr 1 w Andrychowie im. T. Kotarbińskiego, Liceum Ogólnokształcące im. M. Skłodowskiej – Curie) otoczono opieką zapomniane groby postaci, które wywarły znaczący wpływ na rozwój miasta (np. nauczycieli, radnych, notariuszy) a także nagrobków zasługujących na uwagę ze względu na szczególne walory historyczne czy estetyczne. Nagrobki wskazane przez Konserwator Zabytków a zarazem członka Towarzystwa Miłośników Bytomia. W 2008r. było to już 18 nagrobków.
  • konserwacja jednego z najpiękniejszych nagrobków cmentarza andrychowskiego – nagrobka Halinki Kuśnierzewskiej, wnuczki ówczesnego Burmistrza Miasta Andrychow- Alfreda Pukalskiego  - 2006 rok
  • prace murarskie – osadzenie odłamanego krzyża (2005 rok) oraz całkowita renowacja (2008 i 2009 rok) pomnika ówczesnego radnego miejskiego Franciszka Zahradnika (z zabytkowym krzyżem z secesyjną dekoracją z różami)
  • renowacja nagrobka słupowego zmarłej w 1912 r. Jadwigi Anteckiej (2007 rok),
  • prace konserwacyjne prowadzone na nagrobku Maryi Zielińskiej z rzeźbą małego anioła wykonanej z lokalnej pracowni kamieniarskiej (2009 rok).

Anioł z pomnika Maryi Zielińskiej wykazuje cechy charakterystyczne dla rzeźby regionu andrychowszczyzny. Takich nagrobków na naszym cmentarzu jest kilka. Z tego właśnie powodu rzeźba zasługuje na szczególną uwagę i opiekę.


Członkowie TMA mają nadzieję, że 1 listopada br. roku kwesta pozwoli na dokonanie prac konserwatorskich najstarszego, zachowanego pochówku cmentarza komunalnego – płyty nagrobnej dr. Irmanna Cesarsko- Królewskiego doktora pochowanego w Andrychowie wraz z synami Otto i Karl.

W ubiegłym roku zebrana kwota wyniosła - 7946,86 zł (plus 82 złote, które uiszczono do kasy Urzędu Miejskiego za zgodę na organizację zbiórki pieniężnej).Co roku poszerza się krąg znanych w Andrychowie osób, które poświęcają swój czas, aby zbierać pieniądze (dyrektorzy szkół, nauczyciele, radni powiatowi). Już trzy lata kwestuje z nami aktor Jan Peszek. Kwestę wspiera także Poseł na Sejm RP Marek Polak.

 

aktualizacja: 20:39:02

reklama
News will be here

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

and1, 02.11.2009 10:29

piękna pogoda, piękna akcja, gratuluje wytrwałości. Sam wrzuciłem \"piątaka\", ach tak się trochę pochwalę.:+)

bober88, 01.11.2009 22:29

warto było marznąć cały dzień :) i dzięki ludziska, bez Was nie byłoby tego rekordu! do zobaczenia za rok.